Cutie de viteze cu iesire priza de putere

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
cumran23
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 02 Nov 2019, 15:46

Cutie de viteze cu iesire priza de putere

Post by cumran23 »

Salutare colegi pasionati , vreau sa pun in discutie intentia mea de a monta pe aro -ul meu o cutie de viteze cu iesire pt priza de putere , care pe o camioneta model 320 actiona o pompa hidraulica.
Intentia mea este ca de la acea priza de putere sa conectez o alta cutie de viteze - de Dacia Papuc cu motor diesel cu tractiune integrala - care va actiona un troliu de pe iesirea pt planetare iar iesirea din cutie pt transmisia din spate va actiona o priza de putere - gen cum au tractoarele agricole- pt a putea actiona diferite utilaje , atasate bineinteles de niste tiranti, in final ar trebui sa fie o masina multifunctionala de ajutor in gospodarie care sa inlocuiasca putin si munca unui tractor.
Poate proiectul meu pare cam ambitios , insa as avea nevoie de sfaturile si parerile celor care deja au incercat sau se gandesc sa incerce astfel de constructii.

Multumesc!!!!

User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 523
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Cutie de viteze cu iesire priza de putere

Post by toni »

Salut si bine ai venit pe forum !

Cel mai bine prezinti discutia legata de priza de putere la sectiunea tehnica.

Nu stiu daca este ok sa folosesti cutia de papuc. Tu la 2-3-4 rotatii ale cutiei ai o rotatie a planetarei. Daca o iei invers vei avea la o rotatie a planetarei 2-3-4 rotatii alea cutiei. Pentru troliu iti trebuie sa fie invers raportul de forta. Ar trebui sa montezi la iesirea de la PTO partea cutiei care vine la motor iar la iesirea de la planetare sa montezi troliul si priza catre spate.

Am vazut montat troliu mecanic in alt mod. Se ia un grup de fata de orice masina cu suspensie independenta (ARO, hilux, navara, etc) si se sudeaza satelitii. Se monteaza pe sasiu in dreptul iesirii de la priza cu un cardan potrivit. La iesirea planetarei din partea dreapta sau cea stanga depinde unde ai loc pui un cardan scurt si montezi troliul. In felul asta nu ai nevoie nici de vreun angrenaj sa schimbi directia de rotatie de la cea longitudinala la cea transversala.
cumran23
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 02 Nov 2019, 15:46

Re: Cutie de viteze cu iesire priza de putere

Post by cumran23 »

Multumesc pt sfat, asa intentionez sa montez cutia de Dacia cu partea dinspre motor catre iesirea PTO, doar ca nelamurirea mea este daca iesirea PTO este suficient de rezistenta pt a antrena un troliu avand in vedere ca initial antrena o pompa hidraulica pt basculare.

Seara faina!!!!

Post Reply