Probleme ambreiaj aro 10

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Probleme ambreiaj aro 10

Post by icXu »

Dupa 3 saptamani de munca tocmai astazi am sa terminat de asamblat masina si cand am icercat sa plec dupa loc...ciuciu... sa aude un fosnet ascutit si trage foarte greu.Cand am dat motorul jos am schimbat discul de ambreiaj ,era descentrat, dar nu si placa de presuine care parea ok.Intrebarea mea ar fi daca e posibil sa fie de la placa,rulment sau nu este reglat bine ambreiajul? Ce e mai usor de dat jos pt a schimba placa de presiune, cutia sau motorul ? Maine ma apuc iar de ea,dar sper sa-mi revina moralul care acum este la pamant :(

PS
Am uitat sa specifica ca discul de ambreiaj pe care l-am pus nou diferea putin la cote fata de cel vechi,sunt mai multe feluri de discuri de ambreiaj de 200 pt motorul de dacia 1400?

User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by razvy »

daca a fost disc de 180 si ai pus de 200  este problema de fapt nici nu cred ca merge discurile de 200 sunt toate la fel poate sa difere doar alea facute pe vapor iar cu motorul eu cand lucru la ambreiaj dau motorul jos ca e mai usor nu cutia ca is multe pe acolo intai incearca sa mai reglezi umpic ambreiajul bafta
aro 10,4 power by renault 1,9 diesel 5 trepte 4x4 dif blocabil spate
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by ydaniel »

pai la motor de 1397 cmc sunt :
-volanta de 180
-volanta de 200
daca iei piese noi ia de uzina(dacia) sau Luk.
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by Misi din Cluj »

Din cate stiu eu, pe motorul de 1400 nu a existat ambreiaj de 200, doar de 180.
S-ar putea sa nu se potriveasca cel de 200.
Tot, din cate stiu eu, daca vrei sa pui ambreiaj de 200,in loc de 180 ori trebuie sa scchimbi si volanta, ori vezi care e diferenta si te duci la vreun strungar bun sa-ti ajusteze vechea volanta.
Este mult mai usor sa scoti motorul, decat sa te chinui dedesubt cu cutia si cu reductorul.
Cel mai usor ar fi sa-i pui placa de presiune si disc de ambreiaj de 180, mai ales ca se gasesc niste ambreiaje foarte bune marca RUEN fabricate in Slovenia.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980

User avatar
Raimondo
Membru
Membru
Posts: 247
Joined: 29 Nov 2008, 12:38
Location: TARGOVISTE

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by Raimondo »

Posibil ca discul sa fi fost montat invers.
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by ydaniel »

Ruen sunt facute in Macedonia.eu la dacie am motor de 1,4 si volanta si ambreiaj de 200.
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by George »

intr-adevar, s-au pus si pe 1,4l ambreiaj de 200, dar cu volanta cu tot. daca ai avut de 180 si ai facut schimbarea fara volanta...acolo e buba.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by icXu »

Discul nou este original "de uzina" si este de 200 la fel ca si cel vechi,singurele diferente sunt : cel vechi are raza mai mica cu 3mm';tubul cu caneluri,ca sa-i zic asa,care vine pe ax este mai lung cu 2-4 mm la cel nou si cel vechi avea niste elemente din plastic pe el care la cel de uzina sunt de metal.
Multumesc pt sfaturi ca aveam de gand sa dau jos cutia crezand ca-i mai usor asa.Maine o s-o iau iar de la capat si o sa dau jos motorul b-(
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by Misi din Cluj »

Lasa, fa o mica pauza, bea un vin fiert, mai dormi o noapte sau doua si iti revine cheful la mesterit  :>-
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
andrei86
Incepator
Incepator
Posts: 15
Joined: 28 Nov 2008, 22:52
Location: Bucuresti..rfg

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by andrei86 »

paivezi cu originalu si ne originalu  ca acu sau smecherit baieti fac rost si  abalaju orignale eu vazut am gasit ambreiaj chipurile de 200 original si defapt era batut  dala de 180 asa ca nu poti fi sigur ca e original  cu tepari astia...poate fi si asta o cauza
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by icXu »

Am demontat iar motorul si cred ca a fost pus invers discul,nu sunt sigur 100% deoarece nu am gasit nic un manual dar logica asta imi spune.Am atasat niste poze poare isi da seama cineva.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by icXu »

Asa a fost montat cand nu functiona :
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by icXu »

Aici se vede cum arcurile de la disc au frecat  de suruburile de la volanta,de aceea nu ambreia calumea si scotea zgomotul ala.
Chiar a fost pus invers?(foto 2)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by Schumy »

Ai pus invers discul, exista si ambreiaj de 200 pe aro 10 , eu am ambreiaj de 200 si se simte.Bafta multa ,(numai cine nu munceste nu greseste)!!!
User avatar
icXu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 571
Joined: 28 May 2008, 12:58
Location: Mioveni
Contact:

Re: Probleme ambreiaj aro 10

Post by icXu »

Problema e ca  eu am muncit de am dat motorul jos si un mester s-a oferit sa mi-l puna si sa-l centreze;de acea se spune ca "ce-ti faci cu mana ta e sfant",ca eu nu stiam cum se pune dar macar ma uitam pe net sau va intrebam p voi si nu ajungeam sa mai dau odata motorul jos.Am rasucit discul si maine o sa urc iar motorul.Sper sa mearga.
Last edited by icXu on 15 Dec 2008, 17:30, edited 1 time in total.

Post Reply