DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

Am deschis acest topic pentru a prezenta un autocamion militar multirol romanesc pe care il consider unul din cele mai bune autocamioane militare din lume este vorba de DAC 665 si multiplele lui variante
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

Am mai facut pe aici afirmatia ca DAC este ,,unul din cele mai bune autocamioane militare din lume " si sa vedeti ce mi sa intamplat; un nenea junior pe acest forum si moderator pe alt forum tot 4x4 dar mult mai generalist a scris[[[Scuze! No offence! De pe ce planeta vii?!!! Poate n-ai aflat, dar din 1989 a "cazut" regimul comunist si in tara asta si, cica putem spune adevarul, fara sa mai umflam lucrurile ca alta data!!! Nu-i asa ca e incredibil?!
Dac-ul militar NU are diferit de Roman-ul de serie decat cabina; iar la unele modele si rotile!!! Daca Roman-ul, care este o licenta MAN F8 din bara-n bara, are o calitate mult sub asteptari; fapt pe care-l stim toti care am avut de a face cu el, cum de ai avut tu revelatia asta cu: "DAC -ul este unul dintre cele mai tari autocamioane militare din lume"???!!!
Presupun ca toti care avem ceva sentimente pentru tara asta si pentru vehiculele produse aici am fi dorit asta... dar, realitatea e alta si foarte dureroasa - ca toate realitatile din tara asta, dealtfel!!!
In ce priveste Tatra... JOS PALARIA! Atat in fata vehiculelor, cat si in fata cehilor, pentru ca stiu sa-si respecte istoria, valorile si mai presus de tot, nu si-au vandut tara, dar nici n-au dat-o gratis; industria auto ceha produce si vinde[/color]!!!]]]
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

Acuma in legatura cu aceasta fraza a ta[[Poate n-ai aflat, dar din 1989 a "cazut" regimul comunist si in tara asta si, cica putem spune adevarul, fara sa mai umflam lucrurile ca alta data!!! Nu-i asa ca e incredibil?!!]]
*****************************

Marius - acum am editat eu, sper sa nu mai fie cazul pentru viitor

Daca ai ceva de combatut te rog sa o faci cu argumente si nu cu consideratii mai mult sau mai putin personale asupra masinii din dotare

In plus tin sa-ti atrag atentia ca acesta nu este un forum de refulat frustrari, asa ca daca ai de gand sa combati pe cineva ptr ceea ce a scris pe alt forum este de preferat sa o faci pe acel forum.

Te asteptam in continauare cu dezvoltarea acestui topic

Multumesc

Tarzy
Tarzy este vorba despre Magnum si a scris pe acest forum ...poate trebuia sa lasi ce am scris
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by Cotizo »

N-am inteles nimic din topicul asta...
Discutam despre camion sau despre cei care discuta despre camion?

User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

...acuma referindu-ne la o fraza care care cred ca din viteza i-ai dat drumul [[ Dac-ul militar NU are diferit de Roman-ul de serie decat cabina; iar la unele modele si rotile!!]]]]..........zau? iata ce zice domnul Col.conf.univ.dr.ing. Gheorghe Urechiatu[Reductorul distribuitor ce echipeaza autocamionul DAC 665 T/G are incorporat un diferential interaxial cu posibilitati de blocare .
Acesta permite folosirea integrala a fortei de aderenta pe orice teren fara a da nastere la circulatie parazita de putere. Raportul momentelor care se transmit la puntea din fata si cea intermediara se face in raport cu sarcina statica pe punti. Atata timp cat reactiunile pe satelitii 12 sunt egale, diferentialul functioneaza ca un tot unitar (pinioanele satelit 12 executa numai miscare de revolutie). In cazul in care raportul reactiunilor pe rotile puntii din fata si cea intermediara difera de raportul razelor celor doua pinioane planetare 13 si 14, intra in functiune diferentialul. Pinioanele satelit 12 incep sa execute miscare combinata(de revolutie si rotatie), asigurand echilibrarea fortelor la cele doua punti [6].
O alta particularitate a aceluiasi reductor consta in existenta instalatiei de ungere a pinioanelor, pompa de ulei fiind antrenata de un excentric fixat pe platoul portsateliti 11 al diferentialului incorporat in reductor.
In scopul asigurarii unei capacitati de trecere sporite, unele autovehicule militare sunt prevazute fie cu diferential avand dispozitiv de blocare (autocamioanele DAC), fie cu diferential autoblocabil , care prin rigidizarea arborilor planetari, permit depasirea situatiei in care una din roti nu ar avea aderenta suficienta pentru a se propulsa.]....despre acesta din poza vorbeste domnul colonel
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
cristian irimescu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 537
Joined: 05 Nov 2008, 19:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by cristian irimescu »

Discutii, despre cei ce fac discutii, pe forumuri, sau pe forumul asta sau pe alte forumuri, care nu stiu nimic, dar stiu altfel prea multe si e ok, dar n-are sens..
A inteles cineva ceva??? ::) ::)
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

...apoi mai are ambreiaj bidisc DAC-UL
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

...apoi mai are troliu
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

...troliul are pompa!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

apoi un sistem nou nout la vremea acea de blocare a diferntialelor cu electro valve
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

apoi sistemul de unflare a pneurilor in timpul mersului
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

ca sa nu mai vorbim de cabina
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

totodata acest camion a participat la razboaie reale de exemplu arabo israelian
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

aici sunt cele livrate catre Irak
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
mariusjaz
Moderator
Moderator
Posts: 439
Joined: 27 Aug 2007, 14:46
Location: luncoiu de jos

Re: DAC 665 ,,Noaptea Nemirei"

Post by mariusjaz »

in continuare o sa postez cateva variante a DAC-ului
Sistemul LAROM
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply