Calendar competitional off road 2011

Moderator: costy84

Post Reply
KAROLOKW
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 271
Joined: 30 Mar 2010, 11:40
Location: Brasov
Contact:

Calendar competitional off road 2011

Post by KAROLOKW »

salutare:)
dupa cum spune si numele topicului as dori daca nu va deranjeaza sa postam aici cei ce sunt interesati de tot acest subiect off-road.Ma refer la etapele din campionat deasemenea si de etapele intermediare sau locale si desigur daca sunt membri participanti sau doritori sau care au detalii sau se ocupa de ceva anume fie in organizarea unei curse de acest gen fie doar participa ii rog sa posteze cu incredere :)
acest post nu este un concurent sau un inlocuitor al evenimentelor specifice ARO ci doar un loc unde noi ca posesori de ARO si pasionati de off-road sa discutam si sa dezbatem pe marginea calendarului competitional al FRAS si desigur sa ne impartasim pareri dorinte experiente despre editiile trecute si viitoare.
Asta pentru ca am constatat ca multi dintre cei de aici poseda si alte "utilaje"capitaliste cu care participa intr-o mai mica sau mai mare masura la diverse competitii de off road fie la categoria open sau extrem.Daca imi este permis ii voi aminti aici pe Gore-cu al lui Marcel si pe Rudy care am vazut ca participa la BGS acum la Brasov.Desigur sunt sigur ca sunt mult mai multi cei care participa dar poate nu vor sa se afiseze,nu e o problema fiecare decide daca vrea sau nu sa ne impartaseasca din cunostintele si experienta lui.

Voi incepe eu cu primul subiect daca imi este permis :) CIne participa la Bucovina Gura Humorului pe 19-22 mai? in primul rand ma astept la Rudy ca e relativ aproape si poate vine cu detalii daca a mai participat:) eu as vrea sa particip dar mai am cateva detalii de pus la punct si daca totul merge bine ne vom vedea acolo:)

propun tot pe aceasta cale daca vor fi interesati mai multi de acest subiect sa incercam sa aducem valoare posturilor noastre prin aportul de informatie utila continuta fie ea concreta sau nu.(ma refer la date tehnice valori dimensiuni...etc ca si lucruri concrete palpabile demonstrabile matematic sau fizic si mai putin concrete informatii care tin de experiente traite patite incercate in off road si care nu se gasesc nicaieri pentru a putea spune ca daca vrei sa stii sa conduci in off-road citeste cartea sau articolul din revista X)

inchei aici ca am impresia ca am scris prea mult si dupa ne vom pierde in detalii si vom uita defapt esentia si esentialul postului :D

KAROLOKW
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 271
Joined: 30 Mar 2010, 11:40
Location: Brasov
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by KAROLOKW »

Astfel pentru ANUL 2011 in CN avem:

etapa 1 19-22 mai Bucovina Gura Humorului
etapa 2 09-12 iunie Tg.Mures
etapa 3 30 iunie-04 iulie Odorheiul Secuiesc
etapa 4 26-30 iulie REA Buzau
etapa 5 25-28 august Cluj
etapa 6 15-18 septembrie Iasi
etapa 7 06-09 octombrie Campulung Muscel
etapa 8 10-13 noiembrie Resita

cupe avem:

29 aprilie-01 mai BGS Brasov
26-29 mai Arad
16-19 iunie Cupa Kamikaze locatie necunoscuta momentan
05-07 august Harghita
11-14 august Baia Mare
02-04 septembrie Covasna

Avem si una internationala:

09-15 iulie TAT Deva
bronco
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 14 Jun 2009, 00:41
Location: Targu Mures

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by bronco »

Calendar competitional Off-Road 2011

Campionatul National de offroad:

Etapa 1. 19 - 22 mai 2011
- Bucovina Off-Road Challenge, clubul OFF-ROAD BUCOVINA, locatie Gura-Humorului SUCEAVA, taxe FRAS ACHITAT

Etapa 2. 9 - 12 iunie 2011
- Off-Road Mures Trophy, clubul OFF-ROAD MURES, locatie Targu Mures, taxe FRAS ACHITAT

Etapa 3. 30 iunie - 3 iulie 2011
- Harghita Off-Road Trophy, clubul OFF-ROAD SICULUS, locatie Odorheiu Secuiesc, taxe FRAS ACHITAT

Etapa 4. 25 - 30 iulie 2011
- Romanian Extreme Adventure, clubul EXTREME ADVENTURE BUZAU, locatie Buzau, taxe FRAS ACHITAT

Etapa 5. 25 - 28 August 2011
- TRANSSYLVANIA OFF ROAD CHALLENGE, clubul OFF-ROAD TRANSSYLVANIA, locatie Cluj, taxe FRAS ACHITAT

Etapa 6. 15 - 18 Septembrie 2011
- Iaşi Adventure Raid, clubul OFF ROAD CLUB IASI, locatie Iasi, taxe FRAS ACHITAT

Etapa 7. 6 - 9 Octombrie 2011
- MUSCEL ADVENTURE TROPHY, clubul OFF-ROAD ADVENTURE ROMANIA, locatie Campulung Muscel, taxe FRAS ACHITAT

Etapa 8. 10 - 13 noiembrie 2011
- Resita Trophy, cluburi EA Buzau, OR Bucovina, ORR, locatie Resita, taxe FRAS ACHITAT


Internationale:

9 - 15 iulie 2011
- Transilvania Adventure Trophy, clubul Transilvania Adventure, locatie Deva, taxe FRAS ACHITAT

Cupe:

8 - 9 Aprilie 2011
- Cupa Sighisoara, clubul Autocrono, locatie Sighisoara, taxe FRAS ACHITAT


14 - 17 Aprilie 2011
- Cupa Suzuki, clubul HARGHITA OFF-ROAD, locatie Odorheiu Secuiesc, taxe FRAS ACHITAT

29 Apr - 1 Mai 2011
- Cupa BGS, clubul BGS Motorsport, locatie Brasov, taxe FRAS ACHITAT

26 - 29 Mai 2011
- Romanian Adventure Trophy, clubul OFF-ROAD CLUB ARAD, locatie Arad, taxe FRAS ACHITAT

16 - 19 Iunie 2011
- Cupa Kamikaze, clubul KAMIKAZE OFF-ROAD, locatie ...., taxe FRAS ACHITAT

11 - 14 August 2011
- Maramures Offroad Fest, clubul 4X4 BUCURESTI, locatie Baia Mare, taxe FRAS ACHITAT

2 - 4 Septembrie 2011
- Cupa Covasna, clubul Autocrono, locatie Covasna, taxe FRAS ACHITAT

4 - 9 Septembrie 2011
- Cupa CORB44, clubul CLUB OFF-ROAD BUCURESTI 44, locatie ...., taxe FRAS ACHITAT

22 - 25 septembrie 2011
- Cupa T44, clubul TEAM 4x4, locatie Slanic Prahova, taxe FRAS ACHITAT

20 - 23 Octombrie 2011
- Cupa ORR, clubul OFF-ROAD RACING ROMANIA, locatie Vama Buzaului, taxe FRAS ACHITAT

17 - 20 Noiembrie 2011
- Cupa Covasna2, clubul Autocrono, locatie Covasna, taxe FRAS ACHITAT


Trialuri:

6 - 7 August 2011
- Trial Harghita, clubul HARGHITA OFF-ROAD, locatie Odorheiu Secuiesc, taxe FRAS ACHITAT

25 - 26 Noiembrie 2011
- Off Road Arena, cluburi EA Buzau, OR Bucovina, locatie Bucuresti, taxe FRAS ACHITAT

3 - 4 Decembrie 2011
- Trialul Bobocilor, clubul OFF-ROAD MURES, locatie Targu Mures, taxe FRAS ACHITAT

10 - 11 Decembrie 2011
- Impotmoliada, clubul 4X4 BUCURESTI, locatie Frunzanesti, taxe FRAS ACHITAT
User avatar
RUDY
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 605
Joined: 25 Feb 2009, 19:10
Location: IASI
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by RUDY »

Ar mai fi o cupa , cea de la Sighisoara pe 8 aprilie,adica peste doua zile.Miine daca reusesc sa calibrez terratripul ,plec vineri spre Sighisoara.E prima cupa pe anul asta si tine doar doua zile,o zi teren si una trial.E o ocazie buna sa testez masina si copilotul care din pacate e la prima participare,deci experienta zero,ceea ce nu ma incinta deloc.Plecam din start cu un handicap de 80-100 CP fata de majoritatea masinilor,daca si navigarea lasa de dorit ...va fi cam trist.La Sighisoara fiind doar open si standard,cei cu masini de extrem se dau la open.La BGS desi am vazut inscrisi cu superpreparaciuni,il voi avea copilot pe insusi presedintele clubului,Robert-multiplu campion national,deci sanse mai mari.O alta cupa la care vreau sa merg este MMOF,restul nu prea ma intereseaza,mai importante sint etapele din campionat.La Bucovina sigur am sa ma duc,asta daca copilotul va fi ok la Sighisoara.Desi e un forum 4x4,am observat ca sint destui de putini aici cei care sint interesati de offroad,chiar de simple iesiri nu de campionat.
Karol,te dai la BGS,daca tot esti din BV?

KAROLOKW
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 271
Joined: 30 Mar 2010, 11:40
Location: Brasov
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by KAROLOKW »

Salutare
incep cu Bronco prin a ii multumi pentru informatiile detaliate si utile si cu o intrebare,cum te-ai inscris la Bucovina si cum ai si platit deja ca eu azi am incercat si am vorbit cu organizatorii si mi-au spus ca inca nu sunt deschise inscrierile...sunt contrariat

Rudy
la BGS nu ma bag e prea mult pentru mine:) eu acum incerc sa organizez ceva mai simplut si mai cill asa pentru incepatori si vrem sa mergem pe Dacii Duster :) stiu ca poate multi vor rade dar ma gandeam ca daca Aro ca masina de teren nu mai avem ca fabrica,Duster avem si se vinde si fabrica foarte bine si sa speram ca pentru multi ani de acum incolo :) asa ca tot masina cu Brand national dar cu influente hexagonale. :)

vis a vis de iesiri eu sunt tare amator dar...noul membru al familiei ne cam ocupa tot timpul :) si desigur bugetul acum nu se mai calculeaza in litri de carburant si cauciucuri de teren ci in scutece si creme si salopetute si..si...si... o gramada :)

noi suntem abia la inceput acum ne punem pe picioare si incercam sa ne dezmeticim nu stim nici de unde sa ne apucam dar macar am pregatit masinile in rest mici retusuri si adaptari pe parcurs plus ca ne trebuie echipajul care acum e la pregatire la cunoasterea masinilor...etc.
prima lectie le-o tin eu ...puneti mana pe microfonul statiei CB apasati PTT-ul si chemati asistenta in caz de nevoie.:):):):):):):)
Last edited by KAROLOKW on 07 Apr 2011, 13:10, edited 1 time in total.
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by Dan CHIRIAC »

Avand in vedere ca aici este intreg programul, care include si cupe si trialuri, nu numai etapele de CN, am sa-mi permit sa modific titlul topicului astfel incat sa fie in concordanta cu continutul.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
bronco
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 14 Jun 2009, 00:41
Location: Targu Mures

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by bronco »

Salve,
faza cu platitu' nu ma priveste ; este vorba de faptul ca entitatea-clubul/asociatia, etc , si-a platit taxele la FRAS , prin urmare evenimentul sportiv este inscris oficial in calendar.
Bafta tuturor !
KAROLOKW
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 271
Joined: 30 Mar 2010, 11:40
Location: Brasov
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by KAROLOKW »

aha acum am inteles Bronco despre ce spuneai tu.
pai atunci intradevar bafta e cel mai bine spus tuturor doritorilor de participare in off road :) si sa ne vedem cu bine acolo la cat mai multe evenimente:)
il asteptam pe Rudy cu poze de la Brasov sa ne spuna cum a fost pareri filmulete tot ce are:D
KAROLOKW
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 271
Joined: 30 Mar 2010, 11:40
Location: Brasov
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by KAROLOKW »

revin cu un mic up date :)
Rudy te-am vazut pe lista :P asa ca ne vedem la Gura Humorului ,Doamne ajuta sa fie bine.
dupa ce ma voi ocupa de toata hartogaraia necesara cu inscrierile cu tot ce trebuie pentru echipaje te caut pe acolo :) adica ma uit dupa masina ta si dupa sigur te gasesc pe acolo si pe tine :)
parca parca ma tenteaza sa ma inscriu si eu la standard:) da mai stau un pic:) sa capat mai multa experienta si curaj :P
User avatar
RUDY
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 605
Joined: 25 Feb 2009, 19:10
Location: IASI
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by RUDY »

La Brasov n- am mai ajuns,cu o zi inainte s-a sucit copilotul...dar mai bine,cica a fost nasol tare.Acum trag tare sa temin masina ca iar e in operatie.La stadard poti sa te dai fara probleme,e ca o plimbare pe forestier.Ne vedem la Bucovina!
KAROLOKW
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 271
Joined: 30 Mar 2010, 11:40
Location: Brasov
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by KAROLOKW »

pai daca masina e in lucru iti urez spor la munca si sa o termini la timp.
in legatura cu participarea la standard desi as vrea nu se poate:) nu ca nu vreau eu ci ar fi conflict de interese atata timp cat ma ocup de participare si organizare pt echipa de la munca :) altfel cu placere as participa.
User avatar
RUDY
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 605
Joined: 25 Feb 2009, 19:10
Location: IASI
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by RUDY »

Acum am priceput,clar daca esti la organizare nu poti participa.
KAROLOKW
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 271
Joined: 30 Mar 2010, 11:40
Location: Brasov
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by KAROLOKW »

RUDY wrote:Acum am priceput,clar daca esti la organizare nu poti participa.
exact deaia ne si obliga FRAS-ul ca la cursele din campionat sa se scada una pt a fi echitabil pentru cei care sunt si organizatori si vor sa si puncteze in campionat :)
User avatar
RUDY
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 605
Joined: 25 Feb 2009, 19:10
Location: IASI
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by RUDY »

Am ajuns cu bine de la Bucovina,am terminat de locul 6 din 26 echipaje.In prima zi s-a rupt o fisa si am mers tot traseul in 3,plus ca noua aprindere electronica nu am reusit sa o reglez prea bine si la o anumita turatie mergea intrerupt dar chiar si asa am reusit sa depasim un Patrol care se trolia din greu.Traseul frumos urcari si coboriri foarte lungi cu multe elemente de extrem.In ziua de trial am reglat okiometric senzorul din delco si am mers ceva mai bine.La trial am scos un timp bun,cred ca al treilea .Asa am trecut de pe 7 pe 6 la general .Per total o etapa frumoasa dar destul de obositoare si solicitanta.
Si Dusterul a mers bine desi are o garda la sol cam mica.Salutari Karolkw,imi pare rau ca nu am avut mai mult timp sa stam de vorba.
KAROLOKW
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 271
Joined: 30 Mar 2010, 11:40
Location: Brasov
Contact:

Re: Calendar competitional off road 2011

Post by KAROLOKW »

RUDY wrote:Am ajuns cu bine de la Bucovina,am terminat de locul 6 din 26 echipaje.In prima zi s-a rupt o fisa si am mers tot traseul in 3,plus ca noua aprindere electronica nu am reusit sa o reglez prea bine si la o anumita turatie mergea intrerupt dar chiar si asa am reusit sa depasim un Patrol care se trolia din greu.Traseul frumos urcari si coboriri foarte lungi cu multe elemente de extrem.In ziua de trial am reglat okiometric senzorul din delco si am mers ceva mai bine.La trial am scos un timp bun,cred ca al treilea .Asa am trecut de pe 7 pe 6 la general .Per total o etapa frumoasa dar destul de obositoare si solicitanta.
Si Dusterul a mers bine desi are o garda la sol cam mica.Salutari Karolkw,imi pare rau ca nu am avut mai mult timp sa stam de vorba.
Salutare Rudy nu e bai stai linistit in primul rand FELICITARI !!! bravo a fost super si m-am bucurat ca ne-am vazut si cunoscut acolo si poate la o etapa urmatoare vom avea mai mult timp liber sa vorbim :)
LA Targu Mures?:) poate cine stie sa vedem cum e cu masinile si cu banii si mai ales cu timpul:) incerc sa atasez desigur cu permisiunea ta cateva poze cu masinuta ta:)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply