ARO 10 Superrally

Despre modelele construite,variante,motorizari,locuri in care s-au construit

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

ARO 10 Superrally

Post by George »

ARO CLUB ROMANIA

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: ARO 10 Superrally

Post by Werner »

Bun articol, imi place!
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: ARO 10 Superrally

Post by mleo »

V-as ruga sa incercam sa punem informatiile cap la cap, cei care stim cate ceva despre acest model, cat si despre modelele "de sport" anterioare acestuia , fabricate la C.lung. ...cate au fost facute, cand au fost facute, etc...etc.... .....eu am un asemenea exemplar in curte, din pacate (pentru istoria masinii...) am fost nevoit sa-l modific destul de mult in ultima vreme ...si doar mai seamana un pic cu cel original...dar sint in continuare interesat de istoria masinii...
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
bragacristy
Junior
Junior
Posts: 96
Joined: 09 Dec 2007, 16:34
Location: Campulung Muscel

Re: ARO 10 Superrally

Post by bragacristy »

frumos aro am urmarit cateva competitii cu el pe aicii prin campulung s mai multe crossuri  care erau sponsorizate de ARO.sa fugea destul de bine 4x4 avea mrl si pe spate ,poza asta e facuta la mine in sat  :-j
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: ARO 10 Superrally

Post by Schumy »

Masina de raliu totusi......grupa H ...rupe tot dar doar exteriorul din fibra mai arata a aro ......ce e sub capota te ia durerea de cap
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: ARO 10 Superrally

Post by mleo »

mihai aro wrote:     va pun si eu niste poze din vremurile bune, cand alergau (m) ARO-urile in campiontul national de raliuri si mai si castigau si erau si spectaculosi (vremuri frumoase)  :'(  :'(  :'(
 
Buuun, stai asa ca poate mai gasim raspunsuri si istoria la aceste aro-uri care au alergat.Cate s-au facut, si cind....pe unde mai sint?
eu stiu asa:
-1 e la fratii Nicolaescu (perfect functional, s-au dat anul trecut)
-1 e de vanzare pe la cineva din campulung (am un nr. de tel.de la cineva Auras cazacu...?!?)
-despre inca unu' stiu ca a fost cumparat de niste rromi (asta e informatia, nu stiu daca e adevarat), si a ajuns piese de schimb, si la fier vechi
-unul e la mine , dar din cate stiu acesta n-a alergat, a fost facut ulterior (stiu si motivele), chiar inainte de inchiderea "pravaliei".

Daca ai poze cu ei inseamna ca poate-i cunosti pe careva.Dintre cei care citesc, poate au informatii mai multe si le punem cap la cap.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
mihai aro
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 366
Joined: 13 Feb 2007, 16:24
Location: sibiu

Re: ARO 10 Superrally

Post by mihai aro »

    din cate stiu si participand la rally-uri cele mai multe care au participat la un rally au fost 3 masini, 1 fratii Nicolaescu (i-ai recunoscut din poza) celalalt este Radu (tot in poza care a fost facuta dupa rally-ul siromex la baia mare) si mai venea la macadam un domn mai batran la care din pacate nu ii mai retin numele si care era foarte spectaculos, cele doua ale lui radu si nicolaescu erau cu suspensii independente la toate patru rotiile si aratau ca cel din poza iar cel al d-nului mai batran era fara fibra la bena si cu punte rigida pe spate 
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: ARO 10 Superrally

Post by mleo »

al meu l-am luat de la Dan Margescu, care , daca nu ma insel, a fost copiloitul lui Radu...si nu mai stiu cum.....Era intr-adevar fara structura in spate, si punrte fixa pe spate.
Inseamna, ca de fapt, ": cei 4 evanghelisti erau 3 :Luca si Matei ", si de fapt astea erau de toate.
|Cine mai are informatii, sa nu le tina pentru el. Eu as fi interesat sa aflu cum le-au facut, ce au gandit, etc.,..etc... e clar ca aceste exemplare au beneficiat de atentie la executie, piese si materiale incomparabile cu cele de serie.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
hoaska
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 18 Sep 2007, 04:48
Location: Iasi
Contact:

Re: ARO 10 Superrally

Post by hoaska »

Un anunt cu un super rally este la vanzare acum pe net. Din ce deduc, pe proprietar il cheama Gabi State. Masina nu cred ca a alergat vre-odata, sau cel putin nu in configuratia asta cu motor Renault Twingo (poate e pusa caroseria de rally pe sasiu de spartana)

Anuntul aici: http://www.buletinulauto.ro/index.php?a ... &id=216342
Nimeni nu ramane virgin...viata i-o trage fiecaruia macar odata.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO 10 Superrally

Post by George »

e doar caroseria,intr-adevar...dar fara sasiu.
superrally e facut pe sasiu de 24x,si cu punte rigida,cum are mleo,si cu semipunti pe spate. se poate vedea diferenta dupa roti. superrally are roti de 24x
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: ARO 10 Superrally

Post by mleo »

e de mult la vanzare (stiu pozele astea de vreo 2 ani)......e un super rally "de strada".  N-arata rau masina, dar n-are nici o treaba cu pregatirea de raliu.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
Boss
Incepator
Incepator
Posts: 15
Joined: 03 May 2009, 14:20

Re: ARO 10 Superrally

Post by Boss »

http://www.offroadforum.cz/viewtopic.ph ... 18731    :'( http://www.gazklub.cz/diskuze/viewtopic.php?t=4061
Dakar acest foarte speciale care se termină ruşinos. A fost scandalos dismembered piese :-\
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: ARO 10 Superrally

Post by tudop »

  Traducere: a fost scos la vinzare un exemplar de Aro preparat de rallyraid, cu motor V8 si automata pe el.

link tradus: http://74.125.43.132/translate_c?hl=ro& ... kLRBez-ZUg
Boss
Incepator
Incepator
Posts: 15
Joined: 03 May 2009, 14:20

Re: ARO 10 Superrally

Post by Boss »

tudop wrote:
  Traducere: a fost scos la vinzare un exemplar de Aro preparat de rallyraid, cu motor V8 si automata pe el.

link tradus: http://74.125.43.132/translate_c?hl=ro& ... kLRBez-ZUg
Aceasta masina nu a fost o copie! Este Dakar speciale, dar cineva a dat motorul V8 şi axă de patrulare ::)
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: ARO 10 Superrally

Post by tudop »

Interesant ! Si unde au fost facute modificarile originale pentru Dakar ?

Post Reply