ARO 264

Despre modelele construite,variante,motorizari,locuri in care s-au construit

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
Sergiu
Membru
Membru
Posts: 111
Joined: 10 Feb 2008, 22:05
Location: Constanta

ARO 264

Post by Sergiu »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by vstef_is »

Arata bine, dar au fost probleme cu portierele (mai mari toate) si rezistenta lor, plus toate piesele custom pe masina - conducte, cardane, etc... tinichigerie greu de gasit...
User avatar
Sergiu
Membru
Membru
Posts: 111
Joined: 10 Feb 2008, 22:05
Location: Constanta

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by Sergiu »

ma gandeam eu... nu sunt multe 264!
User avatar
tataica
Junior
Junior
Posts: 79
Joined: 16 Nov 2007, 10:14
Location: Bucuresti

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by tataica »

Eu am vazut un singur 264. Chiar este la vanzare pe autovit. Arata bine dar eu am fost putin dezamagit.
Ma asteptam ca diferenta de 30 de cm sa fie folosita pentru a repozitiona bancheta spate mai in fata si a "scoate aripile masinii din bancheta spate". In felul asta bancheta spate putea sa fie mai incapatoare pe lateral iar portbagajul ar fi fost mai adanc.
Nu prea vad rostul celor 30 cm ca spatiu intre bancheta spate si scaunele din fata pentru ca acolo oricum era loc super suficient si la 244.

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by Dan CHIRIAC »

Singurul avantaj - si acela relativ - este spatiul foarte generos pentru pasagerii din spate.
In rest: sasiu mai lung, portiere mai mari si mai grele, cardane mai lungi, conducte mai lungi, piese mai rare, masini putine fabricate, deci putini donatori potentiali...
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
tudop
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 773
Joined: 02 Sep 2007, 15:13
Location: Iasi
Contact:

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by tudop »

Pai poti sa schimbi bancheta din spate cu una mai confortabila, o repozitionezi, bagi aer conditionat (climatronic cu 4 zone preferabil) suspensie pe aer si faci prima limuzina Aro  >-)  ce pacat ca nu avem cultura automobilistica precum englezii sau americanii, ca puteam face multe si in Ro ...
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by SERGHEI »

tudop wrote:
Pai poti sa schimbi bancheta din spate cu una mai confortabila, o repozitionezi, bagi aer conditionat (climatronic cu 4 zone preferabil) suspensie pe aer si faci prima limuzina Aro  >-)  ce pacat ca nu avem cultura automobilistica precum englezii sau americanii, ca puteam face multe si in Ro ...
Pai noi avem imaginatia si indemanarea ,necesare modificarii oricarui tip de masina cu rezultate excelente numai ca ....MARIA SA R.A.R.-ul este de alta parare.Se pare ca traim intr-o tara in care STATUL nu tine cu cetatenii sai.
In alta oridine de idei: Modelul asta arata foarte bine .M-am urcat intr-unul si nu pot decat sa spun ca ,,te bsimti ca acasa in fotoliu" .Ca nu este fiabila,ca are usi mai grele..astea sunt frectii.Parca usile normale se comporta altfel,aiurea...toate cad daca nu pui tu mana sa strangi suruburi,sa pui placute si te bazezi pe nea Basc de la CL.Cu suspensia pe aer au incercat altii mai smecheri si inca au probleme dar eu m-as indoi pt al meu de ceva ,,aer" pe spate  ;D.
Este foarte spatioasa ,cred ca este singura masina in care poti sta in spate cu picioarele intinse fara sa l e vari sub banchetele din fata. :-j
User avatar
tataica
Junior
Junior
Posts: 79
Joined: 16 Nov 2007, 10:14
Location: Bucuresti

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by tataica »

SERGHEI wrote: Este foarte spatioasa ,cred ca este singura masina in care poti sta in spate cu picioarele intinse fara sa l e vari sub banchetele din fata. :-j
Nu m-am gandit la asta, dar cred ca e super tare si mai ales la drum lung. Acum inteleg rostul celor 30 cm folositi aici.
User avatar
Sherban
Membru
Membru
Posts: 110
Joined: 28 Feb 2007, 19:33
Location: c-lung muscel

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by Sherban »

intradevar sunt foarte spatioase, mai ales pt pasagerii din spate. eu am 1.90 si am stat regeste in spate. fiecare usa este facuta din 2 usi normale, taiate si apoi sudate, suduri care se observa dupa ce usile incep sa rugineasca.
la CESAR era un 264 frumos, cu motor toyota, dar incepuse sa aiba probleme cu rugina... pur si simplu se vedea la jumatatea usilor locul unde a fost facuta sudura... vopseaua crapase
am vazut cateva 264 pe la Apele Romane si pe la Romsilva si stiu ca au mai fost cateva ale uzinii care au avut motoare TDX, Toyota si Andoria EURO3, si a mai fost unul cu motor de Ford
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by ydaniel »

2 264 sunt la penitenciarul poarta alba.albastru inchis e culoarea si arata f bine.
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
COSMIN D
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 608
Joined: 27 Oct 2007, 19:32
Location: Constanta
Contact:

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by COSMIN D »

http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto.php ... +Cauta+%21+++
Prin tractiune integrala permanenta sa inteleg ca are diferential central ca la Niva? Sau omu mananca c...t  ?
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by vstef_is »

Au fost si unele exotisme ce aveau cutie de transfer... "permanenta" cu diferential, gen niva... nu stiu prea multe detalii despre ele decat ca exista ceva ce potriveste si pe ARO....
User avatar
ydaniel
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4674
Joined: 13 Jun 2007, 11:46
Location: bucuresti
Contact:

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by ydaniel »

ala se tot chinui sa-l vanda.am vazut la mine in cartier un 264 care de vreo luna sta.o sa-i fac niste poze.
cand esti bun nu-si amintesc,
cand esti rau nu te uita
User avatar
kosfunny
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 646
Joined: 21 Sep 2008, 13:59
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by kosfunny »

Am vazut unul in Pitesti, cand am fost sa-l iau pe Hummerel.Era albastru inchis cu bandouri gri deschis.
Ne-am intalnit in trafic.Ma uitam lung la el dar si soferul  lui se uita la Hummerel.Ne-am zambit reciproc si apoi ne-am vazut de drum.
Last edited by kosfunny on 14 Jan 2009, 17:37, edited 1 time in total.
ARO 10.1 -1.4 +GPL, 1998
Grand Cherokee 2.5 td, 1996
Mitsubishi Pajero 2.5 td , 1992
Daewoo Matiz, 1999
Opel Omega 2.5 TDI, 1996
Ford Focus 1.8 tdi 2001
Opel Sintra, 2,2 +gpl, 1996
VW Crafter maxi-long, 2008
User avatar
mordraid
Membru
Membru
Posts: 131
Joined: 10 Nov 2008, 13:33
Location: Satu Mare

Re: Ce stiti despre ARO 264?

Post by mordraid »

Eu nu (cred ca) am vazut vreodata pe drum un 264. De fapt nu stiu exact cum as putea sa-l deosebesc de un 244 (in afara de a lua o ruleta si a masura lungimea :P ).
Care sunt cele mai evidente diferente dintre 244 si 264? In imaginile pe care le-am gasit...cam la fel arata de la distanta  :-?? .
"Daca tu crezi ca poti, atunci poti.
Daca tu crezi ca nu poti, atunci ai dreptate."

Post Reply