Motorul Saviem

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Motorul Saviem

Post by cab_512 »

După bunul sfat al bunului ;) moderator am deschis acest topic pentru documentare...și prima întrebare-la pompa rotativă cilindrul N1 care este?Voi posta aici poze cu progresul restaurării ;D ...
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!

costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: Motorul Saviem

Post by costy84 »

Motorul l-ai luat din Romania sau au fost importate "Saviem"-uri Basarabia?
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: Motorul Saviem

Post by cab_512 »

Au fost "importate" TABuri din Romănia-omul de la care lam luat lea luat( mai multe) și el dintro unitate militară ::).Acum trebue săi pun și cutia de viteze ;D cutia este de ZIL 130 b-(
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!
User avatar
cab_512
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 476
Joined: 05 Oct 2008, 19:47
Location: Chisinau,Republica Moldova

Re: Motorul Saviem

Post by cab_512 »

Hai băieți, nu mă poate ajuta nimeni-care ștuț vine la primul cilindru ??? (cil N1 este cel de lîngă volant ;) )...P.S. după conducte nu mă pot orienta-au fost demontate neatent-indoite dezdoite b-(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Tote muștele zboară dar nu toate fac miere!

User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Ordine conducte pompa injectie rotativa>>>injectoare

Post by gabrielpopa86 »

Din nefericire nefunctionand mesajele private ii raspund prin acest topic colegului cab_512 la acest mesaj : "Salut ce pompă ai pe motorul tău-rotativă sau în linie?Dacă e rotativă fă o poză te rog cum merge racordată conducta N1 LA POMPĂ ::) "

dupa ce am citit acest mesaj m-am gandit sa ii fac si eu o curatare si sa ii pun niste garnituri cat si inlocuirea diuzelor ptr injectoare ca prin urmare cab_512 iti atasez o fotografie unde literele semnifica pozitia valvei unisens a pompei iar cifrele semnifica numarul injectorului , numaratoarea injectoarelor fiind facuta de la radiator catre volant.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Motorul Saviem

Post by gabrielpopa86 »

Acum colegu cum o pun inapoi respect conductele sau tre sa pun roata dintata la punct ? tu cum ai montat-o?
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Motorul Saviem

Post by lica_lkw »

Prima data se pune pompa de injectie la punct si dupa conductele,prin asociere daca iti sunt mai familiare benzinarele este ca si cum ai pune delcoul aiurea si dupa aia fisele bine.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Motorul Saviem

Post by gabrielpopa86 »

lica_lkw wrote:Prima data se pune pompa de injectie la punct si dupa conductele,prin asociere daca iti sunt mai familiare benzinarele este ca si cum ai pune delcoul aiurea si dupa aia fisele bine.

pai si cum o pun la punct ?am vazut ca axul are in varf o crestatura de ghidare ... ala o fi pozitia? ca la delco stiu cum vine de exemplu la dacia . tija de ghidare are doua ciocuri unul mai subtire si altul mai lat pe ax ..n-ai cum sa gresesti
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Motorul Saviem

Post by lica_lkw »

Daca nu ai miscat pinionul este mai simplu, crestatura aia la locul ei si gata,repet daca nu ai miscat pinionul,respectiv motorul.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Motorul Saviem

Post by gabrielpopa86 »

lica_lkw wrote:Daca nu ai miscat pinionul este mai simplu, crestatura aia la locul ei si gata,repet daca nu ai miscat pinionul,respectiv motorul.
deci sa-ti explic vibrochenul motorului nu l-am invartit dar pompa fiind data jos s-a invartit axul ei ca de pui mana pe ea o desfaci roata dintata se invarte .. motorul a ramas pe pozitie... axul pompei nu mai e pe pozitie... si yo bou trebuia sa-i fac un semn la un dinte si pe corpul pompei ...cum fac acum?
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Motorul Saviem

Post by razvy »

din cate stiu eu pinionul de pe pompa are o linie sau o cruce , care trebuie sa corespunda cu semnul de pe pinionul distributiei
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Motorul Saviem

Post by gabrielpopa86 »

am descoperit cum se monteaza .... din cate mi-a spus pompagiul pe volant exista un semn si se procedeaza astfel : se aduce volantul cu semnul in dreptul gaurii de pe carter , se desface capacul de vizitare a capului hidraulic de pe pompa si se roteste axul pompei pana cand litera x sau y inscriptionate pe cap sunt la punct dupa care conductele se vor pastra ordinea mai sus mentionata. o sa revin cu poze sau un filmulet saptamana viitoare dupa ce pompagiul imi va executa montajul .
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Motorul Saviem

Post by gabrielpopa86 »

Ce rol are piesa care se monteaza pe capacul culbutorilor???
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Motorul Saviem

Post by lica_lkw »

Epurator gaze carter,numele iti spune si ce rol are.
User avatar
gabrielpopa86
Membru
Membru
Posts: 207
Joined: 27 Jan 2014, 10:12
Location: Bucuresti

Re: Motorul Saviem

Post by gabrielpopa86 »

lica_lkw wrote:Epurator gaze carter,numele iti spune si ce rol are.

mulumesc sa traiesti!!!

Post Reply