Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Bancuri,clipuri si orice altceva de descretit fruntea

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Fiecare este liber sa creada ce doreste si sa se exprime liber in Occident... deja o foarte mare diferenta fata de Rusia.
Sunt curios ce varianta propui in loc de ce face NATO, UE etc in momentul de fata.
Ce ar fi trebuit sa facem dupa tine? Ne-am facut ca nu vedem cand Rusia a ocupat Crimeea, in speranta ca dand Rusiei acces la o mare "calda", se vor opri. Am vazut rezultatul.
Trebuia sa ne facem ca nu vedem in continuare si pentru restul Ucrainei? Si ce ar fi urmat? Moldova in pas de defilare si... hopa, ne trezeam cu "fratele" rus la frontiera, daca nu si mai incolo un pic, ca doar s-or gasi si in Romania vreo cativa "rusi" asupriti de autoritatile locale. Asta vrei ? Ma rog, stiu ca mai sunt in Romania nostalgici ai unei epoci apuse, dar pana si comunistii romani nu au vrut trupe rusesti pe teritoriul Romaniei.
Deci, inainte sa critici, propune o alta solutie realista.

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

CristianTase wrote: 28 Apr 2022, 23:11 In opinia mea, din ce am citit, mai repede intra in faliment vestul Europei decatRusia. Rusia face afaceri cu restul lumii : China, India, Iran, etc. Vestul nu poate rezista mai mult decat Rusia, ma refer la populatie. Un moscovit e mai dispus sa lupte decat un parizian. Teoria cu Putin nebun e aiurea. Nu va lasati manipulati…De Biden ce ziceti? E ok? Rusia are mentalitate imperiala, ei pregatesc asta de mult. Veti vedea la iarna cine rezista mai mult. E periculoasa retorica vestului pe barba ucrainenilor (oamenii simplii nu escrocul de Zelenski). Eu am tinut cu irakienii cu ani in urma, am avut dreptate. Dupa revolutia in direct si razboiul din Yugoslavia nu ma mai prosteste nimeni. Noi aveam resurse ieftine pentru Germania care tragea toata europa dupa ea. Acum se va trece agresiv la green deal si economiile noastre vor fi distruse. Nu cred ca dragostea pentru Ucraina e motivul, incercati sa ganditi logic. Nuvedeti ca sua si anglia sunt cele mai agresive cu cateii din est gen polonia? Vechile democratii europene erau mult mai rezervate, ele vor fi distruse economic si noi odata cu ele.
Mai tase, ce citesti tu si de unde nu stim ca nu ne spui. Dar de inteles este clar ca nu pricepi mare lucru. Nu este nevoie sa te "prosteasca" cineva, dupa cum afirmi. Ai tinut cu irakienii? Pai ce fel de om esti sa ti partea raului?
Nu mai face apel la logica. Este jenant din moment ce spui atatea prostii. Sa nu le spun tampenii, sincer.
Nu poate rezista vestul? Tu un pic de aritmetica cunosti? Aduna ce inseamna Vest, America de Nord si mare parte de America Centrala si de Sud, plus Australia, Japonia, Coreea de Sud si tot asa. Vei observa ca Rusia este un mic rahatel pe langa aceste economii. Iran ce reprezinta? Un rahat si mai mic. India este o tara care depinde de Vest. Acolo se duc produsele sale. Nu in China sau Rusia. Oricum rusii nu-si vor mai permite mare lucru.
China nu iubeste Rusia. Isi vede de propriile interese. Se va infrupta din resursele Rusiei, profitand de situatia acesteia.
Americanii, dupa cum am spus, nu doresc finalizarea rapida a razboiului. Vor epuizarea rusilor.
Dupa mintea ta, europenii nu ar fi capabili sa indure greutati. Ha! Sa-ti povesteasca nemtii asta.
Efectiv foame nu va fi in vest. Se va supravietui. Greu va fi, fara indoiala. Vor fi mari scumpiri, se va renunta la vacante, la masini noi, se va manca mai putin si mai prost dar se va supravietui. Daca rusii declanseaza confruntarea militara cu vestul, pe feciora-tu il va lua in armata si poate va lupta, vor fi pierderi, dar sigur vor pierde rusii. Pune mana pe o cola de hartie si un creion, fa rost de o harta a lumii si socoteste. Vei ajunge la concluzia ca rusii pot eventual distruge tinte din Europa si atinge ceva prin America. Riscul sa produca mari distrugeri in SUA sunt mici. Distantele sunt suficient de mari incat orice lovitura sa fie distrusa sau deviata. Daca Finlanda si Suedia intra in NATO atunci cale peste Polul Nord va fi si mai dificila de parcurs (din acest motiv rusii turbeaza). In SUA vr fi distrugeri numai daca vor ei dupa modelul Pearl Harbor. Strategii rusi cunosc bine asta. Crezi ca isi doresc desfiintarea Rusiei actuale? Vorbesc de cei lucizi.

In Rusia este saracie in mare parte a populatiei inca de la inceputul razboiului. Asta nu inseamna ca rusii se vor rascoli. Sunt prea imbecili sa faca asta. Se imbata cu gandul imperialist de marire a Rusiei.
Da, rusii se pregatesc pt razboi. Atat ca pt asta populatia a ramas in saracie. Plus ca tehnologic nu sunt la nivelul vestului. Iti repet: rusii au pierdut in acest razboi oameni mai mult cat au pierdut in Afganistan. Si iti mai repet: resursele de azi ale Rusiei sunt mult mai mici ca cele ale URSS. Caci pt asta lupta, sa le rejefuiasca.

Te intreaba Ardeleanu ceva ? Si eu te mai intreb: ce propui?
CristianTase
Membru
Membru
Posts: 194
Joined: 26 Oct 2020, 18:22
Location: Sibiu

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by CristianTase »

Eu propun ceva logic: lumea sa nu se lase prostita de ucraineni. Nu e nevoie de ei in nato sau ue. Ei nu ne apara pe noi. Vad ca e liniste la Kiev si toti merg acolo ca la Mecca. Vad ca au timp smecherii de la Kiev. Iar de Pasti au venit in vizita. Si sa lase si Rep. Moldova in pace, sa nu mai provoace razboi acolo, ca ei au fost. Sa lase balta si treaba cu Azovstal ca acolo e detasamentul Azov care tine blocata populatia nevonovata. Bataia e in est si sud. Rusii nu mai pleaca de acolo. Sa semneze ce au de semnat, ce trebuiau sa faca inainte de 24.02. Noi nu mergem la razboi, plecam, va las pe dv.
Multumesc, cu stima Cristian Tase / Aro 10 / Sibiu / 0742141585 / cristiantase@yahoo.com
CristianTase
Membru
Membru
Posts: 194
Joined: 26 Oct 2020, 18:22
Location: Sibiu

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by CristianTase »

E chiar ultimul meu comentariu politic, nu voi mai spune decat de Aro. Va stimez, suntem colegi, dar asta e parerea mea ca suntem manipulati. Respect parerea dv. Dar sa va ganditi la ce am spus eu peste ceva vreme.
Multumesc, cu stima Cristian Tase / Aro 10 / Sibiu / 0742141585 / cristiantase@yahoo.com

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

CristianTase wrote: 29 Apr 2022, 16:18 Eu propun ceva logic: lumea sa nu se lase prostita de ucraineni. Nu e nevoie de ei in nato sau ue. Ei nu ne apara pe noi. Vad ca e liniste la Kiev si toti merg acolo ca la Mecca. Vad ca au timp smecherii de la Kiev. Iar de Pasti au venit in vizita. Si sa lase si Rep. Moldova in pace, sa nu mai provoace razboi acolo, ca ei au fost. Sa lase balta si treaba cu Azovstal ca acolo e detasamentul Azov care tine blocata populatia nevonovata. Bataia e in est si sud. Rusii nu mai pleaca de acolo. Sa semneze ce au de semnat, ce trebuiau sa faca inainte de 24.02. Noi nu mergem la razboi, plecam, va las pe dv.
Pai nu este absolut NIMIC logic in ce spui. Problema sunt rusii care au invadat un stat. Este manipulare in asta? Este un neadevar ca Rusia a distrus o tara? E o manipulare? Afirmatiile lui Putin, amenintarile adresate cu gurita lui, nu cu a altcuiva, sunt manipulari? Sau poate vrei sa spui ca rusii sunt indreptatiti sa invadeze acele teritorii, ca li se cuvin? Pai asa si ungurii nostrii o sa spuna , Tase. Pricepi? L-ai auzit pe Orban?
Suntem prostiti de ucrainieni zici? Pai bombardamentele sunt niste inchipuiri, mortii sunt manechine?
Ce sa semneze ? Capitularea? Asta-i propunerea ta? Ce ii va opri sa procedeze asa si in Moldova?
Zici ca ne respeti parerea. Sa fim seriosi, dar am impresia ca ne consideri tampiti . Doar la televiziunile lui Putin mai auzi ceva ca cele afirmate de tine.
Cum dracu gasesti cuvinte de ocara numai la adresa ucrainienilor, iar rusii ti se par normali?


Pai nu mai pleca rusii daca ii lasi in pace.
In rest ce sa zic. Atitudine de las, nicidecum de barbat. Asta este esenta discursului tau: Sa nu imi fie afectata comoditatea, bunastarea si nu cumva sa pateasca fi-miu ceva. Ce imi pasa mie ca unii sunt ucisi, violati, casele le sunt distruse! Ma doare fix in cur de ei. Ce, ii pun eu sa se apere? Sa capituleze, nu sa ne deranjeze pe noi.
Tase, Romania nu o sa atace pe nimeni. Sa fi sigur de asta. Deocamdata ne aflam in situatia in care altii lupta efectiv. Dar Tase, daca se decreteaza mobilizare, cele mai multe tari civilizate o sa te trimita pachet si pe tine si feciorul tau. Ca vrei, ca nu vrei. Scaparea celor ca tine ar fi sa traiti intr-o vagauna dintr-o tara prapadita. Ai vazut, cativa cu judecata "logica" au ales sa fuga din Ucraina (de teama mobilizarii) trecand ilegal granita. Unii s-au inecat, altii au crapat de frig si altii au fost returnati. Sa-ti spuna un politist de frontiera cum ii preiau conationalii lor.

Provoci ceva ce necesita lamaie, mai Tase ! Cu mare regret spun asta. Bine, nu esti singurul cu pasport romanesc care gandeste ca tine. Dar asta explica mocirla din Romania. Nu numai de azi.

Nu-i nimic logic si de bun simt in ce spui. Tase, cine-i sanatos la cap si la suflet nu ii place razboiul. Dar ce te faci cand iti da unul foc la casa si iti cocoseste nevasta? Pleci sau te bati? Te tot iluzionezi ca e razboiul altora.
TASE, Putin a afirmat clar ca este razboiul Rusiei cu Occidentul. Nu eu sau Ardeleanu sau altcineva.
Oriunde in lumea civilizata acest razboi te prinde din urma.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Cred ca se intorc in morminte toti cei care au luptat pentru ca tara noastra sa nu fie sfasiata de toti cotropitorii care i-au trecut granitele. Nu sunt lozinci patriotice ieftine, sunt doar intristat de atitudinea celor ca tine, Cristian. In momentele de cumpana ale istoriei se vad adevaratele natiuni care stiu sa lupte si sa faca sacrificii pentru idealurile lor, respectiv comunitatii din care fac parte.Tot respectul pentru ele.
Cele care pleaca capul si se pun capra, scuzati expresia, pe motive de comoditate, lasitate etc isi merita soarta pe deplin.
Credeam ca alegerea buna a fost facuta de multa vreme, dar se pare ca este mult prea mult adevar in Miorita pentru asa ceva.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Ca bine zici. Se mira unii de ce polonezii sunt mai respectati.
Draga Ardelene spui ca esti intristat. Fenomenul nu-i nou. Ardealul cedat, Basarabia cedata, fara a schita macar un gest. Sa nu ne comparam cu cehii. Nu. Alora britanicii si francezii la care spre rusinea lor de aceasta data si polonezii le-au spus clar sa accepte .
Dar de ce la noi este asa vechi si repetabil fenomenul?
Pai educatia ar fi unul din motive iti vine sa spui. Pai si educatia de ce este in asa hal?

Pentru ca la noi cei care au promovat statul capra sau chiar iada nu au fost exterminati in timp. Asa cum popoarele demne au facut. A incercat Ceausescu ceva dar a sfarsit la zid. A visat Antonescu asa ceva, a sfarsit la stalp. Carol I a incercat cate ceva dar mare lucru nu i-a iesit.

Solutia: romanii singuri pot decide in ce conditie vor sa traiasca: in demnitate sau in hazna.

Ii mai bodoganim pe evrei. Dar nu vrem sa invatam de la ei nimic. Cum inconjurati de popoare ostile nu s-au dat batuti. Dimpotriva.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by vercingetorix »

Hanul "Valea Ursului" jud.Arges in1972, un M si 3 SR-uri in parcare.
Acolo petrecea echipa de fotbal F.C. Arges cu Dobrin in frunte dupa meciuri.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Zilele trecute, pe str. Docentilor am vazut circuland un Trabant cu o doamna in varsta (trecuta de 70 ani) la volan. Pur si simplu a fost socantpt toti cei au intanit-o. Nu parea o masina de colectie, caci isi arata varsta. Era masina de zi cu zi a doamnei.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Imi place cand am cate un client mai "la tara"... Nu este rar sa intalnesti 2CV-uri si alte masini din acelasi segment de varsta, cu persoane in varsta la volan. Iar cand esti chiar la tara, departe de "lumea nebuna", este super sa mergi seara la bistro si sa stai la un pahar (doua, trei...) cu localnicii mai in varsta. Si sa ii vezi cum pleaca pe urma cu "rable", scutere sau masini vechi de cand lumea.
Cam ca si in filmele cu Louis de Funès. ;))
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

De cateva zile sunt in Normandia, in apropierea plajelor unde a avut loc debarcarea.
Cum se apropie 6 iunie, festivitatile au inceput si zona este plina de vehicule militare de epoca.
Sute de jeep-uri, camioane, blindate, motociclete etc. venite din mai multe tari. O atmosfera super...
Am aflat de la localnici faptul ca prima localitate din Franta eliberata in mod oficial nu este cea care a fost eliberata prima cu adevarat (ca de obicei, unul este adevarul si alta varianta oficiala).
Cateva poze din centrul localitatii Saint Marie du Mont si Utah Beach...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by ardeleanu »

Cu Dacia 1300 MILITIA pana in Polonia

https://www.youtube.com/watch?v=hndTLEJNVgE

Felicitari!
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by flo »

Foarte putine exemplare mai au ornamentele de la praguri.

Faina!
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Ce am mai vazut prin alta parte inclusiv la TV

Post by vercingetorix »

Motor de Wartburg 353...ce sa se strice ?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Daca nu Aro, atunci ce ?

Post Reply