Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Se poate sa fie si asa... Dar ma sincer indoi ca, iau un roman din lista la intamplare, "Cel mai iubit dintre pamanteni" a fost scris "la comanda" sau pentru o anumita categorie de public.
Iar critica si publicul larg au dat acelasi feedback.
Da, sunt de acord cu "indrumarile" pentru "maculatura" vanduta pana si la chiscurile de ziare, genul povestiri politisto/erotice etc, unde hartia si cerneala sunt consumate degeaba.

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

Dragule, vorbim de alte vremuri, de alta societate. Uite, acum ceva ani am asistat la discutia purtata intre niste oameni de litere. Unul dintre ei, fost cetatean roman, acum francez (evreu de etnie) adapta proza (nuvele, roamane) pentru dramaturgie. De asemenea colabora la realizarea scenariilor pentru filme. Nu i-am retinut numele. Romanii se plangeau de "nemernicia" editurilor. Ca nu le apreciaza creatia, ca nu fac eforturi sa educe publicul, ca sunt haine, ca isi baga nasul in actul de creatie si altele. Frantuzul a zambit si a spus ca este ceva firesc. Ne dadea exemplu pe le. Realizase o adaptare a unei opere literare pe care o considera extraordinara, dar nu erau interesati de ea fiindca nu era considerata vandabila. Asa ca, pt a trai, adapata ce ii cereau teatrele. La scenarii de film scria scene intregi dar el nu aparea pe afis. Autor era unul cu nume. Bani primea de la producatorul filmului asa cum si "autorul" primea pt partea lui. Spunea senin ca editurile comunica autorilor teme, subiecte, considerate de interes pt piata. La fel si cei care publica in periodice. Li se comanda reportaje despre calatorii in anumite zone, despre anumite evenimente, despre diverse personalitati.
Stateam si ascultam. Am pomenit doar intamplarea prin care a trecut un istoric. Era autorul mai multor articole in publicatii de specialitate, in reviste cu teme istorice, dar nu era un nume cum se spune. A realizat o lucrare despre un anumit eveniment comentand si facand aprecieri in urma studierii presei si arhivelor anumitor institutii ale vremii. Editurile gasisera doua bube cartii:
1. Autorul era un necunoscut, motiv pt care a fost sfatuit sa gaseasca un nume care sa accepte sa fie autorul principal si sa se inteleaga cu el asupra partii financiere;
2. I se reprosa ca nu continea certitudini. Adica afirmatii de genul: Asa s-a intamplat...; Concluzia certa este ca...; Fara indoiala ca ...; , chiar daca a explicat ca stiitific nu era corect sa spuna astfel. Replica a fost ca publicul vrea o poveste clara, vrea sa afle CEVA nu sa analizeze, dar ca problema serioasa este notorietatea autorului.
Frantuzul a spus ca nu i se pare ceva iesit din comun. Asta e politica editurilor si daca vrei sa colaborezi cu ele, faci cum vor ele, daca tu esti cel ca a batut la usa lor. Cand o sa bata ele la usa ta, atunci conditionezi.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by dragospetres »

Cand vorbim de oferta carte,nu trebuie sa ne duca gandul scolareste ca ea inseamna numai romane si nuvele.Carte inseamna si acest gen:
-in Franta:https://histoireetcollections.com/fr/9-livres
-in Brazilia:
-in Romania:carte din 1929,coperta panzata.
Deci nu vad unde ar putea fi locul criticului literar aici,decat daca si el este pasionat al genului.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by dragospetres »

-Romania,anul 2000(fara material ilustrativ,doar pe coperti,desi titlul pare pretentios,dar ma rog,vremuri grele)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Deci hai sa ne intelegem clar...Daca vorbesti de oferta de publicatii intr-un anumit domeniu, relativ tehnic si destul de specializat, este clar ca scrii pentru un public tinta. Nu incurcam beletristica cu cartea de specialitate.

Flo, solutiile sunt, cand vrei sa publici neparat o carte "refuzata" de edituri, sa gasesti un sponsor, sa iei un credit sau sa renunti la masina etc(fara sa ma laud, asa au facut parintii mei).
Acuma sigur ca este mult mai comod sa lasi toate riscurile financiare pe capul editurii si tu sa incasezi un comision pentru fiecare exemplar vandut. Daca merge bine esti "superstar", daca nu, nu ai pierdut nimic. Un pic cam prea simplu pentru societatea actuala.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

Si cati isi permit sacrificii? Cati sponsori gasesti in Romania? Asadar, indirect recunosti ca editurile dicteaza teme, subiecte, etc. Cand exista finantare se publica. Nu despre cazuri de acest gen discutam. Puscariasii au reusit sa publice acum cativa ani pt ca si-au finanantat editarea.
Una peste alta, daca nu ai bani, nu ai sanse sa publici o carte.
Am scris articolul despre APC Praga RN. Crezi ca am capatat mai mult de trei reviste pt asta? Cu greu convingeam detinatorii de foto sa-mi permita sa utilizez pozele fara sa platesc.
Pt articolul desprea API IMS/M am cheltuit ceva. Drumuri la Timisoara, arhive, etc. N-am aflat mare lucru din arhive. Nici articolul nu a vazut lumina tiparului , reviste disparand intre timp. Piata este f , f, f, f saraca in Romania.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

dragospetres wrote: 30 Oct 2022, 08:34 -Romania,anul 2000(fara material ilustrativ,doar pe coperti,desi titlul pare pretentios,dar ma rog,vremuri grele)
Intre coautori este si gen. Nita, fostul meu sef.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by dragospetres »

Carti din Bulgaria.Asa, ca sa stim unde ne e locul.Ambele carti ilustrate(se poate verifica usor),cartea cu blindatele de 500 pg,cea cu camioanele 128 pg.Vedeti,ambele carti au acelasi autor.Scrise in bulgara si engleza!Cartile nu pot fi scrise in stil hei-rup,trebuie oficializata si meseria de istoriograf auto.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

flo wrote: 31 Oct 2022, 11:35 Si cati isi permit sacrificii? Cati sponsori gasesti in Romania? Asadar, indirect recunosti ca editurile dicteaza teme, subiecte, etc. Cand exista finantare se publica. Nu despre cazuri de acest gen discutam. Puscariasii au reusit sa publice acum cativa ani pt ca si-au finanantat editarea.
Una peste alta, daca nu ai bani, nu ai sanse sa publici o carte.
Am scris articolul despre APC Praga RN. Crezi ca am capatat mai mult de trei reviste pt asta? Cu greu convingeam detinatorii de foto sa-mi permita sa utilizez pozele fara sa platesc.
Pt articolul desprea API IMS/M am cheltuit ceva. Drumuri la Timisoara, arhive, etc. N-am aflat mare lucru din arhive. Nici articolul nu a vazut lumina tiparului , reviste disparand intre timp. Piata este f , f, f, f saraca in Romania.
Nu recunosc indirect nimic din cele spuse de tine... Sponsori gasesti pana si in Romania, atata doar ca trebuie sa iei pe rand societatile mari, oamenii cu bani, pasionatii etc. Si asta inseamna mult umblat, telefoane multe, timp mult etc.
Si, inca o data, sa nu confundam presa de specialitate, care se adreseaza unui public restrans, cu beletristica, care are milioane de potentiali cumparatori.
Este ca si cum ai compara presa de actualitati cu forumul ARO.
Cati urmaresc cu adevarat acest forum? 50-100 de persoane maxim.
Cati citesc despre toate cancan-urile din Romania? Milioane, din pacate.
Si, totusi, forumul gaseste sponsori si ar putea gasi si mai multi...
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by flo »

ardeleanu wrote: 31 Oct 2022, 13:35
flo wrote: 31 Oct 2022, 11:35 Si cati isi permit sacrificii? Cati sponsori gasesti in Romania? Asadar, indirect recunosti ca editurile dicteaza teme, subiecte, etc. Cand exista finantare se publica. Nu despre cazuri de acest gen discutam. Puscariasii au reusit sa publice acum cativa ani pt ca si-au finanantat editarea.
Una peste alta, daca nu ai bani, nu ai sanse sa publici o carte.
Am scris articolul despre APC Praga RN. Crezi ca am capatat mai mult de trei reviste pt asta? Cu greu convingeam detinatorii de foto sa-mi permita sa utilizez pozele fara sa platesc.
Pt articolul desprea API IMS/M am cheltuit ceva. Drumuri la Timisoara, arhive, etc. N-am aflat mare lucru din arhive. Nici articolul nu a vazut lumina tiparului , reviste disparand intre timp. Piata este f , f, f, f saraca in Romania.
Nu recunosc indirect nimic din cele spuse de tine... Sponsori gasesti pana si in Romania, atata doar ca trebuie sa iei pe rand societatile mari, oamenii cu bani, pasionatii etc. Si asta inseamna mult umblat, telefoane multe, timp mult etc.
Si, inca o data, sa nu confundam presa de specialitate, care se adreseaza unui public restrans, cu beletristica, care are milioane de potentiali cumparatori.
Este ca si cum ai compara presa de actualitati cu forumul ARO.
Cati urmaresc cu adevarat acest forum? 50-100 de persoane maxim.
Cati citesc despre toate cancan-urile din Romania? Milioane, din pacate.
Si, totusi, forumul gaseste sponsori si ar putea gasi si mai multi...
Nu confund. Stai linistit. Ai perfecta dreptate cand spui ca nu trebuie amestecate domeniile. Despre sponsori ... . Orice sponsorizare are, cel putin in Romania, caracter de publicitate. Cine sponsorizeaza are interese de indeplinit. F rar intalnesti cate un om cu stare indragostit de un domeniu. Mecenat nu prea vezi. In beletristica este si mai rau in Romania.
Spuneai sa nu amestecam lucrurile si iti dau dreptate. Hai sa facem la fel si cand exemplificam. Pai un forum poate ramane in viata daca cateva zeci de persoane fac donatii mici. Ori pentru o carte e nevoie de mult mai mult.
Ziceai ca editura nu poate sa-si asume riscurile. Dar nici nu explici cum de exista carti pt care editura finanteaza publicarea. Chiar crezi ca toate alea cad pe zona de interes a editurii din pura intamplare?
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by dragospetres »

Beletristica cu milioanele?!Decat fenomenul"Sandra Brown"repetir,mai bine inchidem librariile.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Stai linistit, se inchid librariile pe capete, chiar si cele celebre din buricul Parisului... :(
Da, beletristica cu milioanele de potentiali clienti. Nu toti, din pacate, "cu bune intentii" referitoare la lectura respectivelor opere literare. Am exemple, la mine in familie si la cunostinte, de mari colectii de beletristica cumparate pentru "ca dau bine in biblioteca". Doar eu, ca prostul, am facut remarca ca sunt bine protejate de praf avand in vedere ca erau inca, marea majoritate, trase in tzipla. Cred ca am fost prea subtil...
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by dragospetres »

Bravo,carte de carte in Romania.Format A4.Pacat ca domeniul auto inca nu si-a gasit "nasul".
https://www.graphicfront.ro/iar-brasov- ... 5241513-ro
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Super...ai putea deschide un topic dedicat aparitiilor de "carte tehnica".
Am afla si noi si, in mod sigur, ar creste numarul cumparatorilor.
Multumesc.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Păduri/Politică/Guvernare/Democraţie/orice nu vă convine in România

Post by ardeleanu »

Din ciclu "militieni am fost, militieni ramanem" sau "La vremuri noi, tot noi"

https://www.libertatea.ro/stiri/regizor ... rd-4394278

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ni-1706253

Am crezut ca in mai bine de 30 de ani s-a mai schimbat ceva relativ la aceasta atitudine a "organelor"... se pare ca, iarasi, m-am inselat.

Post Reply