SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Despre masinile fabricate dupa 1945 si pana-n prezent

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by ardeleanu »

Adica rusii, dupa ce au furat/copiat un produs, au avut marea "noblete" sa ne lase sa beneficiem si noi de roadele furtului fara sa ne ceara bani pe "licenta"? Adevarati gentlemani, ca de obicei...

Iarasi este de vina UE pentru toate hotiile din Romania?
Eu zic sa incepi cu fostii angajati care furau, de la director pana la portar, inainte de '89 si cu elan sporit dupa...
Plus cu alesii neamului care au vandut industria la pret de fier vechi.
Cand ai terminat cu ei putem sa ne legam si de alte aspecte, dar intai maturam la noi in curte.

Saracie, subdezvoltare? Ai pus un picior in Africa, Asia sau America de Sud? Nu in statiunile de lux, ci acolo unde incerca sa supraveituiasca oamenii de rand. Cand o sa faci asta putem discuta despre aceste notiuni.
Mai bine de jumatate din locuitorii planetei ar schimba imediat locul cu un cetatean UE si tot tu te plangi?

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by flo »

Rusii nu au furat. Fabricarea camionului a fost facuta cu acordul si sprijinul american. Juridic nu sub forma de licenta. Rusii au primit inclusiv retete de oteluri si tehnologie pt tratamente termice. Nu a fost singurul produs. Au primit tehnologie pentru productia de rulmenti, pentru laminate din Al si multe altele.
Potrivit principiului comunist de intrajutorare tovaraseasca, sovieticii ne-au predat documentatie. Desene de executie. Mai putin tehnologie. Asimilarea in productie ne-a privit in mare parte. Tratament termic serios abia cu seria Carpati/Bucegi s-a facut. De amintit faptul ca romanii nu erau capabili de produs piese presate din tabala de mari dimensiuni, motiv pentru care cabina s-a facut "la mana", aspectul colturos aratand asta.
Conducerea comunista romanesca le-a explicat sovieticilor ca este neaparat nevoie sa se infiinteze o industrie auto, chiar daca masinile vor fi extrem de scumpe, fiindca altfel Romania nu va avea suport social ideologic, adica nu va avea clasa muncitoare. Rusii s-au aratat mirati inca de la solicitarea noastra de a fabrica tractoare, deoarece ieseau f scumpe la ce ritm de productie am fi fost capabili. De aici au spus "Tovarasii romani vor produce un tractor de aur". Peste cativa ani au spus la fel despre autocamion.
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by costy84 »

vercingetorix wrote: 31 Jul 2020, 10:58 KR11 a facut parte din ajutorul american acordar rusilor in WW2.
Rusii au copiat si si-au facut propriul camion in propria lor uzina, adica ZIS 150.
Iar noi am primit de la rusi aprobarea, ca licenta nu exista, sa facem ceva similar, adica SR 101.

Interesant ca rusii, desi le eram prizonieri dpdv politic, economic si militar, n-au avut nimic impotriva sa ne dezvoltam o industrie nationala de autocamioane.
Ceea ce nu se intampla in zilele noastre cu intreaga industrie, ba chiar una din conditii pentru acceptarea vestica a fost distrugerea multor ramuri industriale.
Rezultatul, 3-4 milioane de romani cu traista in bat prin lume, saracie, subdezvoltare si cel mai grav, lipsa unui viitor aici in tara pentru tineri.
https://www.contributors.ro/un-proiect- ... 1954-1063/
User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by BAGADI »

Bun articol....l-am savurat cu o cafea :)

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by flo »

Autorul articolului, fost ofiter al armatei romane este autorul unor studii si carti f interesante despre istoria industrializarii Romaniei de dupa razboi.
http://www.edituramilitara.ro/carti/316 ... -1989.html
Cititi cartea d mai sus si veti vedea adevarul despre "minunile" tehnicii romanesti. Toate acestea ar trebui pe conducatorii tarii sa-i impiediuce sa comita noi greseli, nicidecum sa nu faca mai nimic.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by vercingetorix »

ardeleanu wrote: 31 Jul 2020, 13:59 Adica rusii, dupa ce au furat/copiat un produs, au avut marea "noblete" sa ne lase sa beneficiem si noi de roadele furtului fara sa ne ceara bani pe "licenta"? Adevarati gentlemani, ca de obicei...

Iarasi este de vina UE pentru toate hotiile din Romania?
Eu zic sa incepi cu fostii angajati care furau, de la director pana la portar, inainte de '89 si cu elan sporit dupa...
Plus cu alesii neamului care au vandut industria la pret de fier vechi.
Cand ai terminat cu ei putem sa ne legam si de alte aspecte, dar intai maturam la noi in curte.

Saracie, subdezvoltare? Ai pus un picior in Africa, Asia sau America de Sud? Nu in statiunile de lux, ci acolo unde incerca sa supraveituiasca oamenii de rand. Cand o sa faci asta putem discuta despre aceste notiuni.
Mai bine de jumatate din locuitorii planetei ar schimba imediat locul cu un cetatean UE si tot tu te plangi?
Ai o idee fixa cu licente si nu mai stiu ce...in conditii de razboi nu se mai pune problema de asa ceva.
Daca rusii nu incepeau odata ofensiva spre Europa, razboiul nu se termina prea curand.
Si apoi nu stim care au fost termenii contractului lend lease ca sa incriminam pe cineva.
UE este de vina pentru distrugerea programata a industriei Romaniei, punct.
Si nu numai a industriei.
Pentru simplul motiv ca nu le era de folos o piata care produce cate ceva, ci doar de o simpla piata de desfacere.
Evident, totul in cardasie cu politicienii votati de noi, toti cu dubla comanda.
Acum se vorbeste de re-industrializarea economiei...oare de ce ?
Se refac (destul de putin) sisteme de irigatii..oare de ce ?
Suntem satui de pupat in fund UE, sa ne mai lase naibii in pace cu iordanele lor.
Curge lapte si miere pe strazile din UE...hai sa fim seriosi, nu e deloc vesela situatia.
Stricto sensu, cred ca un aborigen din delta amazonului traieste mai fericit decat un salariat prin Paris...depinde cum privesti problema.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by ardeleanu »

Scuze pentru offtopic...

Pai daca este sa luam lucrurile cum spui tu, nu stiu de ce mai vrem inapoi tezaurul de la rusi...
Doar era razboi, nu, dupa cum zici?
Nemtii au platit petrolul romanesc pana la ultimul litru, rusii "ne-au eliberat" si s-au servit moca cu ce au vrut de prin Romania...
Daca rusii nu incepeau ofensiva, Europa ar fi avut "onoarea" sa fie poligon de test pentru primele bombe atomice...Bucurestiul figura pe lista.
Nu sunt atat de cinic sa fac calcule sa vad cum ar fi fost mai "rentabil".

Contractul Lend-Lease poate fi accesat on line, iar studii referitoare la el exista cu zecile.

"UE este de vina pentru distrugerea programata a industriei Romaniei, punct.
Si nu numai a industriei."
Pentru ca asa ai hotarat tu?

Pe deoparte va plangeti ca aveti salarii si pensii de mizerie, pe de alta parte strigati ca umbla UE dupa piata de desfacere din Romania. De ce ar umbla dupa o piata fara putere de cumparare?
Undeva trebuie sa revizuiti discursul.

"Suntem satui de pupat in fund UE, sa ne mai lase naibii in pace cu iordanele lor."
Aveti exemplul Brexit-ului, va asigur ca nu o sa fie nevoie de multe negocieri.

"Curge lapte si miere pe strazile din UE...hai sa fim seriosi, nu e deloc vesela situatia."
Nu este vesela situatia peste tot pe planeta, totusi nu stiu in cate state pe planeta asta stai acasa in carantina si te uiti la televizor, iar sistemul de asigurari/statul iti plateste salariul moca.

@flo - Noi am citit cartea respectiva (si acolo s-au strecurat cateva erori, dar global este instructiva), ma indoiesc insa ca si alesii neamului.
Interesante conditiile si motivatiile care au dus la cumpararea unor licente de la diverse concerne internationale.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by vercingetorix »

Germania nu a platit nimic din datoria de razboi, inca ne datoreaza vreo 19 miliarde de euro, detalii aici :
http://radugolban.ro/uncategorized-ro/e ... -rotarescu

Nu ai cum sa ma convingi ca UE e vreo lumina pentru Romania.
Este un sistem putred, corupt, birocratic, discretionar.
Ca un exemplu, noi votam europarlamentarii ce ne dau legi idioate gen asomarea porcului de Craciun cu pistol special (apropo, nu o respecta nici dracu' pe aici pe la noi).
Dar deciziile grele le da Comisia Europeana, pe aia nu o voteaza nimeni...intelegi ?
Sper din toata inima UE sa se destrame dupa ce va atinge masa critica necesara, e doar o chestiune de timp.
Englezii...un popor adevarat, nu degeaba s-au batut de unii singuri cu Hitler o perioada, nu le lipseste curajul, avem de invatat de la ei.
UE pentru mine este un subiect inchis.

p.s. crezi ca presedintele tarii ar avea curajul sa ceara banii Germaniei ?
si sa provoace vreun conflict diplomatic in UE, cu nemtii lui, ferit-a sfantul...lasa, mai bine o trecem noi la pierderi planificate, doar suntem bogati, ne permitem.
Daca nu Aro, atunci ce ?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by ardeleanu »

As ruga moderatorii sa mute discutia in alta parte, nu are rost sa poluam topicul aiurea.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by ardeleanu »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by flo »

@flo - Noi am citit cartea respectiva (si acolo s-au strecurat cateva erori,
La ce anume te referi? Autorul a lucrat cu documente de arhiva. In Romania este posibil ca realitatea sa fi fost alta decat ce retine arhiva. Dar asta nu e vina istoricului. In plus sunt marturiile unor oameni. Astea pot fi subiective. Insa din moment ce sunt indicate sursele, nu putem vorbi de erori. Eroare ar fi sa se citeze "5 masini", iar in documentul de arhiva sa se scrie "10 masini".
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by ardeleanu »

Ti-ai dat singur raspunsul... din pacate, sursa mea de informatii a trecut nu demult la cele de veci. Cand am vrut sa recuperez ceva documente din arhiva personala, am tot fost "plimbat" de catre familie. Banuiesc ca au crezut ca umblu dupa mosteniri...
Persoana in cauza si-a inceput cariera profesionala ca portar la UTB (pe motiv de origine "nesanatoasa") si a plecat la pensie dupa ce a fost director prin ministere. Erau lucruri interesante de aflat. Pacat.
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by oncioiuo »

ardeleanu wrote: 03 Aug 2020, 12:09 As ruga moderatorii sa mute discutia in alta parte, nu are rost sa poluam topicul aiurea.
scuze de poluare, dar merita:

- : http://www.avasdr.ro/index.php/blog/112 ... -germaniei
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by flo »

ardeleanu wrote: 04 Aug 2020, 12:25 Ti-ai dat singur raspunsul... din pacate, sursa mea de informatii a trecut nu demult la cele de veci. Cand am vrut sa recuperez ceva documente din arhiva personala, am tot fost "plimbat" de catre familie. Banuiesc ca au crezut ca umblu dupa mosteniri...
Persoana in cauza si-a inceput cariera profesionala ca portar la UTB (pe motiv de origine "nesanatoasa") si a plecat la pensie dupa ce a fost director prin ministere. Erau lucruri interesante de aflat. Pacat.
Atata vreme cat exista documnte, acelea sunt sursa adevarului pentru istoric. Indiferent cum au fost intocmite. Acum mai bine de zece ani am inceput sa culeg informatii despre API IMS (cea din avatar). am ajuns la Timisoara. Un fost coleg m-a pus in legatura cu fosti lucratori de la UMT. Ingineri si maistrii. Ametisem. Nu se potriveau, intre ele, prea multe dintre destainuiri. Timpul, batranetea. Culmea este ca am gasit si documente care se bat cap in cap. Ceva de genul: in luna cutare din anul 19... nu s-au fabricat API, iar in alte documente am gasit ca s-au receptionat masini produse in respectiva perioada.

Asadar ...
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: SR - Autocamioanele Steagul Roşu

Post by NNnicusor »

Imagine de catalog , autosasiu SR 113 cu vechea macara hidraulica
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ater&ifg=1

Post Reply