raid la Buzau

Rally raid,tot teren,offroad adventure.Variatiuni pe aceeasi tema

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
pupi
Junior
Junior
Posts: 83
Joined: 13 Feb 2007, 14:34
Location: sibiu
Contact:

raid la Buzau

Post by pupi »

in weekend-ul asta adica 7-9 sept 27
mare intalnire mare cu de ai off road-ului
la Buzau :-j
mere careva posesor de ARO de oricare o fi?
io cre ca ma duc si cu Soare
si cre ca mai mere si Pasteanu cu Badea
cica ii concurs pe echipe .....
no zbor la treaba
zbor la treaba
4x4 is my way
ProDesign "Thema" D.H.V.2
SUZUKI DR 350 SE
ARO 10.4 Powered by Renault

User avatar
amicul
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 594
Joined: 26 Jul 2007, 19:05
Location: Bucuresti
Contact:

Re: raid la Buzau

Post by amicul »

Bafta. As fi mers si eu dar nu am masina  :(
Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decit de pastrat
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: raid la Buzau

Post by George »

mai baga detalii. as merge...
mai vine careva?
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: raid la Buzau

Post by Dan CHIRIAC »

Studiem problema.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: raid la Buzau

Post by Dan CHIRIAC »

Iata ce se petrece la Buzau:
http://www.extremadventure.ro/
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
kato
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 317
Joined: 08 Aug 2007, 15:51
Location: timisoara

Re: raid la Buzau

Post by kato »

bai frate mai aproape de TM. nu se poate? :'(
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: raid la Buzau

Post by George »

ar fi interesant de mers duminica,la superspeciala,ca in rest nu prea avem ce vedea,daca nu concuram  ;D
da' nu gasesc o harta a traseului,ceva de genul asta...sa stim unde se tine superspeciala. are careva idee?
dane,facem duminica o "escursie"?
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: raid la Buzau

Post by mleo »

kato wrote: bai frate mai aproape de TM. nu se poate? :'(
vezi pe rallyraid.ro....va fi o cursa la  TM. toamna asta.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
kato
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 317
Joined: 08 Aug 2007, 15:51
Location: timisoara

Re: raid la Buzau

Post by kato »

mleo wrote:
kato wrote: bai frate mai aproape de TM. nu se poate? :'(
vezi pe rallyraid.ro....va fi o cursa la  TM. toamna asta.
din cate am inteles acolo etapa din banat sa anulat !

in rest nimic impresionant (doar o gasca de imprastiati)
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: raid la Buzau

Post by mleo »

kato wrote:
mleo wrote:
kato wrote: bai frate mai aproape de TM. nu se poate? :'(
vezi pe rallyraid.ro....va fi o cursa la  TM. toamna asta.
din cate am inteles acolo etapa din banat sa anulat !

in rest nimic impresionant (doar o gasca de imprastiati)
mai, nu e chiar asa.....marea majoritate sint baieti f. faini, eu ii cunosc de aproape.....baieti pasionati.
Din pacate, datorita unor oameni implicati pina acum in acest sport, care printre altele au crezut ca in Romania s-ar putea face chiar avere din acest sport (organizatori + bagatori de seama pe la federatii), lucrurile mergeau prost in ultima vreme, transformand un lucru serios in aparenta gasca de imprastiati. Tocmai ptr. ca aceste lucruri trebuiau sa se schimbe, au aparut acele discutii pe care le poti vedea pe rally raid.

in rest  , rally raidul , chiar la nivelul lui in Romania, e un sport frumos si interesant. Dar greu. Iar  in  "gasca " asta sint baieti care lucreaza luni si ani sa-si pregateasca masina , si nu va vine a crede la ce nivel au ajuns acese "prepaari".


Etapa din Banat a fost "anulata"  intr-adevar (exact ce-ti spuneaam vis a vis de oamenii care au facut mult bine sportului), dar va exista in noiembrie o etapa care pleaca de la TM si ajunge la Bistrita.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
kato
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 317
Joined: 08 Aug 2007, 15:51
Location: timisoara

Re: raid la Buzau

Post by kato »

mleo wrote:
kato wrote:
mleo wrote: vezi pe rallyraid.ro....va fi o cursa la  TM. toamna asta.
din cate am inteles acolo etapa din banat sa anulat !

in rest nimic impresionant (doar o gasca de imprastiati)
mai, nu e chiar asa.....marea majoritate sint baieti f. faini, eu ii cunosc de aproape.....baieti pasionati.
Din pacate, datorita unor oameni implicati pina acum in acest sport, care printre altele au crezut ca in Romania s-ar putea face chiar avere din acest sport (organizatori + bagatori de seama pe la federatii), lucrurile mergeau prost in ultima vreme, transformand un lucru serios in aparenta gasca de imprastiati. Tocmai ptr. ca aceste lucruri trebuiau sa se schimbe, au aparut acele discutii pe care le poti vedea pe rally raid.

in rest  , rally raidul , chiar la nivelul lui in Romania, e un sport frumos si interesant. Dar greu. Iar  in  "gasca " asta sint baieti care lucreaza luni si ani sa-si pregateasca masina , si nu va vine a crede la ce nivel au ajuns acese "prepaari".


Etapa din Banat a fost "anulata"  intr-adevar (exact ce-ti spuneaam vis a vis de oamenii care au facut mult bine sportului), dar va exista in noiembrie o etapa care pleaca de la TM si ajunge la Bistrita.











nici cum nu am vrut sa sune a jignire !!

numai ca am observat ca fiecare acolo vorbeste pe alta limba fata de celalalt !

ar trebui sa stranga randurile si sa elimine neghina !

sportul in sine este extraordinar de spectaculos si necesita multa munca in prepararea masinilor !tot respectu pentru ei

dar daca nu reusesc sa se organizeze si vor fi tot mai multe etape anulate asta nu este bine si lumea isi va pierde interesu !

cu respect KATO
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: raid la Buzau

Post by mleo »

pai nici n-am luat-o ca jignire.....atat doar ca stiu (din experienta) ca lumea nu prea a aflat in Romania de rally raid. Cei care organizau -erau 2-3 - aveau (pina acum) o carte in mana, si  nu voiau sa o joace (ca poate starneau interes si ar fi putu apare altii cu potenta, care sa-i dea deoparte si sa o faca mai bine , iar ei castigau ceva bani marunti cu ocazia asta). De aici ideea ca e ceva exclusivist, pina cand lumea si-a dat seama ca incet incet am ramas cu ani in urma fata de cei din jurul nostru.
    Acum e o perioada de schimbari si tranzitie. Am inlaturat o parte de neghina, Anularea (cu nesimtire ) unor curse cu 2 saptamani inainte de cursa ( stiind ca pentru o cursa precum transcarpatic te pregatesti si un an si nu e de ajuns) nu o pot numi altfel.  E normal sa se faca greseli, si sa invatam din asta.
    Altfel, rally raidul e ceva frumos. Imagineaza-ti o proba "open" la un concurs de off road care nu e de 120 km/zi (ex. Buzau)  ci de 350-400 km. Si nu  2 zile ci 3-4. si viteza medie ceva mai mare (cu 10-15 km) . Fara panglici, fara semne, doar dupa repere.  E greu sa reziste, si echipaj si masina.

Incercam sa ne organizam mai bine, incercam sa avem contacte cu alte campionate, sa vedem incotro trebuie sa mergem....incercam sa schimbam ceva.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: raid la Buzau

Post by mleo »

hai care ati fost ziceti cum a fost....am vazut la TV , cred ca a fost misto.....
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: raid la Buzau

Post by George »

pai a mai fost careva? ca io nu m-am mai dus,asa,singur si de capul meu...
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: raid la Buzau

Post by mleo »

vedeti baieti ca e o cursa , in septembrie, in Dobrogea. Anul trecut a fost in aceeasi perioada (chiar mai tarziu), si a iesit f. misto. Niste baieti din zona cu IMS-uri au urmarit si ei tot traseul.... Traseele in zona sint soft-soft, drumuri de praf, iarba, cu navigatia nu aveti treaba daca va tineti de "turma".....orice aro cat de cat ingrijit, face fata cu mult succes traseului de acolo, chiar daca nu va avea pretentia sa mearga cu viteza unui mitsubishi preparat.

va garantez ca nu are cum sa va para rau. va mai garantez ca min 2 din 3 care vin pentru prima oara la o astfel de cursa isi fac planul ca pina  data viitoare ,  sa "imbunatateasca " un pic masina.

Rally raidul poate fi poate chiar mai frumos (si poate uneori mai greu )decat off roadul, chiar daca nu te "mozolesti" neaparat cu noroi tot timpul. Incercati , si veniti aici sa vedem ce impresii aveti de la o astfel de experienta.
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6

Post Reply