Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by Cristian1 »

Salutare forum !
Au trecut ceva ani de cand nu am mai postat pe acest forum, dar uite ca a venit ziua in care am nevoie de putin ajutor din partea dumneavoastra, in legatura cu un desen, fisa tehnica. Mai exact, am nevoie de schita cu pinioanele din cutie si reductor. Doresc sa impreunez un reductor de ARO 24X cu o cutie de viteze manuala Aisin AR5 de pe Monterey. Intrucat, reductorul pe care il am, are lipsa pinionul principal de atac, nu imi dau seama daca acel pinion apartine reductorului sau cutiei de ARO. Vreau sa stiu ce lipseste si cum era antrenat reductorul de cutie...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS

User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 384
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by motul »

Pinionul vine montat pe cutie.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by Cristian1 »

Am inteles. No acum alta este problema. Oare gasesc pe la vreun coleg o poza cu pinionul respectiv, sau o poza cu cutia din spate sa vad si eu cum arata :))
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by oncioiuo »

daca ma suni sambata pe la pranz, desfac un reductor de pe cutie si trimit poze
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by vercingetorix »

Poza asta e buna ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by Soryn »

Adaptarea reductorului de aro la o altă cutie decât cele montate deja este pierdere de timp . Este prea zgomotos și calitatea de execuție prea slabă . Mai degrabă adaptezi alta cutie cu tot cu reductor deja testate de alții . De preferat un reductor care folosește pentru distribuție lanț (mai puțin zgomotos). Dacă tot modifici poți alege reductor cu diferențial central. Alege un producător renumit pentru fiabilitate, gen toyota ,nissan , modelele mai vechi pe care ți le permiti evident . Trebuie să fi atent la ce cumperi pentru că lucurile deja folosite nu sunt in cea mai bună condiție .
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by Cristian1 »

Salutare domnilor, @onciuio multumesc mult, ii multumesc lui @vercingetorix pentru poze. E foarte buna poza, macar stiu ce am de cautat.
Reductorul o sa fie montat alaturi de cutia de Monterey Aisin AR5, amandoua ascunse intr-o Frontera Sport. Masina o sa impinga punti de Patrol cu rapoarte de 4.10:1 si roti de 35-37. Am ales reductorul de ARO fiindca...asta l-am avut si are raportul pe Low suficient de bun. Masina o sa circule doar in tere, nu ma deranjeaza nici sunetele nici daca mai sare, ca oricum nu fac rally raid. Doar catarari pe ravene si alte chestii. Un prieten cu inca o Frontera, exact ca a mea, o sa isi puna punti de Isuzu cu rapoarte de 4.30:1, roti de 33-35 si vrea sa puna cutie de ARO cu totul, cutie+reductor. Sa speram ca o sa reziste, el vrea sa schimbe si motorul cu ceva diesel, actualul 2.0 benzina o sa fie schimbat.
Noi suntem optimisti, sa speram ca rezista instalatiile.... Desigur ca ne-ar fi placut si noua o cutie mai de Doamne-ajuta, dar nu sunt finante, tot ce punem in ele, sunt piese colectate, salvate, primite, improvizate etc...
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by Cristian1 »

Acestea sunt masinile, pana in momentul de fata sunt absolut identice mecanic, la fel si la anul de fabricatie si la fel si la defecte. Gemene in toata regula :))
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
patrick3107
Nou venit
Nou venit
Posts: 8
Joined: 27 Mar 2020, 11:19

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by patrick3107 »

Buna ziua! Rog cu cea mai mare seriozitate daca cineva are posibilitatea de a posta poze cu Cutia de distributie/transmisie de pe aro (243D cea cu doua leviere de comanda). M-ar ajuta cam ori ce fel de poza (montata/demontata de pe cutia de viteze; cutie de transmisie dezasamblata in care sa se vada pinioanele si celelalte organe; o schita/un desen tehnic). Si tot felul de date ce tin de reparatii si mentenanta cutiei de transmisie sunt bine primite. Am nevoie pt realizarea unui proiect. Multumesc anticipat!
patrick3107
Nou venit
Nou venit
Posts: 8
Joined: 27 Mar 2020, 11:19

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by patrick3107 »

are careva o poza din lateral (din partea sa se vada axurile furcilor de cuplare) a cutiei de transmisie aro 243d? m-ar ajuta pentru a construi o a2a vedere la desenul de ansamblu. as atasa o imagine cu desenul in sectiune dar nu prea imi dau seama cum se face pe acest forum.
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by toni »

Full Editor & Preview, apoi mergi la Attachments si adaugi fisierele.
patrick3107
Nou venit
Nou venit
Posts: 8
Joined: 27 Mar 2020, 11:19

Re: Desen tehnic cutie-reductor ARO 24

Post by patrick3107 »

cam asta ar fi o vedere...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply