camioane

Despre masinile fabricate inainte de 1940

Moderators: Werner, mariusjaz

Post Reply
User avatar
Admin
Administrator
Administrator
Posts: 44
Joined: 01 Nov 2006, 02:00
Location: Bucuresti - Romania
Contact:

camioane

Post by Admin »

va rugam ca aici sa discutam despre camioanele fabricate in Romania inainte de WW2

dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: camioane

Post by dragospetres »

in preajma razboiului ,cercurile conducatoare au facut tatonari pe langa uzinele SKODA,respectiv PRAGA,pentru a participa la constructia unei uzine de autovehicule.Acestea fiind foarte aglomerate cu comenzi militare, au declinat oferta.Uzinele TATRA  au acceptat sa ia parte la constructia unei uzine, dar ocuparea CEHOSLOVACIEI de  armata
germana a anulat .proiectul. O fi fost bine sa fi avut o fabrica TATRA?
User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: camioane

Post by flo »

dragospetres wrote:in preajma razboiului ,cercurile conducatoare au facut tatonari pe langa uzinele SKODA,respectiv PRAGA,pentru a participa la constructia unei uzine de autovehicule.Acestea fiind foarte aglomerate cu comenzi militare, au declinat oferta.Uzinele TATRA  au acceptat sa ia parte la constructia unei uzine, dar ocuparea CEHOSLOVACIEI de  armata
germana a anulat .proiectul. O fi fost bine sa fi avut o fabrica TATRA?
Poti sa ne spui unde mai poate fi gasita aceasta informatie (carti, reviste, etc.)?
dragospetres
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1474
Joined: 10 Jan 2008, 21:01
Location: suceava

Re: camioane

Post by dragospetres »

carti:
-AUTOVEHICULELE IN ARMATA ROMANA-editura militara,an 1991,colectiv de autori,
-Motorizarea si modernizarea armatei romane-editura transport rutier,an 2000,autor CHIRIAC VASILIU.
La noi ,din pacate,despre fenomenul auto se scrie foarte putin,desi ar fi atatea:despre ARO,ROMAN,TV,prototipuri,arhive,etc

User avatar
flo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1997
Joined: 03 Jul 2009, 00:13
Location: Bucuresti

Re: camioane

Post by flo »

Multumesc. N-am contestat veridicitatea informatiei, dar mi s-a parut f. interesanta si am vrut sa vad in ce context a aparut. %%- good luck

Post Reply