Reductor Aro 10 1.9 Renault Diesel

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
SUV4x4
Nou venit
Nou venit
Posts: 3
Joined: 16 Oct 2017, 15:31

Reductor Aro 10 1.9 Renault Diesel

Post by SUV4x4 »

Salut!

Am un Aro 10 cu motor Renault 1.9 Diesel. Reductorul s-a defectat in 2011 si de atunci masina sta in garaj.

Trebuie schimbat reductorul si am intrebat mai multe persoane daca Aro 10 pe benzina si Aro 10 diesel Renault au acelasi reductor. Unii mi-au spus ca da, este acelasi reductor, iar altii mi-au spus nu, sunt reductoare diferite.

Ca diferenta de pret, am gasit reductor de Aro 10 pe benzina la 300-350 lei, si reductor de Aro 10 cu motor Renault la 750-900lei. (750lei - fara pinion de legatura, 900 lei - cu pinion de legatura)

Aro 10 pe benzina si Aro 10 Renault diesel au acelasi model de reductor ? Daca da, de ce asa mare diferenta de pret ?

Acesta este reductorul si alte piese demontate de la el.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Reductor Aro 10 1.9 Renault Diesel

Post by costy84 »

În fişele tehnice pe care le-am postat în topicul maşini se arată că reductorul este acelaşi pentru ambele motorizări.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reductor Aro 10 1.9 Renault Diesel

Post by Soryn »

Diferența de preț este așa mare pentru că au existat diferențe legate de lățimea danturii pinioanelor . Inițial în 1981 erau pinioane cu lățime de 19 mm ,progresiv până în 2005,când au ajuns la lățime de 23 mm .Au fost și cu pinioane de 20,21 lățime, tot felu de variante. Au existat 2 variante de carcase ,un tip care avea capac de vizitare al pinioanelor din reductor,și un tip fără capac . O perioadă au fost montate cele cu capac,o perioadă în paralel,ulterior doar fără capac de vizitare .La vremea respectivă ,materialele disponibile în piață nu erau foarte calitative (silicon de etanșare). Suferind tot felu de scurgeri de ulei, rămâneau fără ulei,ulterior explodând în urma forțărilor ,cam ce ai tu în poze .
Cutiile în 4 au alt tip de pinion de antrenare al reductorului,accela stă fixat pe axul cutiei ,nu stă fixat asemeni celor de 5 trepte ,fixat în rulmenți în corpul reductorului . Și sunt și mai rare cele pentru diesel ,pentru că nu se găsesc piese pentru ele,sunt putine, sau spart multe aiurea ,și a crescut prețul . Nu cumpăra fără să vezi ce cumperi .Nu cumpăra mortăciuni.
Petru
Incepator
Incepator
Posts: 20
Joined: 29 Oct 2017, 13:10

Re: Reductor Aro 10 1.9 Renault Diesel

Post by Petru »

Salut, e posibil sa te pot ajuta daca ai nevoie de reductor . Are ceva defect dar poate iti vine bine sa faci din doua unul bun
Raspund la whatsapp la numarul 0034 687010090

balansorin
Incepator
Incepator
Posts: 12
Joined: 15 Apr 2013, 06:53
Location: Bacau motoseni
Contact:

Re: Reductor Aro 10 1.9 Renault Diesel

Post by balansorin »

salutare. am un reductor.0765202155.

Post Reply