taxa de prima inmatriculare 2011

informatii de ultima ora legate de masini,in special 4x4
Post Reply
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by vercingetorix »

Autorităţile publice locale vor fi cele care ar putea decide dacă vor introduce sau nu anumite taxe de mediu în zonele aglomerate. Măsura ar putea fi introdusă numai după inventarierea tuturor autoturismelor din punct de vedere al normelor de poluare, a declarat, luni, ministrul Mediului, Daniel Constantin.

"În ceea ce priveşte celebra taxă de timbru, pe care noi am avut-o, pentru că vă interesează pe mulţi dintre cei care urmăriţi norma de poluare în fiecare oraş, avem o reţea naţională de monitorizare a calităţii aerului pe care o vom moderniza în acest an şi care este un instrument util, care ne stă la dispoziţie. Partea de poluare, de maşini uzate, pe care le avem în momentul de faţă, reprezintă cu adevărat o problemă. Decizia politică pe care am luat-o la nivelul coaliţiei este de a face în perioada următoare legislaţia necesară, astfel încât după inventarierea tuturor autoturismelor, din punct de vedere al normelor de poluare, autorităţile publice locale să aibă la dispoziţie legislaţia şi să hotărască dacă vor să introducă sau nu anumite taxe în zonele care sunt aglomerate", a spus Constantin, prezent la şedinţa Adunării Generale a Asociaţiei Municipiilor din România.
Acesta a precizat că există o directivă europeană încă din 2008, Directiva 50, transpusă în legislaţia românească prin Legea 104/2011, care recomandă tuturor oraşelor să delimiteze zonele de emisii scăzute, chiar dacă nu sunt penalităţi, relatează Agerpres.

p.s. Am vrut UE, primim ce am dorit...
Nu mai plangeti pe umarul multinationalelor, cand au investit aici au stiut exact la ce sa se astepte cu infrastructura.
Si nu-i credeti cand ameninta ca isi muta afacerile din Romania, cainele nu pleaca de la macelarie.
Cat timp marcheaza profituri, treaba merge.
Sper ca vreun guvern sa-i puna sa plateasca impozit pe cifra de afaceri, nu pe profit, precum in Ungaria, altfel e golanie.
Daca nu Aro, atunci ce ?

User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by vercingetorix »

RECORD la înmatriculările auto. La o mașină nouă, șase "RABLE" înmatriculate
autor:Crişan Andreescu / 12 mai 2017 /

Înmatriculările de autoturisme în România au crescut în primele patru luni ale acestui an cu 74,7% faţă de aceeaşi perioadă din 2016, până la 196.183 de unităţi, potrivit datelor publicate vineri de către Direcţia Regim Permise Conducere şi Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV).
Înmatriculările de vehicule noi au înregistrat în luna aprilie un număr de 9.776 vehicule noi ceea ce reprezintă un plus de 0,4% faţă de aprilie 2016.
Cele mai multe solicitări, în funcţie de numărul unităţilor înmatriculate, au vizat mărcile: Dacia - 1.593 (cu o scădere de 5,46% faţă de aprilie 2016), Skoda - 661 (cu o scădere de 0,15%), Ford - 607 (cu o creştere de 36,24%), Volkswagen - 585 (cu o creştere de 8,33%) şi Renault - 506 (cu o creştere de 10,48%). Cea mai redusă frecvenţă a vizat mărcile: Bentley, Ferrari, Shuang Huan, Tesla - 1 bucată, Chevrolet, Ford-CNG-Technik - 2 bucăţi, Alfa Romeo, Maserati - 3 bucăţi, Subaru - 4 bucăţi şi Jaguar - 10 bucăţi.
Înmatriculările au fost dominate de autoturismele second-hand aduse din străinătate din cauza eliminării timbrului de mediu de la 1 februarie.
În perioada ianuarie-aprilie au fost înmatriculate în România 167.267 de autoturisme second hand, în creştere cu 88,6% faţă de primele patru luni din 2016, potrivit datelor DRPCIV.
Astfel, 85% din autoturismele înmatricultate în primele patru luni au fost uzate, iar la fiecare maşină nouă înmatriculată în România au fost înmatriculate alte şase autoturisme second-hand.
Daca nu Aro, atunci ce ?
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by costy84 »

Ce mare surpriză, păi când în jur de 50% din populaţie câştigă undeva între 250-350 de euro pe lună, cu ce dracu´ să ia maşină nouă? Mda, ăştia probabil sunt nişte nenorociţi că doar de aia avem bănci, iei maşină nouă la preţ dublu, îi faci pe mai mulţi cu curu´ mare şi cănd termini ratele îţi spun ăia de la mediu că maşina ta poluează şi ar trebui să iei alta nouă! Mă întreb totuşi în U.E (fără ăia intraţi după 2000) câte maşini noi low cost şi medii sunt achiziţionate cu credit?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ardeleanu »

Foarte multe, daca chiar vrei sa stii... ;)

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by Soryn »

Diferența e că acolo achiți ratele în 2-3 ani , în românia în 5-7 și cu eforturi .
costy84
Moderator
Moderator
Posts: 5222
Joined: 04 Feb 2011, 19:23
Location: Mangalia

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by costy84 »

ardeleanu wrote:Foarte multe, daca chiar vrei sa stii... ;)
Pentru că aşa au optat, neamţul cumpără un Logan nou din 4 salarii, românul din 50 de salarii, poate opta românul să cumpere Loganul cu banii în mână? Dar neamţul? Şi hai să fim serioşi rata pentru un low cost în vest are acelaşi impact asupra bugetului familiei ca rata pentru o canapea "low cost" la noi! ;))
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by flo »

costy84 wrote:Ce mare surpriză, păi când în jur de 50% din populaţie câştigă undeva între 250-350 de euro pe lună, cu ce dracu´ să ia maşină nouă? Mda, ăştia probabil sunt nişte nenorociţi că doar de aia avem bănci, iei maşină nouă la preţ dublu, îi faci pe mai mulţi cu curu´ mare şi cănd termini ratele îţi spun ăia de la mediu că maşina ta poluează şi ar trebui să iei alta nouă! Mă întreb totuşi în U.E (fără ăia intraţi după 2000) câte maşini noi low cost şi medii sunt achiziţionate cu credit?
C-am asta este politica . Nu numai la noi.
Stii ce m-a intrebat un finlandez, legat de cumpararea masinilor? Ceva de genul: Cum reusesc sa-si cumpere si sa-si intretina o masina unii romani care castiga 400-500 de euro? Cum fac fata taxelor? Sunt iresponsabili astfel de indivizi?
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ardeleanu »

Acuma eu ce sa zic, totdeauna iarba este mai verde de partea cealalta a gardului... ;)
Singura deosebire este ca acum poarta este larg deschisa si nimic nu va impiedica sa treceti si sa va convingeti daca este adevarat.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by George »

Am rugamintea, cine e pe afara si are timp si chef, cautati astfel de statistici in tarile voastre de resedinta, si dati-le pe aici. Nu stiu ce ne speriem atata, de cifrele astea, pentru ca mie mi se par normale si intalnite si la altii. Pana acum am fost restrictionati, si de aia se inmatriculau foarte putine SH aici, majoritatea fiind pe bulgaria. Daca imi aduc bine aminte, facusem eu un calcul la un moment dat, legat de piata din UK, si acolo raportul era de 1/8 si nu se mai scandaliza nimeni. Da, la noi se inmatriculeaza masini mai vechi decat la ei, datorita puterii de cumparare, insa raportul de masini noi vs SH este firesc. Daca de maine nu s-ar mai vinde nicio masina SH, va garantez ca nu s-ar vinde nici noi. Vanzarea unei masini noi se bazeaza pe vanzarea a cel putin 3 masini SH! Si nu vorbesc pt ca asa mi se pare mie, ci o spun statisticile. Nu poti vinde masini noi, fara vanzarea celor vechi.
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ardeleanu »

In Franta, statisticile spun ca se vand anual intre 4 si 6 milioane de vehicule SH si intre 1.7 si 2 milioane de vehicule noi.
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by George »

Adica un raport de 3/1. Cam asa cred ca este peste tot unde piata a fost libera si s-a reglat singura. La noi e 6/1 in acest moment, cand abia s-a liberalizat. Multi nu iau in calcul ca foarte multe masini erau deja in tara, fie neinmatriculate fie inscrise pe bulgaria, care acum isi iau numere romanesti. Probabil ca in vreun an se va regla si la noi, sigur nu va mai fi iuresul asta.
ARO CLUB ROMANIA
retro10
Junior
Junior
Posts: 58
Joined: 08 Sep 2016, 11:58
Location: Sibiu

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by retro10 »

Vreau sa imi vand masina pe care am platit 800 de euro taxa.
Pot sa mai recuperez taxa? O poate recupera viitorul proprietar? Ca sa stiu cum fac si ce pret pun.
Vreau va rog frumos o parere de la cineva care sa fi trecut prin asta in ultimele 30 de zile.
Multumesc frumos!
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by ardeleanu »

Putin pe langa subiect, dar pun totusi aici informatia...
Incepand cu 16 august 2017, in Franta nu mai poti inmatricula un vehicul pe numele tau daca nu posezi permis de conducere pentru categoria din care face parte vehiculul. In plus, ca sa faci noua cartea de identitate (carte grise), trebuie sa asiguri mai intai masina pe numele tau, deci o asigurare provizorie, dupa care, cand capeti noua cartea de identitate (posibil sa capeti si alte numere de inmatriculare), faci asigurarea definitiva. Deci minim de doua ori mai multe telefoane. mail-uri, drumuri etc.
Si mai au si tupeul sa spuna ca au simplificat procedura de obtinere a cartii de identitate... :P
Gurile rele de pe aici spun ca se prevede introducerea la nivel de UE a unei legislatii mult mai restrictive relativ la inmatricularea vehiculelor.
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1999
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by flo »

Sa vezi cum e la unii cu ochii obligi. Ca sa inmatriculezi o masina trebuie sa faci dovada ca ai acces la doua locuri de parcare: unul la domiciliu si altul la munca.
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: taxa de prima inmatriculare 2011

Post by oncioiuo »

retro10 wrote:Vreau sa imi vand masina pe care am platit 800 de euro taxa.
Pot sa mai recuperez taxa? O poate recupera viitorul proprietar? Ca sa stiu cum fac si ce pret pun.
Vreau va rog frumos o parere de la cineva care sa fi trecut prin asta in ultimele 30 de zile.
Multumesc frumos!

cauta un avocat care face asa ceva , zilele trecute a castigat socrul meu procesul la Pitesti
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

Post Reply