Codul rutier se modifică în privința ITP-ului

informatii de ultima ora legate de masini,in special 4x4
Post Reply
User avatar
vercingetorix
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2397
Joined: 17 Mar 2010, 19:30
Location: Bucuresti
Contact:

Codul rutier se modifică în privința ITP-ului

Post by vercingetorix »

Codul rutier se modifică în privința ITP-ului

Românii care locuiesc în străinătate și vor să își înnoiască inspecția tehnică periodică a mașinii înmatriculate în România vor beneficia de o perioadă de grație din momentul intrării în țară.

Această nouă prevedere este justificată de faptul că proprietarii mașinilor cărora le expiră ITP-ul în țară au nevoie de timp pentru a străbate distanța de la graniță până la locul unde să își poate reface inspecția tehnică periodică.

Așadar, șoferii vor avea o perioadă de grație de 24 de ore, pentru intrarea în țară și efectuarea ITP-ului, înainte de a fi sancționați contravențional.

Astfel, OUG 195/2002 se va completa la articolul 10, după alineatul (2) se introduce un alineat nou, alin. (3), având următorul cuprins:

„(3) în cazul vehiculelor al căror termen de valabilitate a inspecţiei tehnice periodice a expirat în perioada cât se aflau în afara teritoriului României, interdicţia de a circula pe drumurile publice prevăzută la alin. (1), precum şi măsurile prevăzute la art. 102 alin. (1) pct. 1, art. 112 alin. (1) lt. a) şi art. 112 alin. (2) sunt aplicabile după 24 de ore de la data intrării vehiculului în ţară. Dovada privind data intrării vehiculului în ţară revine conducătorului vehiculului şi se eliberează, la solicitarea acestuia, la trecerea frontierei de stat.”
Daca nu Aro, atunci ce ?

User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Codul rutier se modifică în privința ITP-ului

Post by ardeleanu »

Perioada de gratie de 24 de ore...cata generozitate...
Si, presupunand ca intru in tara sambata dupa amiaza/seara, duminica dupa amiaza/seara sunt bun de plata, fara a avea posibilitatea de a face (lasand la o parte faptul ca trebuie programare in majoritatea timpului) ITP-ul?
Nici macar nu imi mai vine sa rad.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Codul rutier se modifică în privința ITP-ului

Post by Soryn »

Până la urmă dacă pleci la drum trebuie să verifici dinainte starea documetelor și presiunea din anvelope... 24 ore înseamnă bun simț. Ai timp suficient să traversezi țara de la un capăt la altul daca situația impune. Nu se acordă termene prea mari din cauză nivelului de cultură ridicat, se găsesc tot felu de speciali care să profite de prelungirile acordate.
User avatar
ardeleanu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 4483
Joined: 16 Jun 2014, 10:11
Location: Choisy le Roi, Franta

Re: Codul rutier se modifică în privința ITP-ului

Post by ardeleanu »

Si ce faci? Lasi masina in fata cladirii unde se face ITP-ul si pleci acasa pe jos? Sau o aduci pe platforma?
Bun simt este cand dai un termen rezonabil pentru a face o programare.
Pe deasupra, nici ITP-ul facut in alt stat nu este recunoscut in Romania.
Mai vorbim de cultura si civilizatie...

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Codul rutier se modifică în privința ITP-ului

Post by Soryn »

O las, binențeles, caut cazare lângă stația de itp. Până la urmä normalitatea este să faci verificarea tehnică înaintea expirării accesteia. În cazul în care se descoperă un defect, să poată fi remediat în timp util. Am mers cu arc rupt fāră să îmi dau seama, cu verificare valabilă, dacă nu observam la timp în spălätorie că e rupt și mergeam pentru verificare în ultima zii de valabilitate, ce făceam ? Îi dădeam sacoșa lu ăla să îmi dea itp? Acum fiecare face cum gândește. Plus că se poate întâmpla să îți blocheze raru mașina in stație. Măcar dacă dau peste o sărăcie de șpăgar cu stație de verificare care îmi inventează probleme , să am timp să repar.

Post Reply