cadrul ARO 24

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

cadrul ARO 24

Post by cab_512 »

Intimplator ??? are cineva asa schema(vezi imaginea)pentru cadrul ARO 24?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!

User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: cadrul ARO 24

Post by cab_512 »

Baieti,chiar nimeni ???.Nu de alta vreau sami fac cadrul de la zero si imi tr niste dimensiuni de reper 8-X.Am gasit(cu mare greu) teava 120x80x4 mm si cred ca ma apuc de treaba dupa sarbatori :-".
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cadrul ARO 24

Post by vstef_is »

Eu zic sa cauti un sasiu de ARO de armata ranforsat, si nu mai ai nevoie sa faci tu cadru ;)
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: cadrul ARO 24

Post by cab_512 »

vstef_is wrote: Eu zic sa cauti un sasiu de ARO de armata ranforsat, si nu mai ai nevoie sa faci tu cadru ;)
Sa caut unde?Si chiar del gasesc transport, vama... mai bine ma ''joc'' la mine in garaj sil fac, pina la urma mai capat ceva'' experienta'' ;D **==
P.S.poate modific si suspensia spate,pun arcuri elicoidale sau poate chiar perne de aer ;D
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!

tibi
Nou venit
Nou venit
Posts: 6
Joined: 25 Nov 2008, 09:01

Re: cadrul ARO 24

Post by tibi »

cab_512 wrote: Baieti,chiar nimeni ???.Nu de alta vreau sami fac cadrul de la zero si imi tr niste dimensiuni de reper 8-X.Am gasit(cu mare greu) teava 120x80x4 mm si cred ca ma apuc de treaba dupa sarbatori :-".

Respect pentru initiativa pe care o ai, dar mare atentie la calitatea materialului pe care il ai, ma refer sa nu fie tabla moarta,chioara fara niciun tratament termic.Ca vei munci degeaba, dupa cateva luni vei constata ca rugineste indiferent de aplicatiile tale anticoroziune.Indicat ar fii sa ai tabla din OL 37 S(semicalmat) si tabla de 2.5 nu de 4.
Am un prieten fosta glorie la ARO, parintele ARO 10.Mai intreaba si tu pe AMROM ca mai stiu si ei mai ale dimensiunile.

Bafta :>-
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cadrul ARO 24

Post by vstef_is »

Pernele de aer nu rezista in offroad. Elicoidale ar fi o idee oarecum buna, totusi recomand mai bine un kit de suspensii OME cu foi pe spate si elicoidale pe fata....

Un sasiu de armata ranforsat gasesti nu-i bai, iar la transport bagi "fier vechi" or something... sunt atatia baieti cu dube si platforma care trec prin Iasi si au numere de MD.... il arunci intro duba.... te scuteste de multa munca si de la el in sus poti construi orice...
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: cadrul ARO 24

Post by cab_512 »

atp wrote:
cab_512 wrote: Baieti,chiar nimeni ???.Nu de alta vreau sami fac cadrul de la zero si imi tr niste dimensiuni de reper 8-X.Am gasit(cu mare greu) teava 120x80x4 mm si cred ca ma apuc de treaba dupa sarbatori :-".

Respect pentru initiativa pe care o ai, dar mare atentie la calitatea materialului pe care il ai, ma refer sa nu fie tabla moarta,chioara fara niciun tratament termic.Ca vei munci degeaba, dupa cateva luni vei constata ca rugineste indiferent de aplicatiile tale anticoroziune.Indicat ar fii sa ai tabla din OL 37 S(semicalmat) si tabla de 2.5 nu de 4.
Am un prieten fosta glorie la ARO, parintele ARO 10.Mai intreaba si tu pe AMROM ca mai stiu si ei mai ale dimensiunile.

Bafta :>-
Tabla de 2.5 este acum,nu cred cai de ajuns(la mine este crapat longeronul si sting si drept partea din fata).4 mm cred ca o sa fie OK.Otelul dupa standartul sovietic este Ст3пÑ
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cadrul ARO 24

Post by vstef_is »

Normal ca e crapat, sasiul de ARO nu rezista la Brasov... vibratii, greutate... puntea fata oricum pe independenta nu e gandita genial pt ce monstru e Brasovul... ma repet... sasiul ranforsat de armata... o sa iti pun niste poze sa vezi diferenta... ala nu are moarte si e perfect pt Brasov... si e de la mama lui!
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: cadrul ARO 24

Post by cab_512 »

vstef_is wrote: Normal ca e crapat, sasiul de ARO nu rezista la Brasov... vibratii, greutate... puntea fata oricum pe independenta nu e gandita genial pt ce monstru e Brasovul... ma repet... sasiul ranforsat de armata... o sa iti pun niste poze sa vezi diferenta... ala nu are moarte si e perfect pt Brasov... si e de la mama lui!
8-Xastept poze [-O<
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cadrul ARO 24

Post by vstef_is »

Uite cum se prezinta minunatul sasiu ranforsat... in ce consta "ranforsajul" o platbanda groasa de un deget si lata de o palma, aplicata direct in fabrica pe lungimea ambelor traverse.

Image

Image

Mai adaug poze imediat
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cadrul ARO 24

Post by vstef_is »

Image

Sper ca se observa diferenta, sunt convins ca stii cum arata sasiul clasic si se vede "adaugirea". Din mica mea experienta iti spun ca este cea mai buna solutie pentru ARO - e ceva original, facut din tabla destul de groasa, (cred ca are peste 2.5mm, mai mult decat unul normal, dar voi masura cu un subler), si in plus foarte bine ranforsat cu platbanda respectiva, care este sudata direct la productia sasiului, adica nu este ceva adaugat dupa!

Se mai gasesc... iti recomand. Singura problema sunt oalele de la amortizoarele fata - unele modele au oalele mai inalte - ceea ce face ca masina cu Brasov sa stea destul de jos, dar poti pune o adaugire in oale, pentru a limita "inaltimea" lor relativ la arcuri... plus ca tu oricum ai modificata mecanica fata. Deci....
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: cadrul ARO 24

Post by cab_512 »

vstef_is wrote: Image

Sper ca se observa diferenta, sunt convins ca stii cum arata sasiul clasic si se vede "adaugirea". Din mica mea experienta iti spun ca este cea mai buna solutie pentru ARO - e ceva original, facut din tabla destul de groasa, (cred ca are peste 2.5mm, mai mult decat unul normal, dar voi masura cu un subler), si in plus foarte bine ranforsat cu platbanda respectiva, care este sudata direct la productia sasiului, adica nu este ceva adaugat dupa!

Se mai gasesc... iti recomand. Singura problema sunt oalele de la amortizoarele fata - unele modele au oalele mai inalte - ceea ce face ca masina cu Brasov sa stea destul de jos, dar poti pune o adaugire in oale, pentru a limita "inaltimea" lor relativ la arcuri... plus ca tu oricum ai modificata mecanica fata. Deci....
Deci... mai cam pus pe ginduri...intradevar arata solid''HEAVY METAL''.Si la citi EURO ''trage'' cadrul.P.S. fiarele din poze sint ale tale?
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: cadrul ARO 24

Post by vstef_is »

Majoritatea fiarelor sunt ale mele... depinde unde il gasesti.... sau cine iti cauta....
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: cadrul ARO 24

Post by cab_512 »

De chind astept "ceva veste" am insurit.Hai baeti daca as fi in RO nas fi apelat la voi dar deoarece nu sint-chiar nimeni nu ma poate ajuta ???.Am gasit schema respectiva si pentru Korando(amu cal avem in familie) si pentru UAZ.Despre ARO-parca ar fi top secret. :-??
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: cadrul ARO 24

Post by Werner »

Nu e top secret, dar nu s-au scos la ARO astfel de desene. Trebuie sa te gândesti, ca ARO a fost "Obiectiv strategic". Deabia am facut rost de desene tehnice pentru pliante.... (când eram mai tânar  :-j )

Post Reply