Activitati extra ARO in carantina 2020

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Activitati extra ARO in carantina 2020

Post by BAGADI »

Inca nu i-am incurcat, sper sa am rabdare sa-i prind cumva pe vibrochen in pozitia lor, cu niste soricei ceva :). Nu pot sa scot discul acum, am laudat eu suruburile de BMW ca nu se blocheaza dar astea parca-s sudate, am rupt 2 inbusuri in ele :(. Mai dau cu degripant zilnic si astept minunea.
Da, am sa-l degresez bine blocul motor, spalat cu presiune si un strat proaspat de vopsea ca e mai ieftin decat sablarea :)

User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Activitati extra ARO in carantina 2020

Post by George »

Nu cred ca erau de vreo calitate extraordinara. :) Ar fi de incercat, daca exista posibilitatea, un pistol pneumatic. Sau, daca e mai accesibila, o coada din aia ca o surubelnita tot cu impact, de bati cu ciocanul in ea si invarte in timp ce lovesti. Sau, cel mai simplu, un T-eu in care sa pui pe cineva sa bata, cand desfaci. Simulezi pistolul cu impact.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Activitati extra ARO in carantina 2020

Post by BAGADI »

Pai unul cam era de calitate, Unior Brasov. De obicei incep cu o chinezarie, dupa care scot artileria grea :). A venit iarna, mai astept un pic ca se lipeste pielea de fier, dupa care ii dau in cap cu rotire :), am un pneumatic dar mi-a fost lene sa pregatesc compresorul.
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 521
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Activitati extra ARO in carantina 2020

Post by toni »

BAGADI wrote: 14 Apr 2020, 23:49 Pai unul cam era de calitate, Unior Brasov. De obicei incep cu o chinezarie, dupa care scot artileria grea :). A venit iarna, mai astept un pic ca se lipeste pielea de fier, dupa care ii dau in cap cu rotire :), am un pneumatic dar mi-a fost lene sa pregatesc compresorul.
De asta cred ca zice George, am si eu la atelier, super folositoare.

https://www.sculebgs.ro/chei-fixe-inela ... 22322.html

User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Activitati extra ARO in carantina 2020

Post by BAGADI »

Ooo...bijuterie, credeam ca stiu cam toate sculele existente. E fain ca-i ingusta si incape peste tot. In cazul meu e bun si un ciocan pneumatic cu un bit inbus in cap, am loc suficient. Ce ai atasat tu o pun pe wish list :)
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Activitati extra ARO in carantina 2020

Post by George »

Dada, de aia ziceam. E buna la suruburi mici si intepenite. Cel mai utilizata e la surubul care fixeaza discul de frana, pe pozitie, ca la alea se cam strica in cap, dupa ce te chinui cu alte chei. :)
Daar, daca ai pistol pneumatic si ti-a fost lene...atunci chinuie-te. :)
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Activitati extra ARO in carantina 2020

Post by Soryn »

Cheile de proastă calitate deformează șuruburile, odată deformate degeaba mai aduci cavaleria grea. Sunt bune și dălțile/ciocanele cu impact pneumatice, înlătură nevoia de a mai bate manual și necontrolat cu ciocanu.

Post Reply