Cutie de transmisie ARO 243D

Dedicat Automobilului ROmanesc

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
patrick3107
Nou venit
Nou venit
Posts: 8
Joined: 27 Mar 2020, 11:19

Cutie de transmisie ARO 243D

Post by patrick3107 »

Buna ziua! Ma poate ajuta careva cu niste poze la o cutie de transmisie i.a.p. (cea cu 2 leviere de comanda) de pe aro 243D? daca o are si demontata in care să se vada partile mari componente (capace, arbori, pinioane, ax furca spate/față). Multumesc anticipat!

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cutie de transmisie ARO 243D

Post by Soryn »

Vezi că sunt în manual câteva desene http://www.offroadclubaro.com/storage/A ... eleARO.pdf Iar in privinta pozelor, mai degrabă iti cumperi un reductor stricat și ii faci autopsie. Diferenta între timpul cu 2 manete și cel cu o manetă este doar la partea exterioară de acționare (capetele furcilor).
patrick3107
Nou venit
Nou venit
Posts: 8
Joined: 27 Mar 2020, 11:19

Re: Cutie de transmisie ARO 243D

Post by patrick3107 »

din manual tot am scris si am mai copiat niste poze dar am nevoie de mai mult. ceva mai concret. si cu izolarea asta nu am cum sa ies din casa pentru a-mi finaliza proiectul. de asta am si apelat la ajutorul vostru, poate din intamplare aveati niste poze cu o cutie de transmisie de aro 243 demontata. am zis sa incerc, nu am nimic de pierdut. dar oricum va multumesc macar pentru intentia de a ma ajuta.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Cutie de transmisie ARO 243D

Post by Soryn »

Poți să comanzi prin curier, cureratul lucrează. Caută pe olx. Sper că doar te-ai inspirat din carte și nu ai copiat cuvânt cu cuvânt, acum lucrările de licență se scanează cu programe antiplagiat .Ca tine mai sunt încă 1000 de inși care folosesc acceași carte .

patrick3107
Nou venit
Nou venit
Posts: 8
Joined: 27 Mar 2020, 11:19

Re: Cutie de transmisie ARO 243D

Post by patrick3107 »

adevarat, dar la sfarsitul lucrarii voi avea o bibliografie unde vor fi prezentate toate sursele de inspiratie deci nu cred ca va fi o problema. sau cel putin asa sper...

Post Reply