Ce urmeaza in industria auto....

informatii de ultima ora legate de masini,in special 4x4
CristianTase
Membru
Membru

Re: Ce urmeaza in industria auto....

Post by CristianTase » 15 Nov 2021, 18:43

E foarte greu sa schimbi de azi pe maine iar noua tehnologie nu poate fi aplicata in masa. Ar ceda retelele sa incarci odata sute de masini, in anumite locuri, nu vorbim de mii sau zeci de mii. Oamenii nu sunt pregatiti cu totii sa schimbe. E vorba de bani multi. Sute de furnizori de piese pentru masini conventionale deja au probleme, e un cerc vicios, oamenii sunt amenintati de somaj banii se devalorizeaza dar in acelasi timp tot ei trebuie sa investeasca in eficientizarea caselor si in schimbarea masinii. Eu am doua diesele skoda intretinute corect care nu cred ca polueaza cat producerea unei masini electrice, se stie ce poluanta e producerea litiului pt baterii. Ar trebui verificati cei care demonteaza filtrul de particule de ex
Multumesc, cu stima Cristian Tase / Aro 10 / Sibiu / 0742141585 / cristiantase@yahoo.com

BAGADI
Membru de elita
Membru de elita

Re: Ce urmeaza in industria auto....

Post by BAGADI » 16 Nov 2021, 22:09

Oricat de bine ar fi intretinuta o masina diesel, când o apucă regenerarea pe autostrada zici ca-i tren cu aburi. Motorul diesel care "respecta" normele euro 5/6 e o mare cacealma, parerea mea. Motoare sugrumate cu sisteme egr, dpf, adblue care, ai dreptate, dispar dupa 5-7 ani pentru o functionare mai... relaxata.

Post Reply