Dacia Logan/Sandero

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by vstef_is »

Nici o sansa la reductor pe Dacia..... un vasco cuplaj e arhisuficient :D

Om vedea ce o iesi... dar o autoportanta facuta prin prisma pretului... cu motorizarile cunoscute... nu mi se pare geniala... Va fi pentru MCV cum a fost RX4 pentru Scenic... Un picut mai inalta, cateva bandouri pe acolo, un pic de 4x4 si gataaaaaa :D

Bine, nu cred ca va avea designul MCVului sau sasiul lui... (ce inseamna ampatamentul MCVului in teren, nu vreau sa aflu) va fi diferit, insa la capitolul "ce aduce in plus la partea cu 4x4" - la nivelul lui RX4

Va fi un SUV aproape compact, soft core, fara atribute off-road, dar cu o tractiune integrala (chiar si optionala), in caz ca ninge... Si tare mi-e teama ca pretul va ajunge lejer la 15.000

Si daca nu ma insel, 15.000 era un ARO 244 cu Andoria Euro3 state of the art, prin anii 2000+, nu? Dar asta e... :(

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by George »

Renault va construi un model mai ieftin decat Loganul

Renault vrea mai mult de la piata masinilor ieftine. Sefii companiei franceze au declarat cotidianului Le Figaro ca intentioneaza sa produca un „fratiorâ€
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by Werner »

Nu stiu din ce cauza se intrec producatorii la tot mai ieftine....., parerea mea este ca se intrec in prostie! La ce trebuie masina cu 3.000€? Si VW tot la o masina in acest pret se gandeste, tot in India o sa se fabrice. Pe de alta parte se plang de poluare! Banii aceia si miile de ingineri mai bine ar folosi sa constuiasca masini nepoluante, de care te poti folosi cu adevarat. Cand ii vad pe nebunii astia ca se plimba cu masina solara cu 40 km/h si dupa el sta un rand de 100 camioane, fiecare cu 300-500 CP...... A salvat lumea ecologistul..... :-@

Ce vreau sa spun, sub nivelul Logan nu ar mai trebui sa fie nimic. Pe de o parte presa il critica non stop ca nu are ESP, pe de alta parte se ocupa de masini de 3.000€. Parca la 3.000€ va avea ESP..............? %-(
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Dacia Logan-un succes

Post by SERGHEI »

Pai la 3000 euro no o iei ca kit si o montezi acsa??  Eu asa  am auzit ca se livreaza la box si tu acasa o montezi .    :-j :-j :-j

User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by Werner »

Iata marea revelatie din Imperiul Galben, proaspat introdus pe piata din Europa de Vest, marele BRILLIANCE BS6 din China, la Crash Test, s-a cam descompus..... A primit decat 1 stea. Asta inseamna daca fac toti smecherii masini ieftine! Cred ca tot pe acest Forum, undeva la "Imagini ARO", am postat poze cu SUV-ul Landwind, care a atins o performanta asemanatoare in acelas test.
Deci Loganul nu este facut sa fie decat ieftin, este totusi facut sa fie MASINA! Asta este o parere personala!
http://auto.t-online.de/c/11/34/66/58/11346658.html
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Werner on 21 Jun 2007, 19:58, edited 1 time in total.
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Dacia Logan-un succes

Post by Dan CHIRIAC »

Pentru ce a primit o stea? pentru prezenta?
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by George »

Werner wrote: ..... A primit decat 1 stea.
si aia cazatoare!
sa moara ma'sa...nici dracia mea din '95 nu se face asa...
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
maiden
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 728
Joined: 16 Feb 2007, 10:22
Location: Tulcea
Contact:

Cea mai tare faza a saptamanii!!!

Post by maiden »

don't forget kids..the more posts you have the bigger your penis gets !

Pentru orice fel de nelamuriri in ceea ce priveste utilizarea forumului, apasati AICI !
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Dacia Logan-un succes

Post by SERGHEI »

!!!!!!!!!!!!!!!!!  Hai sa-mi............ nu pot sa cred!!!!!!!! Cand a aparut pe piata modelul??/


Ha ha ha ..acum m-am uitat mai bine ,in unele fotografii se vede clar prelucrarea foto digitala......:)
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by Werner »

Nu m-as mira daca apare "japoneza" pe piata mexicana..... Japonezii au fost primii campioni mondiali la copiat. Chinezii le copiaza decat "succesul" japonezilor. Dar daca chiar apare, s-au facut de rusine marii japonezi, care sunt de parere ca fac cele mai bune masini din lume........ :-"
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by georgenis »

Japonezii fac cele mai bune masini de lume! De ani de zile ei castiga studiul JD Power referitor la satisfactia clientului si la fiabilitate. Toyota-Lexus, Honda-Acura, Mazda si Nissan-Infiniti. Iar japonezii au copiat si au imbunatatit iar produsele lor au ajuns mult ma bune decat cele copiate. "Made in Japan" a ajuns un etalon pentru toate produsele, nu numai auto, alaturi de "Made in Germany" bineinteles.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by Werner »

@georgenis: exista o vorba care spune: "sa nu crezi in nici o statistica, care nu ai falsificat-o cu mana ta". Stii ca majoritarea marcilor japoneze au fost date in judecata, pentru ca nu rechemau masinile la service in caz de probleme? Ei le faceau pe ascuns la masinile care veneau sa faca inspectia periodica. Nu s-au gandit ca mai sunt unii care nu fac aceste inspectii si s-au intamplat accidente din cauza la piese/materiale neschimbate. Acuma au si ei aceleas rechemari ca si alte marci de automobile.

Sau crezi ca un Dacia Logan fabricat in Columbia, cu embleme Nissan e mai bun decat un Dacia Logan din Romania? Numai ca poarta embleme de Nissan japonez?! Unde ramane mandria unei marci? E mai mare rusinea cand vad o utilitara pe drum, dar nu stiu exact ce este: Opel Vivaro, Nissan Primastar, Renault Traffic, Vauxhall........? Este acelas kk cu tot felul de embleme. Sa nu mai vorbim de Renault-uri, care pana acuma imi placeau mult, dar trebuie sa recunosc, ca incet ma scarbesc de ele, pentru ca au asemanare tot mai mare cu Nissan. In trecut cand vedeai un Renault Dauphine, 8, 12, stiai ca e Renault!
SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Dacia Logan-un succes

Post by SERGHEI »

Werner,  s-au dus vremurile alea ..noi am imbtranit ,asa ca se pare ca usor usor dispare tot ce este bun.
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by Werner »

Asa ce pare Serghei...! In urma cu catva timp vine un cunoscut la mine si mi-a spus: "mi-am cumparat un Chevy". Eu deja m-am bucurat, l-am interbat ce si-a cumparat, un Blazer, un Malibu, Caprice, Corvette, Camaro, ce.....? Zice: "un Kalos"! Nu stiam ce ..calu....si-a cumparat asta...! Cand mi-a aratat-o, sa innebunesc! E o cutiuta de chibrituri de marimea unui iepure, ceva coreean. Atunci am gandit la fel ca tine. Oare am imbatranit? Legam un nume prea mult de un "way of life"? Cand aud Chevrolet, ma gandesc la ceva mare, serios, puternic! Nu pot combina acest nume cu ceea ce am vazut!
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Dacia Logan-un succes

Post by georgenis »

In primul rand eu vorbeam de Toyota. Honda se ridica la fel standarde. Mazda de cand a luat-o Ford a mai decazut. Nissan se pare ca in ultimul timp a copiat de la francezi comportamentul asemanator cu cel romanesc. Nissan nu a fost niciodata la fel de bun ca ceilalti "japonezi" si nu prea intra in comparatie. Nissan Patrol nou la 100000 cloncane tot mai rau ca un Aro, am vazut acum 2 zile la Moieciu la o plimbare 4x4. Sincer in ultimii ani nicio masina nu se mai face ca pe vremuri, sunt foarte putine exceptii.

Post Reply