O noua plansa bord pt ARO

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

O noua plansa bord pt ARO

Post by Ady »

De ceva timp incerc sa-mi fac un bord nou pt Aro...cam greu dar cred ca incepe sa arate a ceva ;D. Deja am un bord facut de tata care eu unul cred k arata mai bine decat cel original de Aro ....dar incerc sa-l evoluez ....si incerc sa fac Aro sa arate mai bine...sa fie ceva mai modern. O sa pun cateva poze cu cel vechi si cu ce fac acum si ....as cam vrea si ceva pareri .care arata mai bn ..daca arata...oricum este neterminat, si nu stiu cat de repede o sa-l termin pentru ca nu prea am timp... :(

Astea sunt pozele cu bordul pe care il am acum ..

http://www.aro4x4.net/smf/index.php/topic,1289.0.html


Iar urmatoarele ...sper ca o sa fie noul bord.. ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by Ady »

mai multe poze ... ;)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by Ady »

...cred ca am cam gresit cu consola centrala ....dar ...vedem pana la final ce imi mai trece prin cap .... ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by Ady »

Am uitat sa spun...este facut din "spuma" putin cam gresit modelata pana m-am prins de tehnica de taiere cu "fir cald" si a cam trebuit sa ma chinui mai mult ca sa-l indrept, apoi este in finisare ca nu este terminat cu glet ca este mai ieftin si mai usor de lucrat decat chitul ;) iar la final o sa incerc sa fac o matrita din fibra de sticla dupa care iese bordul... ^:)^ [-O< [-O<... ;D

User avatar
kosfunny
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 646
Joined: 21 Sep 2008, 13:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by kosfunny »

Succes!
Deabia astept sa te felicit!
ARO 10.1 -1.4 +GPL, 1998
Grand Cherokee 2.5 td, 1996
Mitsubishi Pajero 2.5 td , 1992
Daewoo Matiz, 1999
Opel Omega 2.5 TDI, 1996
Ford Focus 1.8 tdi 2001
Opel Sintra, 2,2 +gpl, 1996
VW Crafter maxi-long, 2008
User avatar
mordraid
Membru
Membru
Posts: 131
Joined: 10 Nov 2008, 13:33
Location: Satu Mare

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by mordraid »

fain! :)

Eu m-am tot uitat dupa tesatura din fibra de sticla dar si rasina, dar fara succes(bine, nu am fost nici prea stresat cu cautatul, deci poate asta este problema). Tu ai gasit pe undeva tesatura din fibra de sticla? Sunt curios cat ar face.
"Daca tu crezi ca poti, atunci poti.
Daca tu crezi ca nu poti, atunci ai dreptate."
User avatar
sorin
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1065
Joined: 06 Dec 2007, 23:04
Location: Constanta
Contact:

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by sorin »

cauta fibra la cei care lucreaza cu barci ,etc ,nu e foarte scumpa iti trebuie rasina (extrapol),intaritor si plasa sau fulgi de fibra in functie de ce vrei sa faci cu ea .la sfarsit se da si gelcot ca sa iasa suprata aia fina .
Sorin cu ,,frigideru plin,,
User avatar
mordraid
Membru
Membru
Posts: 131
Joined: 10 Nov 2008, 13:33
Location: Satu Mare

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by mordraid »

@sorin multumesc de informatie  :>- .
"Daca tu crezi ca poti, atunci poti.
Daca tu crezi ca nu poti, atunci ai dreptate."
User avatar
myronutu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2351
Joined: 03 Feb 2008, 13:36
Location: cluj

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by myronutu »

frumos frumos domnu.abia astept sal vad gata
ARO 243, an 2000, motorizare TDX
ARO 243, an 1986, motorizare D127.
Bughi, motor de 1600 benzinar,in inbunatatiri
Audi B4, an 1994,2000 benzina
Fiat 1100, an 1964,proaspat achizitionat
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by Ady »

sorin wrote: cauta fibra la cei care lucreaza cu barci ,etc ,nu e foarte scumpa iti trebuie rasina (extrapol),intaritor si plasa sau fulgi de fibra in functie de ce vrei sa faci cu ea .la sfarsit se da si gelcot ca sa iasa suprata aia fina .

da cam asa ceva dar se face putin diferit ....se da cu un strat subtire de parca PVA se numea sau ceva de genul asta nu mai tin minte bn apoi cu gelcoat si dupa asta se pune fibra si rasina stratificate pana la ce grosime vrei ....cauta pe youtube...ca sunt destule de unde poti sa inveti... ;)
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by Ady »

Fibra si restul de produse care tre se gasesc foarte simplu ...cel putin de acasa..eu am cautat pe net si am gasit o firma chiar din Bucuresti care distribuie aceste materiale. De vorbit nu am facut-o ....am trimis decat un mail sa aflu ceva preturi dar ...nu s-au deranjat sa imi trimita nimik ...cand o sa termin matrita o sa ma duk in vizita pe acolo sau poate se intereseaza cineva si ne spune si noua  :) Mai multe detalii gasiti pe site-ul de mai jos.... ;)


http://www.mediterana.ro/
User avatar
pcv
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 330
Joined: 30 Dec 2007, 16:11
Location: PITESTI

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by pcv »

seamana un pic cu bordul de logan ,dar din ce se vede pana acum o sa fie super.bafta in continuare. :>-
in the end we are just stardust
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by Ady »

da corect seamana pentru ca am vrut sa iasa ceva in genul bordului de Golf Plus adica asa ca in poza dar e destul de greu de realizat si in plus cam greu de gasit piesele pentru sistemul de ventilatie si am renuntat. M-am gandit sa-i pun din acelea de logan pentru ca se gasesc mai peste tot si in plus sunt simple...nu mai am nevoie de buton pentru inchis/deschis ventilatie ..doar il inchizi sau rasucesti de el.. ;) din acest motiv le-am ales pe cele de logan. Oricum cred ca era gata pana acum dar dureaza foarte mult finisarea .... :( :(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Ady
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 472
Joined: 07 Feb 2008, 18:25
Location: UK

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by Ady »

Inca cateva poze....l-am pregatit pentru vopsire. Totusi nu este de finitiv ...pentru ca inca nu am reusit sa-l scap de toate denivelarile....foarte greu.. :( A...si acum ca l-am vazut cum arata negru...nu cred ca o sa mai fie asta culoare finala .. ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
cristi-devildnb
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 756
Joined: 03 Apr 2007, 10:18
Location: craiova
Contact:

Re: O noua plansa bord pt ARO

Post by cristi-devildnb »

l-ai mai facut pana la urma?

Post Reply