Despre Romania si doar de bine...

Tot ce va trece prin cap,inclusiv politica

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by ardeleanu »

Alte vremuri... alti conducatori...

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by flo »

Toate tarile au fost nevoite odata cu industrializarea rapida sa faca ceva pt proletariat. Observasera ca si un muncitor costa. Asadar era de dorit sa-l mentina sanatos si linistit. Britanicii au fost printre primii care au construit cartiere pt muncitori. Exista si azi acele case. E drept ca fara gradina si curte. Tot asa au introdus canalizarea si apa potabila si mai tarziu vaccinarea. Cu vaccinarea au obtinut, in Africa de Sud, o explozie a populatiei de culoare. Lucru pe care l-au regretat , dupa cum s-au exprimat ceva mai tarziu. Eficienta economica a fost la inceput. Considerentele de ordin umanitar au aparut mult mai tarziu. La noi, lumea satului era teribil de puternica. Noii proletari romani, veneau cu un mod de viata eminamente rural, dar in mahalale a rezultat un univers grotesc. Amestec de locuitori dezradacinati din sate cu cei certati cu legea, cu cersetori. Aceasta buba trebuia sparta, motiv pt care au aparut initiative ca cea mai sus amintita. Ca cea cu Bucurestii Noi. Comunistii au incercat si ei sa faca ceva. Si sa stiti ca blocurile comuniste s-au bucurat de mare apreciere la inceput. Aveam colegi in varsta care atunci cand s-au mutat dintr-o casa din paianta de pe sos. Fundeni, care e drept ca avea curte cu cu nuc cu umbra racoroasa, intr-un apartament in Pantelimon sau Colentiona, au zis ca se intampla o minune. Parintii mei nu primeau casa de la stat, ca nu era nici unul muncitor si deci trebuiau sa astepte la o coada mult mai mare. Au fost nevoiti sa se imprumute. Cea mai ieftina solutie erau niste case tipp din caramida, construite pereche, spate-in spate. Costa vreo 45000 lei in 1967. Tata ar fi vrut, caci visa sa creasca porumbei. Mama, a pus piciorul in prag si a zis ca nu vrea sa se incalzeasca cu soba si sa se spele la covata. Si asa s-au bagat la un imprumut pt doua camere. Primele cartiere comuniste aveau un confort acceptabil. Inghesuiala si ritmul de constructii de dupa 1971 a stricat totul.
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by dragospetres »

Este usor de explicat de ce un apartament li se parea unora ,la inceput,o minune:au stat acasa intr-o camera cu parintii si bunicii cateodata.Cu timpul au inceput sa vada pct. slabe ale locuirii la blog:ultimul etaj- probleme cu infiltratiile,parterul cu mirosuri de la subsol si toti la un loc cu unii vecini certati cu educatia.Dar, in fine.Acum observ fenomenul de retragere din blocuri la casa individuale din suburbii.
S-a dorit candva si modernizarea satelor,cunoastem in ce stil s-a gandit,atata au putut.Totusi o solutie care ar fi atras cred ca aceasta ar fi fost acceptata(kleinsiedlung,arbeitersiedlung-termeni pt. cei care doresc sa vada mai multe),chiar daca casele au proiect identic:
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by NNnicusor »

dragospetres wrote: 21 Jan 2023, 13:07 Ei,cum ar fi aratat orasele daca asa s-ar fi construit,si nu pline de "cazarmi de locuit".Am bagat candva milioane de tarani in "cazarmi...
https://www.cotidianul.ro/orasul-gradin ... olului-xx/
Dragos , nici in Spania , nici pe vremea lui Franco , nici acum nu se construieste altceva decat blocuri sau turnuri de birouri in zonele urbane .
Terenul e scump , si tot mai greu disponibil .
Iar reglementarile de inaltime / utilizarea spatiului tot mai stricte .
Spre exemplu in Zaragoza s-au construit cartiere de blocuri in ultimii 30 de ani .
Case , cu etaj ,uneori duplex, uneori cate o strada intreaga de case identice , se construiesc doar in suburbii/ periferii .

Nu mai aduc in discutie noua " urbanizare " din Romania post 1989 .
Doamne fereste de cutremur .
Si o sa vina , e vremea .

dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by dragospetres »

NNnicusor,la orasele occidentale este de apreciat partea medievala a acestora,dar sa locuiesti in asa ceva, ca in poza de mai jos,un hotarat nu.Si nu cred ca este un moft,atat isi pot permite oamenii care efectiv muncesc pt. existenta.
Si inca ceva:celor care au migrat in Vest,Romania le ofera conditii economice pt. a-si valorifica in mod superior banii castigati cu truda acolo.
https://capitalul.ro/romania-tara-propr ... -locuinte/
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
andreiion1
Incepator
Incepator
Posts: 38
Joined: 16 Jan 2017, 22:28

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by andreiion1 »

Dacă îmi permiteți, cred că ar trebuie să aruncam un ochi și către lumea arabă, în ceea ce înseamnă etape în dezvoltarea construcțiilor.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
,,Nulla regula sine exceptione"
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by NNnicusor »

A aparut volulmul 2 al lucrarii Pagini din istoria dezvoltarii industriei Romaniei. Constructia de motoare, masini si mijloace de transport.
https://www.agir.ro/carte/pagini-din-is ... 24145.html
Prima parte a fost interesanta , cu mult material inedit relativ la constructia de avioane, nave , tractoare , automobile in Romania .
Mai aproape de specificul forumului , ne-a lamurit asupra motivelor cresterii in greutate a ARO-10 .
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by ardeleanu »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by flo »

Bate covoare si face cartofi prajiti....
Acum , sa fim seriosi , dar ce incendii poate stinge? Ca nu vad sa poata duce prea multa subst. de stingere. Temperatura corpului, dar de la ce distanta? Ca am vazut o drona israeliana care cica "vedea" prin pereti , dar nu a reusit sa distinga cateva persoane aflate intr-un cort militar intr-o zi geroasa. Iar alta nu a putut gasi o persoana, daca aceasta se pitea sub o creanga de copac.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by ardeleanu »

Eu apreciez ideea si faptul ca se incearca ceva pe plan local... acuma nici pe Luna nu am ajuns direct din prima, daca imi pot permite comparatia.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by flo »

Dar sunt realizari certe deja. Nu-i ceva nou.
Cum am spus, ce incendii poate stinge cu cativa zeci de l de apa?
Draga Ardelene, cand am ajuns la pompieri am vazut in curtea subunitatii de la Izvor 4S-ul. Adica autospeciala cu 4 substante stingere. Am aflat ulterior cum se numeste si ce face. Eram impresionat de cum arata. Era prima masina de pompieri romanesca cu jaluzele . Dar am aflat ulterior ca avea multe si nu putea mai nimic. Apa putina; daca apa era putina si lucrul cu spuma era limitat; pulberea sau gazul simplu foarte rar folosite si in plus dimensiunile masinii nu asigurau agilitatea necesara, ori cu asa substante trebuie intervenit f rapid.
Vreau sa spun ca prea multe pe o masina poate insemna ceva nu tocmai bun. Ce remarc este ca la bara din spate s-a practicat acea degajare care permite un unghi bun. Ma uitam la masinile pt paduri, cum au montata cutii care au micsorata garda la sol. Am intrebat doi fosti colegi, cine a a vut ideea asta stralucita. N-am aflat ...
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by NNnicusor »

Ma rog , presa cam ataca latura senzationalului .
Vehicule cu sisteme optronice asamblate in tara s-au realizat de mai bine de 20 de ani .
Expomil 2005
IMG_0015.JPG
Totusi, presa nu spune despre sistemul cu fuziune de imagini multispectrale ( SOMFI , an 2012 ) , sau sistemul de generare de imagini care in loc de camera folosea scanner laser etc.
https://uefiscdi.gov.ro/userfiles/file/ ... 3_2014.pdf
Dar presa aceasta ne spunea ca Elon Musk a fost la Bran de Haloween .... :D :D :D
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
NNnicusor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 557
Joined: 07 Mar 2010, 18:30
Location: Spania
Contact:

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by NNnicusor »

flo wrote: 06 Mar 2023, 19:50
Draga Ardelene, cand am ajuns la pompieri am vazut in curtea subunitatii de la Izvor 4S-ul. Adica autospeciala cu 4 substante stingere. Am aflat ulterior cum se numeste si ce face. Eram impresionat de cum arata. Era prima masina de pompieri romanesca cu jaluzele . Dar am aflat ulterior ca avea multe si nu putea mai nimic.
Totusi , cine a realizat caietul de sarcini ?
Nu de alta dar am vazut vehicul cu catarg cu optoelectronica din dotarea politiei de frontiera pe SUV Land Rover , in loc sa il monteze pe un Land Rover Defender sanatos .
Ca asa a fost caietul de sarcini / licitatia .
Acum multi ani , dupa ce am invatat limba aici in Spania si m-au autorizat ( ironic, in Romania ii autorizam eu pe altii ) faceam serviceul la LEA prin Pirinei . Asa ca sa stii ca nu prea am incredere in SUV....... am mai dat cate o mana de ajutor la scos .
Pe drum de ferma merge ,concurenta chiar a cumparat Dacia Duster dar pe coclauri tot cu Land Rover Defender sau Santana Annibal .
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by flo »

Pe vremea aia caietul de sarcini nu prea exista. Masina era o inovatie, ca cea de mai sus.
Atentie, caietul de sarcini este ceva mai cuprinzator. Masina rezulta din specificatiile tehnice. Ei, in specificatii tu trebuie sa iti imaginezi un produs care sa se si incadreze in banii pe care ti se dau pt o masina.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Despre Romania si doar de bine...

Post by ardeleanu »

You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply