Montare parbriz.

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
motu69
Membru
Membru
Posts: 139
Joined: 21 Nov 2011, 15:42
Location: CLUJ NAPOCA

Montare parbriz.

Post by motu69 »

Am o nedumerire. Nu știu unde greșesc la montarea parbrizului de se crapa in același loc. Am pus săpun ata, centrat etc iar când aproape am terminat sus la mijloc crapa.
Precizez ca în partea de dus dacă trag de ata taie chederul și trebuie sa -l ajut cu șurubelnița plata. Sa fie cauza șurubelniței?
Un sfat ar fi bine venit.
Apelez la specialiști doar ca nu mai sunt.

User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Montare parbriz.

Post by BAGADI »

Daca il ciobesti un pic cu surubelnita pe cant, chiar si foarte putin, de acolo va pleca o crapatura in momentul in care este stresat la maxim. Se mai poate intampla asta si daca lasi parbrizul jos, inainte de montare, pe beton si se ciobeste un pic cantul de la o pietricica. Asa pateam la Dacia 1300 pana m-a certat un moș si aproape m-a batut tata ca m-am apucat eu sa-l schimb :)
User avatar
motu69
Membru
Membru
Posts: 139
Joined: 21 Nov 2011, 15:42
Location: CLUJ NAPOCA

Re: Montare parbriz.

Post by motu69 »

Ma gandesc sa nu fie chederul de vina ca e din 77
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Montare parbriz.

Post by oncioiuo »

salutare,

chederul este principalul motiv pentru care se sparge. cu toate astea, poti sa il montezi usor daca dai cu vaselina pe rama si in cheder.
un alt motiv este sfoara/sarma folosita pentru montaj, trebuie sa fie de maxim 3mm ,asa eviti si taierea chederului la interior cand tragi sfoara la final
cel mai probabil, uiti sa ,,asezi" chederul in partea de jos dupa ce ai tras sfoara si ramane cativa mm ridicat; suficient cat sa se sparga cand tragi sus.
incearca sa faci manopera asta in 3 lucratori, doi stau afara pe laterale si unu inauntru; cei de pe lateral trebuie sa apese chederul pana intra definitiv in partea de jos a ramei, si abia apoi incepi sa tragi ,,colturile" de sus; in aceas timp cu cei de afara, aseaza chederul si cel din interior. in partea de sus, foloseste o sarma de balot cu un ,,colt" pentru a trage chederul.

mare atentie, chederul se impinge pentru a fi asezat; nu se ,,bate" cu palma sau pumnu pt ca asa crapa

succes
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

Post Reply