Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

Testarea calitatii la receptia bunurilor este o problema serioasa. Cum comisia de receptie nu are calitatea de laborator autorizat ea poate doar solicita o evaluarea a calitatii la un laborator autorizat daca are suspiciuni ca este o neregula, dar pe cheltuiala beneficiarului. Se mai pot trece clauze prin care la fiecare livrare sa se culeaga probe si sa se sigileze bazinele de catre comisia de receptie care sa fie analizate de laborator iar plata sa se faca dupa primirea rezultatelor. Ar merge doar pentru stocurile mari, pt ca metoda implica termene largi. In plus de cele mai multe ori nu prea se prezinta ofertanti.
Dar sunt substante pt care singura dovada este certificatul de conformitate. Altceva nu poti pretinde. Ganditi-va la dezinfectantii pt spitale. Dar nu numai substante. Materiale de constructii neconforme: ignifugare defectuasa.

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Deci sa inteleg ca un produs "strategic" ca si carburantul pentru avioanele de vanatoare nu merita sa fie verificat la "sange", cu costurile aferente ? Pai atunci chiar ca nu are rost sa mai verificam nimic...

https://www.mediafax.ro/editorialistii/ ... e-21219325
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

Merita sa fie cand legal poti prevede o asa cheltuiala. In prezent daca verificarea arata ca produsul este bun atunci se interpreteza ca ai cheltuit nejustificat banii vor fi suportati de cine a dispus verificarea. Daca se "uita" imputarea, la primul control Curtea de Conturi va solicita imputarea plus ca te trezesti si cu o amenda. In MAI s-a intamplat nu odata. Si cu carburanti dar si cu spumogen. Curtea de Conturi ti-o trage rapid: Are certificat de conformitate CE?
Si certificat au avut si panourile de pe cladirea de langa Biserica Armeneasca care au ars in 2009 ca o artificie.

Am cunoscut politisti ca cel din articol. Si cu functii mai mari si simpli sefi de post. Un astfel de sef de post m-a impresionat intr-un caz de accident rutier. Una dintre masini facea transporturi in interesul personal al unui sef de institutie. A raportat suspiciunea, i s-a spus ca se va verifica si ca atare sa nu intreprinda ceva. Nu se intampla nicio verificare. Dar intr-o buna zi masina in cauza a fost implicata intr-un accident in care soferul a decedat. El fiind si vinovat. Seful de post avea notat in agenda data si ora si minutul fiecarui transport dar si ce continea. Ba mai mult si cine a descarcat si cate ture cu roaba s-au facut.
Politistii de azi spun despre acestia ca erau militieni tembeli, fara viziune. Intelegi unde suntem?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Flo, imi cer scuze, imi pare aberant ca un carburant atat de important sa nu fie verificat "la sange" ...
Ai dreptate, in spatele asa zisei legalitati, se ascund cele mai multe nereguli.

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

Nu este asa zisa legalitate. Este legalitatea pura. Iti reamintesc ca este drept ce spune legea, nu ce spunem noi. Din cauza ca doua institutii care interpretau diferit legea , pompierii nu au reusit sa recupereze o paguba. De fapt nici nu au putut sa-l cheme in judecata pe vinovat. Asta pt ca instatnta solicita taxa de timbru, iar Curtea de Conturi zicea ca suntem scutiti si ca plata ecesteia este ilegala si va fi sanctionata. Tot incercand sa se rezolve aspectul asta, s-a iesit din termen . O lege prost facuta.

Ti se pare tie absurd? Si ce relevanta are ce spui tu sau eu?
O fi carburantul important. Dar sanatate o fi? Pai iti zic eu ca unii mor cu zile doar pt ca prevederea legala este cum este.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Ce vream eu sa spun este faptul ca, macar cu intarziere, dupa evenimente de multe ori tragice, ar fi de asteptat ca legile sa fie adaptate la realitate. Dupa cum spui si tu, din pacate, nu se intampla asa.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by dragospetres »

Domnilor,vad ca mentionati foarte des sintagma"lege prost facuta".Mie experienta de viata imi spune ca atunci cand o societate nu mai poate sustine niste standarte de calitate,trece la relativizarea unor legi.
Imi aduc aminte ca in Romania anilor 1960-1975-76 orice produs avea o consemnare pe ambalaj,produs realizat conform STAS:urma o insiruire de cifre.Pot spune ca atunci chiar s-au facut produse romanesti cu un anumit standart de calitate.Ei,pe la sfarsitul anilor '70 a disparut formula cu STAS de pe ambalaje,dar s-a dus si orice urma de caliate.Din acel momemt produsele erau grupate in:export,refuzat la export si restul.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

dragospetres wrote: 09 Oct 2022, 10:10 Domnilor,vad ca mentionati foarte des sintagma"lege prost facuta".Mie experienta de viata imi spune ca atunci cand o societate nu mai poate sustine niste standarte de calitate,trece la relativizarea unor legi.
Imi aduc aminte ca in Romania anilor 1960-1975-76 orice produs avea o consemnare pe ambalaj,produs realizat conform STAS:urma o insiruire de cifre.Pot spune ca atunci chiar s-au facut produse romanesti cu un anumit standart de calitate.Ei,pe la sfarsitul anilor '70 a disparut formula cu STAS de pe ambalaje,dar s-a dus si orice urma de caliate.Din acel momemt produsele erau grupate in:export,refuzat la export si restul.
Nu, STAS nu a disparut atunci. El a functionat si dupa revolutie. Azi se opereaza cu standarde UE. Si nu toate produsele erau si atunci produse dupa normele unui standard STAS (standard de stat) ci si dupa norme, care erau norme interne departamentale sau norme interne de intreprindere. Acum, notiunea de calitate este mai complexa. Nu putem spune ca un produs este de calitate doar dupa verificarile care se faceau atunci de CTC (controlul tehnic de calitate) care aplica binecunoscuta stampila triunghiulara. Mult mai corecta este viziunea oferita de ISO 9001. Dar atentie, faptul ca un produs este realizat de un producator care este recunoscut ca a implementat cerintele lui ISO 9001, nu inseamna ca el le si respecta constant. Si se intampla la case mari: afacerea germana dieselgate.
Dar in situatia de fata nu de un standard de calitate vorbim. Sincer, un carburant se poate deprecia usor si pe timpul transportului sau depozitarii la terti. Vorbim de un sistem legislativ care nu incurajeaza sau chiar descurajeaza modalitatea de punere in discutie a calitatii unui bun achizitionat. Repet, cei din spitale care cumparau dezimfectanti, daca li se prezenta un document considerau ca produsul este conform. Daca pe timpul utilizarii, adica ulterior receptiei, observau nereguli, puteau solicita verificari.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by dragospetres »

Sigur,pentru unii este importanta forma problemei.Eu zic ca de vina este fondul problemei.Nu se scrie carte de valoare cam de mult timp,de prin 1974 eu zic.Prin anii '80 aparea din cand in cand cate o carte mai bunicica(de regula o traducere) si libraresele faceau cate un pachet urias de 7-8 carti, ca sa scape de marele volum de carte nevandabila,gen manualul zidarului profesionist s.a. asemanatoare.De carte din domeniul istoriografiei auto romanesti ,n-are rost sa pomenesc.Este ceva aparut prin anii 2000,dar materialul ilustrativ este sublim, dar lipseste cu desavarsire,in conditii grafice foarte modeste,cum au permis acele vremuri cu inflatie ingrozitoare.Ce sa mai zic,noroc ca mai sunt pasionatii cu retele sociale!
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

S-au scris carti romanesti de valoare si dupa 1974... ai mai jos o mica lista realizata de critici literari.

https://romanialiterara.com/2019/02/o-l ... 1918-2018/

Cat despre retelele sociale... ce sa zic, nu statul pe Facebook etc. va duce la aparitia si tiparirea unor lucrari de valoare...
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by dragospetres »

Era mai bun un pct.de vedere personalizat, decat cititul presei ca pe vremuri.Ca unul care cunosc oferta de carte,europeana,americana sau chiar dincolo de bariera ,e drept numai pe vreo doua segmente,va spun ca pentru edituri si autori de carte conteaza ce spune publicul-tinta.Numai acest feedback regleaza.N-am citit,n-am vazut pe nimeni sa recomande o carte pe seama verdictelor date de "critici literari".
Si da,la noi in lipsa cartii, pe anumite domenii, pe suport hartie ,retelele sociale suplinesc asa cum pot.Acum, in domeniul istoriografiei auto, cartile cele mai cautate sunt cele care contin cele mai multe fotografii alb-negru si mai ales daca au fost stocate de arhive statale sau de firma.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Acuma daca tu consideri ca ai mai multe cunostinte in domeniu decat 30 de critici literari, ce sa zic, bravo tie. Eu prefer sa ascult parerea expertilor in domeniu. Ma indoiesc ca marii scriitori au un public tinta, probabil te referi la mass media. Nu cred ca legea economiei de piata functioneaza in acest domeniu. Parerea mea personala, daca tot discutam si despre asta.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

ardeleanu wrote: 26 Oct 2022, 23:13 Acuma daca tu consideri ca ai mai multe cunostinte in domeniu decat 30 de critici literari, ce sa zic, bravo tie. Eu prefer sa ascult parerea expertilor in domeniu. Ma indoiesc ca marii scriitori au un public tinta, probabil te referi la mass media. Nu cred ca legea economiei de piata functioneaza in acest domeniu. Parerea mea personala, daca tot discutam si despre asta.
Ai dreptate. Insa sa nu uiti ca editurile ii "indruma". Spre teme, subiecte, etc.

Post Reply