Uzina Automecanică Moreni

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Uzina Automecanică Moreni

Post by antix »

va salut

am mai trecut de curand pe Muzeul Militar National si am petrecut mai mult timp pe langa cele 2 ABI-uri ce au apartinut trupelor USLA, macelarite in fata MApN-ului in decembrie 89 la ordinul unor inalti "prelatzi" ai revolutiei.

pt cei care nu cunosc termenul de ABI= Auto Blindat pt Interventie sau Aro Blindat pt Interventie.
au fost folosite exclusiv de trupele de interventie ale Militiei, Securitatii si USLA(unitatea speciala de lupta anti-tero).

langa unul din aceste ABI-uri si-a gasit sfarsitul Col. Gheorghe Trosca, comandantul trupelor USLA, fost ofiter de contrainformatii. om cu pregatire si capacitati extraordinare. executat la ordin dupa parerea mea.

poze...

Image

Image

Image

Image

Image

Image

urmeaza si alte poze.....detaliate!!!

User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by antix »

detalii....

urmele macelului...

Image

Image

de la ancheta .....care a concluzionat ca .....nimic!

Image

cartuse perforante...(pura coincidenta faptul ca militarii care erau postati in fata MApN aveau asa ceva?)

Image

Image

nici bateria nu a supravietuit...

Image


acum aceste 2 ABI-uri au fost puse la "pastrare" in aer liber ....probabil ca in max 10 ani sa ajunga la un centru "SMDC"(smecher detinator de multe chestii).

stima tuturor
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by antix »

ultima poza...

scaunul soferului....se observa in dreapta, gaura glontului care a starpuns pieptul soferului.

Image


cer scuze daca nu am postat corect...sau cam multe detalii pt un forum cu automobile.


stima
User avatar
lucian_m
Membru
Membru
Posts: 200
Joined: 31 Mar 2008, 11:57
Location: Bucuresti

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by lucian_m »

Am zabovit si eu minute in sir langa aro-urile acelea cand am fost la Muzeul Militar. Langa ele e si un camion foarte vechi, dar nu mi-am dat seama despre ce e vorba :(

Desi le-am verificat amanuntit nu le stiam istoria  :-?? Mie mi-au prins bine explicatiile tale  :>-
People can have the Model T in any color--so long as it's black

User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by tarzy »

in 2006 a fost facut un film "Hartia va fi albastra" in care abare un ABI inntr-o forma foarte buna

http://www.youtube.com/watch?v=52k6x31DSDc

http://www.youtube.com/watch?v=RAiD3rwF ... re=related
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by antix »

salut tarzy,

filmul "artia va fi albastra" este un apropos major la ceea ce s-a intamplat in timpul revolutiei

tatal meu este plt.maj.(r) si tot ce mi-a povestit legat de zilele revolutiei cand patrula cu tab-ul prin oras, se regaseste in film. civili care dadeau ordine militarilor, hoti, profitori, ramboisti, AKM doar cu buletinul...etc.
+ 1 subofiter, coleg,  decedat in unitatea militara ca urmare a descarcarii accidentale a unui pm...etc


tragedii.

legat de abi-uri...ce motoare aveau...ca la MMN nu am reusit sa deschid capota sa arunc o privire.


@lucian_m

camionul vazut acolo este un gaz51...dar nu este nimic.

muzeul detine o piesa extrem de rara.

sdkfz 9 poreclit "FAMO"
o monstruozitate de 18 tone ce tracta platforma cu Panzer pe ea! si rugineste in aer liber. eu cunosc un ceh care a gasit doar sasiul cu senilele si l-a restaurat bucata cu bucata!

cam asa arata
[img width=300 height=137]http://img81.imageshack.us/img81/9632/img6014su7.jpg[/img]


poze am cu cel din muzeu....da' tre sa caut
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by pantelimon »

toata stima  ^:)^
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by tarzy »

@antix - da ... despre faptul ca in seara de 21 Decembrie a tras (cu mitraliera de pe TAB) in manifestanti ti-a povestit tatal tau?

chiar nu am chef acum de desgropat mortii dar am rugamintea ca cei care au facut parte din armata in acele vremuri macar sa aiba bunul simt sa nu mai faca pe eroii acum.

motorizarea bag mana-n foc ca era L25
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by antix »

tarzy wrote: @antix - da ... despre faptul ca in seara de 21 Decembrie a tras (cu mitraliera de pe TAB) in manifestanti ti-a povestit tatal tau?

chiar nu am chef acum de desgropat mortii dar am rugamintea ca cei care au facut parte din armata in acele vremuri macar sa aiba bunul simt sa nu mai faca pe eroii acum.

motorizarea bag mana-n foc ca era L25

nu inteleg! erai si tu cumva in tab? taica-miu a prins revolutia la Comandamentul armatei a 2 a in Buzau. acolo armata nu a tras in manifestanti. din lista de "EROI" stiu vreo 20 care au murit aiurea. ex: betiv care a atacat cu o sticla sparta un ofiter, 8 membri ai garzilor patriotice care dormeau in Palatul Comunal intr-o camera au fost impuscati(mortal) de un securist in civil(unul din cei morti era Toader Petre, tatal unui coleg de clasa), plt Antemir , am fost la nunta lui in octombrie...in decembrie a murit impuscat langa punctul de control al unitatii(descarcarea unui AKM al unui coleg aflat in spatele sau), cpt Hagima Dorin vecin cu noi in bloc(bloc MApN) a murit impuscat in fata blocului de un cap de militie. erau 4 militari in masina care veneau cu alimente la bloc. 1 strada mai departe de bloc au luat in masina un tip pe care multimea il batea...toata lumea strigand teroristu'----ucide-ti teroristu'. l-au luat in masina, au facut sensul giratoriu(200 m de bloc) si cand au ajuns in fata blocului tov. militian vazand multimea care fugea dupa masina(el era postat la intrare in bloc impreuna cu soldati-paza care se facea) a iesit si a tras in plin in dacie. Hagima a murit pe loc(impuscat in cap)...restul raniti grav...1 decedat dupa Ianuarie. este chemat de urgenta un tab la gara buzau(tatal meu este trimis cu 2 soldati+soferul de la o unitate din Piatra Neamt), unde un membru infocat al garzilor patriotice, a vazut teroristi la geamurile birourilor de la etajul garii. tatal meu se da jos din tab, merge catre oltul cladirii, unde era un hotel(bucegi cred) si-l vede p'asta ....il intreaba care e treaba. gardianul patriot ai spune ce a vazut si trage un foc cu ZB-ul din dotare. reculul este atat de puternic incat prostul trage in coltul cladirii, de unde sare o bucata de tencuiala lovindu-l in fata. e ranit.....la manifestarile pt comemorarea evenimentelor, tatal meu il vede p'asta. acum era revolutionar cu privilegii...

vrei sa mai continui?!
User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by tarzy »

Eu eram in fata taburilor, dar nu asta e important

Sincer sa fiu nu stiu cati dintre noi sunt intersatii de "faptele de vitejie" ale vajnicilor militari in timpul Revolutiei.
In plus eu nu stiam ca in acele zile se patrula cu tancul in Buzau, dar daca as da doar 1 telefomn m-as lamuri (sunt nascut in Buzau si am cam 75% din rude pe acolo)
iar despre Revolutionari cu acte .. ce sa spun ... stii ca fata lui Vadim Tudor care in 89 avea 7 ani are Certificat de revolutionar?

dar hai sa nu pierdem subiectul ... hai sa mai scormonim dupa ABI-uri .... ar fi intertesant sa aflam ce s-a intamplat cu masina folosita la filmari
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by antix »

tarzy wrote: In plus eu nu stiam ca in acele zile se patrula cu tancul in Buzau, dar daca as da doar 1 telefomn m-as lamuri (sunt nascut in Buzau si am cam 75% din rude pe acolo)

dar hai sa nu pierdem subiectul ... hai sa mai scormonim dupa ABI-uri .... ar fi intertesant sa aflam ce s-a intamplat cu masina folosita la filmari
eu am zis de tab. si legat de tancuri si taburi in Buzau.....au venit de la Piatra Neamt si din Ramnicu Sarat ;). intereseaza-te si o sa afli. si o info mai hazlie....unui tanc i s-a rupt senila la Comisoaia. se facea bascalie in Buzau dupa revolutie ca ....a ramas tancu' in pana. ;D a  stat multa vreme pe acolo. militarii si securitatea au fost sub presiunea executarii ordinelor, multimea manipulata de indivizi prin TV, si asa au ajuns ciocoii acolo unde sunt.


legat de abi....mi-ar parea rau sa ajunga la remat.oricum cred ca asta e destinul stabilit pt ele. pacat ca tre sa mergem in Ungaria sa vedem muzee faine.
User avatar
lucian_m
Membru
Membru
Posts: 200
Joined: 31 Mar 2008, 11:57
Location: Bucuresti

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by lucian_m »

O poza cu sdkfz 9 gasita pe net
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
People can have the Model T in any color--so long as it's black
User avatar
antix
Incepator
Incepator
Posts: 49
Joined: 28 Dec 2008, 16:36
Location: Brasov

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by antix »

lucian, f faina poza. e o masinarie beton. apropos daca nu stii ce inseamna indicativul sd.kfz.

la nemti mai toate masinariile de razboi purtau titulatura de sd.kfz.

sd.kfz= sonderkraft fahrzeug= autospeciala ;D suna cunoscut ?

famo-ul espus la muzeul militar este complet, are si filtrul de benzina pe el. am un prieten care s-a oferit sa-l restaureze si nu sunt interesati cei de la muzeu.
:-\pacat.
User avatar
lucian_m
Membru
Membru
Posts: 200
Joined: 31 Mar 2008, 11:57
Location: Bucuresti

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by lucian_m »

Poate suntem putin off-topic, insa mi se pare o masinarie grozava  :-"

Niste imagini video cu monstrul in miscare: http://www.youtube.com/watch?v=CNadnnwEX0I
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
People can have the Model T in any color--so long as it's black
User avatar
teodor
Membru
Membru
Posts: 118
Joined: 05 May 2009, 19:00
Location: bucuresti

Re: ARO "ABI" TRUPELE USLA

Post by teodor »

  Sa va spun cum sta treaba: aceste ABI-uri erau de la USLA...aveau 6 bucati si intr-adevar aveau motoare pe benzina.
  Problema majora a lor era partea electrica ( avand statie radio montata pe masina trebuiau sa fie foarte bine " antiparazitate" de aici o multime de probleme...plecam intr-o tura cu toate 6 si ne intorceam numai  cu 2 sau 3 cel mult...plus ca erau si foarte rar miscate din garaj)
  O alta problema era greutatea caroseriei,care era mult prea mare.
  Stiati ca rotile originale erau pline cu caucuic , nu aveau camera !?!

Post Reply