Aro vrea iarasi "la razboi"

Rally raid,tot teren,offroad adventure.Variatiuni pe aceeasi tema

Moderator: costy84

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by George »

\:/ \:/ \:/
:>-
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by myke »

Stima si respect coane...
PUNE SI TU NISTE POZE MAI MARI SA AM CE PUNE PE DESKTOP
Daca nu ai cum sau unde trimitele la mine pe mail si le urc eu undeva.
PLIZZZZZZZZZZZZ......

Apropo de suruburi...au fust asigurate in ce sens?piulite cu autoblocare?loctite?
Image
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by SERGHEI »

:-j :-j Auzi si la asta mic (Schumy)  ,,Nenea Mleoooo................."    :-j

Tot respectul,se pare ca esti singurul care promoveaza imaginea ARO(chiar daca este ARo doar pe dinafara  si pe ici pe colo) in competitii si chiar cu rezultate foarte bune.Cu ce sacrificii reusesti sa faci fata numai tu stii,eu indraznesc doar sa ,,banuiesc".Mult succes in continuare .Acum ca si clubul este pe ultima suta de metri putem spera sa promovam ARO (chiar daca doar prin tine) ca vorba aia ,mai punem si noi o mana ,un surub,o moneda..etc...cine stie. Bravos,inca o data tot respectul.
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Schumy »

Pai nu-mi permit sa-i zic pe nume ...unde mai este respectul atunci?..chiar si porecla fiind......Doamne daca erau posesorii de aro mai uniti ce reclama si promovare a acestui produs numit aro iesea.....sa ai masina la rally raid sa ai masini care se baga in competitii de off road si tot asa.........iesea o treaba de ridica valoarea masinii si a posesorilor de cel putin 2- 3 ori......in fine....poate totusi inca mai este o speranta......Daca aveam clubu asta de aro-isti gata si sa avem niste abtipilduri sepci trico-uri si multi posesori de aro care sa vina sa-l sustina pe nenea Mleo si eventual sa se si dea iti dai seama ce promovare iesea.....Sa vedem atunci cine mai zicea ca-i masina de pietzar..

User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Dan CHIRIAC »

Mai Schumy, dupa mine, respectul tine relativ putin de modul de adresare. Adica ce? daca iti spun Schumy inseamna ca nu te respect?
E frumos ceea ce spui tu referitor la promovare. Treaba asta nu trebuiau, insa, sa o faca utilizatorii. Imaginea marcii a fost in mana fabricii, era treaba departamentului de marketing. Poate ca daca faceau ceea ce trebuie nu erau la seminte acum. Dar, ma rog, asta e!
Noi vom face ceea ce vom putea.
In primul rand sa avem masini care sa arate si sa functioneze bine.
Da, si colante si tricouri si ce-o mai fi... si cate o participare pe ici pe colo... si niste intalniri organizate... si galerie lui Mleo...
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by mleo »

eu chiar nu stiu de unde vine aia cu "nenea"...ca nu si-a rupt inca nimeni dintii in curul meu :D :D :D...mai baieti, reveniti-va...varsta pe care o ai e aia pe care simti ca o ai...si apoi, eu chiar nu sint batrin...am doar ceva experienta de viata.
Cat despre club si stikere, trimiteti-mi pe mail, cei care va ocupati cu asta, o macheta cu sigla clubului si ce vreti voi sa apara, cum sa fie , si fac  eu stikerele aici la Bv. Le veti  vedea pe masina la prima cursa.
Urmatoarea etapa e la Baia mare(sf. lunii iunie), apoi Satu Mare (sf.lunii iulie).
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by myke »

POZEEEEEE MAAAAAAAAAARIIIIIIII sa umplem forumurile din rRomania
mari adica minim 1024
Image
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Schumy »

Aveti dreptate....sorry...n-am vrut sa deranjez pe nimeni........Initial era sa ma adresez cu ''Domnul Mleo" ...dupa care am ajuns la "nenea" ....si se pare ca aveti dreptate.....n-are legatura cu respectul ......trecand peste asta cu scuzele de rigoare....Intrebam ceva mai sus daca se mai organizeaza o etapa de rally raid si pe langa bucuresti.....sau ceva prin zona ......Satu Mare si Baia Mare sunt destul de departe de mine si nu cred ca pot ajunge...dar imi doresc mult sa vad live ce inseamna Rally raid......si cum e sa treaca un aro preparat pe langa tine ....
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by mleo »

din pacate, rally raidul " e departe de Romania". Exista acel campionat cu 10 masini, speram noi ca acest numar e in crestere. Cei care pot sa se dea cat de cat cu o masina se duc la off road..poate acolo e mai ieftin (e mult mai scurt), poate regulile ptr. masini dar si ptr. concurs nu sint atat de multe si stricte...Deci exista cativa nebuni care se chinuie sa stranga ceva bani (cam 15000 costa organizarea unei etape) si sa faca acest campionat. Pe linga bucuresti, cea mai aproape e Brasov, in 15 octombrie, pe care (sper)  o voi organiza eu (Dracula Raid). In rest, cum v-am spus :Baia Mare (Cupa Eurocarpatica, etapa si in Camp. Nat. al Ungariei, de obicei la start vin 30-40 masini din Ungaria, si cand le vedem, ne sare automobilismul din cap -masini de 800.000 eur..... ... ce sa facem, la noi bogatii merg la vanatoare si impusca cerbi, in tarile civilizate, bogatii fac sport si baga bani in asta)...e apoi Satu Mare, apoi din nou Timisoara, si Dracula.  Posibil in august sa se organizeze acel maraton Transcarpatic (http://www.transcarpaticrally.ro/).
ARO SUPER RALLY, Aro 240, Aro 244 (0001), Aro 10.6
Willys MB38 (1948), Mazda B2500,BMW R1200GS ADV,suzuki King Quad 750, A6
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Dan CHIRIAC »

@mleo
Revin si eu cu o tema mai veche: unde gasesc regulile pentru rally raid - masini / piloti?
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by SERGHEI »

Schumy wrote: Aveti dreptate....sorry...n-am vrut sa deranjez pe nimeni........Initial era sa ma adresez cu ''Domnul Mleo" ...dupa care am ajuns la "nenea" ....si se pare ca aveti dreptate.....n-are legatura cu respectul ......trecand peste asta cu scuzele de rigoare....Intrebam ceva mai sus daca se mai organizeaza o etapa de rally raid si pe langa bucuresti.....sau ceva prin zona ......Satu Mare si Baia Mare sunt destul de departe de mine si nu cred ca pot ajunge...dar imi doresc mult sa vad live ce inseamna Rally raid......si cum e sa treaca un aro preparat pe langa tine ....
Mai Schumy,tu esti copac?? A fost o gluma ma! Nu ai suparat pe nimeni!! Stai linistit.M-a distrat abordarea ,atat si mie imi poti spune si ,,nene" daca te coafeaza. :>- ;)

Cat despre organizatul ,,pe langa Bucuresti" cred ca este imposibil pt simplul fapt ca aici in Buc sunt ,,alt fel" de oameni,ca sa nu mai spunem ca nu prea ai unde aranja trasee ca pe toate este stapan nenea Becali. ;D Hai ca o dam in politica.Mleo ,este o realizare enorma doar simplul fapt ca un ARo i-a startul nu mai spun ca tu mai si treci linia de sosire pe roti  alaturi de ,,masini care costa cat 10 case"..Tot respectul,nu amc ce sa mai spun...tot respectul.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Aro vrea iarasi "la razboi"

Post by Soryn »

Nenea Mleo in plina actiune  \:/ \:/ \:/ \:/ :o ;)

http://www.youtube.com/watch?v=oao0M-N9 ... _page    minutu 1.35  si 1.41 \:/ ;D
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Aro vrea iarasi

Post by mleo »

ne-am apucat de treaba.
Tb. anul asta sa ne aparam titlul ;D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Aro vrea iarasi

Post by George »

spor si bafta!
ramane in aceeasi configuratie? sau ceva imbunatatiri?
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
mleo
Membru
Membru
Posts: 182
Joined: 12 Feb 2007, 22:16
Location: Brasov

Re: Aro vrea iarasi

Post by mleo »

in principiu ramane in aceeasi configuratie.
Dar mai intaresc un pic toata caroseria (suduri cf. standarde...etc...etc....) si refac prinderile pe sasiu , coborand caroseria cu 12-14 cm (adica ridic podeaua ....cabina e f. inalta, intre casca si "tavan" sint vreo 20 cm.). Rolbarr nou, cf. FIA.
Se reface instalatia electrica , bord "profi", senzori de temperatura pe amortizoare, grupuri, cutie... priza de aer (de pe cabina si tunelul interior ) adaptat original de Bowler (se potriveste "manusa" ...era un topic pe aici despre asemanari Aro/Defender....)
Injectie (cablaj, injectoare, calculator de bord ...etc...etc... ) de bowler, cu soft care sa permita modificari si setari de parametri...
cutie de viteze M odelul care s-a pus si pe Bowler....
Diferentiale ......etc...etc...

Din pacate, daca mi-ar fi mers toate si mi-ar fi iesit toate calculele, asta era un proiect de 4 - 5 luni, cu incepere de prin noiembrie....acum, in actuala conjunctura, apreciez ca va fi totul gata/gata pina prin august. Si asta cu putin noroc, depinde ce se va mai intimpla ..........

Post Reply