Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Bancuri,clipuri si orice altceva de descretit fruntea

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Daca este asa cum se tot vorbeste, sa fi convins ca nici nu stiau unde se gasesc sau poate nu stiau cam ce s-a intamplat in 1986.
Ce pare mai probabil este faptul ca armata rusa nu a avut un plan de lupta. Erau convinsi ca va fi o simpla demostratie de forta cu mici incaierari.
Serviciile de informatii rusesti fie au fost bine intoxicate, fie il sapa pe Putin. Posibil sa fie vorba de prima varianta. Americanii au "profitat" de furia ucrainienilor. Le-au instruit armata si i-au si dotat. Apoi or fi provocat demonstratiile din Belarus si cu intoxicarea serviciilor rusesti de informatii l-au "convins" pe Putin, nu numai ca este urgent nevoie de o interventie, dar si ca aceasta ar fi facila.
Numai daca cifra pierderilor estimate de americani (6-7000 de militari ucisi) , nu cea data de ucrainieni, ar fi reala, atunci rusii se afla in fata unui mare rahat. In Afganistan, in 10 ani , au pierdut 14000 de militari si vreo 1000 de civili ucisi. Acum ar avea 6000 dupa 30 de zile.
Au consumat o cantitate de munitie scumpa, fara nici un rezultat. Adica au bombardat capitala si zone din nord, fara nici un castig militar sau politic. Acest razboi este deja prea scump pt ei. Daca el va mai tine, dupa cum vorbea conducerea NATO, atunci Rusia va intra, economic, pe o panta tare abrupta. Si prietenii chinezi dar si indienii vor profita, cumparand ieftin.

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Exact ce spui tu ma uimeste/sperie... Referitor la cei din zona centralei nucleare, nu pot sa cred ca nu au stiut unde sunt, suntem in 2022, nu in 1940. Hai sa zicem, ipoteza greu de acceptat, cum ca "carnea de tun" nu a stiut unde era (nu prea cred povestea cum ca toate telefoanele mobile au fost "confiscate", hai sa o inghitim si pe asta), dar ofiterii stiau foarte bine unde sunt, doar nu atacau ca orbii in padure. Stiau foarte bine ce obiectiv aveau de ocupat. Iar zona este impanzita de panouri de interdictie de acces din cauza contaminarii radioactive, orase parasite etc.
Asa ca nu ramane decat ipoteza unor comandanti criminali.

https://www.defenseromania.ro/soldat-ru ... 15799.html

Foarte posibil ca serviciile de informatii ruse (si nu numai) sa fi raportat lui Putin doar exact ce vroia respectivul sa auda. Fiecare tine la postul si la viata lui. Sa ne aducem aminte ce se raporta la noi inainte de '89.
Cat despre serviciile occidentale, se stie, in mod oficial, ca au instruit si dotat armata ucrainiana.
Ce teren mai bun de testare al armelor (si nu numai) poti sa ai decat un adevarat conflict in care sa vezi live ce efect au armele tale asupra eternului rival rus ?
Plus (vorbesc de Occident) ca stocurile trebuiesc reinnoite, industria de armament trebuie sa produca, sa se investeasca bani multi in proiecte de noi arme (vezi rachetele hipersonice si metode de contacarare), tarile UE au marit puternic bugetele militare, in Ucraina va trebui reconstruit mult (ghici cine va capata contractele externe) etc.
Unii plang si ingroapa mortii, iar altii fac bani multi, foarte multi.
Crezi ca mai conteaza la nivel mondial (stiu ca sunt cinic, dar asta este cand privesti lucrurile la nivel mondial) cateva zeci de mii de morti la cate milioane au murit cu covidul?
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Corect. Trist dar corect.
Pentru mine, ca roman si mai trit este ca dementul se indreapta catre vest. Iar pt asta, indiferent care ar fi ticalosiile celorlati, MA OBLIGA, sa-i doresc infrangerea.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by vercingetorix »

Daca Rusia se crampona de viata soldatilor sai, n-ar mai fi castigat in ww2.
Cauta ''maskirovka'' ca sa intelegi mai bine.
Daca nu Aro, atunci ce ?

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Acuma hai sa ne intelegem... Una este sa dai ordin de atac la baioneta cand nu mai alta solutie si alta sa pui soldatii sa sape aiurea transee in teren ultracontaminat radioactiv.
Si nici o natiune beligeranta nu se prea crampona de viata soldatilor in WW2. De WW1, nu mai zic, nu degeaba ii spun francezii "Marele razboi", un masacru cumplit al trupelor pentru ambitiile personale ale comandantilor incompetenti si iresponsabili.
Iar rusii au fost de partea invingatorilor si datorita ajutorului american (Lend-Lease Aid to the USSR in World War II) si debarcarii acestora in Europa.

Ce sa zic, flo, si pe mine ma sperie ideea de-a avea granita cu Rusia... Sincer, nu cred ca Putin ar avea curajul, dupa reactia la atacul Ucrainei, sa atace o tara NATO, fie ea si Romania. Cred ca nici soldatii rusi nu ar avea curajul sa incerce dupa ce au incasat in Ucraina.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Soldatii rusi chiar ar fi excitati. Pt ei ar fi o ispita.

Dar granita ca un simplu gard e problema. Gandeste-te la Basarabia . La tot ce insemna spatiul Marii Negre, cu zonele maritime si implicatiile economice aferente.
Pe jigodiile de unguri le priveste numai pretul platit de ungur pt gaz.

Nu te minuna de ignoranta rusilor. Scoala la ei nu era grozava nici pe vremea sovieticilor. Ei selectau exceptiile, geniile si le scoleau oarecum special. Altfel, studenti basarabeni veniti prin 1991/1992 in Romania, aveau cunostinte de matematica maxim de nivelul clasei a x-a de la noi. Aia care stapaneau macar atat. Nu te mira ca nu cunosteau istoricul zonei. Iar pe cei care au ordonat, ii durea in bascheti de consecinte.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Problema cu rusii care ar incerca sa treaca granita Romaniei ma sperie pentru faptul ca Romania s-ar transforma in camp de batalie pentru cele mai perfectionate arme... Nu ar avea nici o sansa in fata puterii militare a NATO, dar Romania ar deveni un camp de ruine.
Si nimeni nu va recurge la atac masiv cu arme nucleare, fiecare parte stie ca inseamna sinucidere.

Ma gandesc la Basarabia si la Republica Moldova si la altele...

Cat despre spatiul Marii Negre, "simt" in aer o rapida dezvoltare a Fortelor Navale Romane (plus cele bulgare). In acest fel nave militare NATO cu capacitati de lupta importante ar putea ramane in permanenta in Marea Neagra (poate chiar si transferuri de nave de la alti membri NATO) si echilibra situatia. Depinde mult de ce va face Turcia, care si ea viseaza la fostul imperiu otoman si care cumpara arme de la rusii fiind si membra NATO... O sa auzim in curand multe despre Insula Serpilor.

"Prietenii" nostri unguri se uita cu jind si la anumite teritorii de prin Ucraina, asa ca cozi de topor au fost, cozi de topor au ramas.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by vercingetorix »

Ar trebui sa se dea o lege pentru folosirea abuziva a acronimului ''Aro''. ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Problema cu rusii care ar incerca sa treaca granita Romaniei ma sperie pentru faptul ca Romania s-ar transforma in camp de batalie pentru cele mai perfectionate arme...
Corect. Din acest motiv este important pt romani ca Putin sa fie invins.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Istoria se repeta... Sau poate asa a fost si este dintotdeuna, se schimba doar actorii, decorul si figurantii, scenariul ramane, mai mult sau mai putin acelasi (scuzati cinismul). Epoca urii...

https://www.libertatea.ro/opinii/aminti ... oi-4072287
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Sefii de la NATO tot spun ca razboiul va fi lung.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Razboiul intre, hai sa zic asa Vest si Est, dureaza de multa vreme si nu se va incheia curand.
Se mai modifica "echipele", nimic altceva. Cozile de topor raman aceleasi.

Referitor la ce se intampla strict pe teritoriul Ucrainei, este infricosator. Sa lansezi rachete impotriva unei gari pline de civili arata adevarata fata a celor care conduc trupele rusesti in acest razboi. Si mai au si tupeul sa-i trateze pe ucrainieni de nazisti...
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Vorbim de faza calda a razboiului.
Razboiul este momentul cand omul face cele mai mari grozavii. Nu exista specie care sa-si ucida semenii din placere , pt distractie. Asa ca nu ar trebui sa mire pe nimeni ca se apeleaza la astfel de crime pt a determina oamenii sa nu se mai intoarca vreodata in acele locuri (aia care scapa). Este o forma de epurare etnica. Rusii sunt maestrii domeniului. Au dus rusi si limba rusa in locuri unde nu exista picior de rus si apoi pretind locurile ca fiind rusesti.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

8)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply