Cutie 461 blocata

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Cutie 461 blocata

Post by patric »

Anu' asta si-a propus sa ma scoata din sarite jucaria. S-a blocat maneta schimbatorului de viteza in pozitia neutra. Parca ar fi sudata acolo. La cutii n-am umblat niciodata.
Ati mai intalnit acest simptom?
Am sanse sa deblochez schimbatorul doar demontand capacul timoneriei?
Cu injuraturi n-am reusit.
De asemenea, am vazut ceva scapari pe la pompa de ambreiaj. Cursa are. Am cumparat un set de pompe noi de frana si ambreiaj, stoc armata. Curg de la ia naiba. Ce garnituri se potrivesc? Eventual o schita mai detaliata decat cea din documentatiile generale?
Multumiri anticipate.

User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Cutie 461 blocata

Post by 44dac »

Am intalnit aceeasi problema cu pompele. Demontezi complet, cureti bine si montezi la loc. Garniturile erau mai batrane decat mine dar dupa curatare totul a mers bine. Vaselina sau ce-or fi pus in interior se intareste. La cutie incepi cu dat jos capacul, asa vezi daca e blocat levierul (cam rar...) sau furcile. Astea se intampla la mers fara ulei. Cu injuraturi nu merge, sunt fiare, nu gandesc si nu si-au pus in gand sa-ti faca rau.
patric
Membru
Membru
Posts: 170
Joined: 04 Jan 2019, 13:54
Location: Piatra Neamt

Re: Cutie 461 blocata

Post by patric »

Maine fac claca si-l bag in garaj. O sa dau cutia jos si voi vedea...
Tocmai ce a fost schimbat uleiul in ea.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Cutie 461 blocata

Post by niku111 »

Poti sa umbli la capac fara sa dai cutia jos.Mai mult ca sigur problema este la capac.

Post Reply