Donatii sustinere forum

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Donatii sustinere forum

Post by George »

Exista cineva interesat sa preia administrarea forumului, odata cu sustinerea lui financiara?
Exista taxa anuala pentru domeniu, care este platita pana in ianuarie 2024 si chiria lunara pentru gazda care sare putin de 200 lei (202,31 lei). Asta poate creste cu timpul intrucat spatiul alocat tot creste pe masura ce se posteaza, mai ales pozele incarca foarte mult spatiul pe server.
Daca cineva crede ca se poate ocupa, astept propuneri 30 de zile. Daca nu, probabil va fi oprit din functionare...ca parca nu imi vine sa se piarda toata informatia, insa putem opri aici si pastra ce e bun.
ARO CLUB ROMANIA

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Donatii sustinere forum

Post by ardeleanu »

Este doar o problema financiara sau mai sunt si alte probleme?
Problema financiara nu este chiar atat de complicata, administrarea imi pare mult mai "delicata", necesita timp si cunostinte in diverse domenii.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Donatii sustinere forum

Post by George »

Nu doar financiara. Din moment ce eu nu ma descurc cu un update al platformei, de exemplu, si cu cine am vorbit nu am reusit sa fac nimic, mi se pare si o cheltuiala nejustificata. Daca macar s-ar autosustine forumul, ar mai fi ceva...dar asa, dau niste bani cam degeaba. Anii trecuti au fost si din donatii, dar cand nu au fost donatii eu am platit. Este adevarat ca gazduirea o folosesc si eu intr-o mica masura, adica vreo 15% din spatiu, in timp ce forumul ocupa 85% din spatiu, de aia nici nu am renuntat inca, dar...stau si ma gandesc ca sunt putin blocat. Nici nu pot avansa, nici renunta.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Donatii sustinere forum

Post by ardeleanu »

De cat spatiu de gazduire are nevoie acum forumul?
Nu de alta, dar sunt tot felul de oferte de gazduire care includ si multe alte facilitati.

churezeanu
Junior
Junior
Posts: 74
Joined: 08 Aug 2015, 23:29
Location: Qatar

Re: Donatii sustinere forum

Post by churezeanu »

Ma ocup cu IT. Chiar daca nu stiu cum ar putea fi modernizat forumul (acopar alte tehnologii), cred ca pot gasi cineva care sa faca tranzitia.
Pentru aceasta insa va trebui avut acces la tot ce inseamna site-ul actual, forum, postari, baze de date. Daca avem acce la acestea, in principiu se poate face migrarea catre o platforma moderna.

Partea de gazduire este cea mai putin importanta, important e partea de migrare.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Donatii sustinere forum

Post by ardeleanu »

Fara sa vreau sa supar, partea de gazduire/intretinere site este pe ... lei/luna. Banuiesc ca peste cateva zile va trebui platita gazduirea, asa cum este ea actual, inainte de a ne ocupa de modernizari etc, foarte importante de altfel.
Deci cum facem cu sponsorizarea, deschidem o lista sa acoperim cateva luni si pe urma cautam solutii alternative?
churezeanu
Junior
Junior
Posts: 74
Joined: 08 Aug 2015, 23:29
Location: Qatar

Re: Donatii sustinere forum

Post by churezeanu »

Eu ma bag la sponsorizare :D
200 lei pe luna, cel putin pana la modernizare, trebuie platiti ca sa putem merge mai departe. Hai sa facem lista, sau sa vedem cui transferam banutii.

Eu o sa incerc sa vad cum facem cu modernizarea.
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Donatii sustinere forum

Post by NNnicusor »

Daca hotararea de stopare a forumului nu e definitiva , pana se va lua o hotarare il rog pe admin sa ne trimita numarul de cont bancar .
churezeanu
Junior
Junior
Posts: 74
Joined: 08 Aug 2015, 23:29
Location: Qatar

Re: Donatii sustinere forum

Post by churezeanu »

Sau Revolut!
churezeanu
Junior
Junior
Posts: 74
Joined: 08 Aug 2015, 23:29
Location: Qatar

Re: Donatii sustinere forum

Post by churezeanu »

Nu mai zice nimeni nimic? Parca era urgenta ...
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Donatii sustinere forum

Post by ardeleanu »

Astept un numar de cont...nu am alta posibilitate sa trimit bani fara taxe aiurea.
Ma rog, daca se doreste ca acest forum sa existe in continuare.
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2396
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Donatii sustinere forum

Post by vercingetorix »

Mai exista si ceva solutii de hosting gratuit ce implica afisarea unor bannere publicitare in contrapartida.
Un bun exemplu este forumul de la Cluj ( classiccar.3xforum.ro ) ce functioneaza in acest fel.
Are niste limitari si nici grafica nu e prea generoasa, dar importanta e pastrarea informatiilor.
Daca nu Aro, atunci ce ?
churezeanu
Junior
Junior
Posts: 74
Joined: 08 Aug 2015, 23:29
Location: Qatar

Re: Donatii sustinere forum

Post by churezeanu »

Nu cred ca hostingul e problema cea mare. Ideea este ca forumul nostru e costruit pe o platforma (oarecare) cu o baza de data undeva in spate. Informatiile (discutii, poze, etc.) sunt gazduite in aceasta baza de date.

La momentul migrarii, cineva trebuie sa realizeze conversiile respective, atat pentru forum cat si pentru baza de date.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Donatii sustinere forum

Post by George »

churezeanu wrote: 04 Apr 2023, 09:15 Sau Revolut!
revolut.me/gheorgufo6
era cu o pagina in urma, s-au mai facut donatii, ca despre asta este topicul. :)
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Donatii sustinere forum

Post by George »

ardeleanu wrote: 10 Apr 2023, 21:47 Astept un numar de cont...nu am alta posibilitate sa trimit bani fara taxe aiurea.
Ma rog, daca se doreste ca acest forum sa existe in continuare.
RO90 BREL 0005 5025 1723 0100 - lei
LT80 3250 0404 3236 0801 - eur / BIC/SWIFT CODE REVOLT21

Ambele pe numele meu.
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply