cv 4tr+reductor aro 10 cu motor 1.9 vw 110cp?

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: cv 4tr+reductor aro 10 cu motor 1.9 vw 110cp?

Post by toni »

Renatel wrote: 15 Nov 2019, 18:50 Referitor la sistemul de ungere,motorul are termoflot răcit cu apa de fabrica însă voi monta si o mondina,furtunele si radiatorul provin de la TDX.Ce anume s-a spart?carcasa sau pinioanele?
Pinioanele planetare s-au rupt in 2 bucati. Nu stiu cum e la aro 10, dar la aro 24 pinioanele planetare sunt goale pe dinauntru pentru a permite tijei de fixare in carcasa satelitilor sa treaca prin centru. Materialul ramas e destul de subtire.

Renatel
Incepator
Incepator
Posts: 26
Joined: 08 Nov 2019, 06:10
Location: com.Greci,Tulcea

Re: cv 4tr+reductor aro 10 cu motor 1.9 vw 110cp?

Post by Renatel »

La Aro 10 sunt pline, ca la Dacie in 5 tr, fiind identice.Din cate am observat partea slaba a diferentialului a fost boltul sateliților, din cauza forțelor se uza prematur,distrugand uneori tot ansamblul dar si cutia de viteze in treaptă respectiva deoarece puntea efectiv se bloca,spargand dantura pinionului.Am recurs la folosirea tipul nou a carcasei diferentialului , cu 4 sateliți si 2 bolturi, funcționând fără probleme pt mult timp.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: cv 4tr+reductor aro 10 cu motor 1.9 vw 110cp?

Post by Werner »

ARO 10 cu motor VW 110 CP. Dar, avea punti de 24 si cutie ZF. Facut de CESAR.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Renatel
Incepator
Incepator
Posts: 26
Joined: 08 Nov 2019, 06:10
Location: com.Greci,Tulcea

Re: cv 4tr+reductor aro 10 cu motor 1.9 vw 110cp?

Post by Renatel »

Multumesc pt postate!Sa inteleg ca,atat timp cat inginerii au ales să pună grupuri de 24x acestea ar fi trebuit să reziste cuplului... din cate am inteles cel de pe fata nu era de 24x sau nu am inteles bine ?!!

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: cv 4tr+reductor aro 10 cu motor 1.9 vw 110cp?

Post by Soryn »

Masina albastra cu motor de vw era aro 10 super , șasiu si mecanică integrală de aro 24 .
Hamsteru avea grupul din spate ,grup fata de aro 24 .
Grupul fata al hamsterului era grup fata de aro 10 posibil . Masina este ultra usoara ,iar motorul de 1.4 nu excelează in cuplu si putere .Totusi datorita greutatii reduse avea o diamică rutiera extraordinară(mai usor decat dacia 1310) .
Renatel
Incepator
Incepator
Posts: 26
Joined: 08 Nov 2019, 06:10
Location: com.Greci,Tulcea

Re: cv 4tr+reductor aro 10 cu motor 1.9 vw 110cp?

Post by Renatel »

Am decis să pun grupuri blocabile de 24x,fata-spate, fiind usor nu cred ca le va sparge, asa cum am zis in postarile anterioare, nu il voi folosi pt teren f accidentat.Avand Aro 243 cu multi ani in urma, am observat ca, cu motorul de Brașov, grupurile nu au avut de suferit atunci când am tractat un Saviem cu granit si un tractor cu remorcă plina cu lemne, în unele situatii, chiar si pe greu, simțeam că sunt forte foarte mari in transmisie, cutia fiind veriga slaba a lanțului cinematic.Privitor la cv,voi încerca să găsesc o cutie de dimensiuni acceptabile,cu reductor si sens potrivit grupurilor.

Post Reply