Pinion Kilometraj aro 10,4

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Soryn »

pinionu mic  ros,

am recurs si la pila,,,am indreptat dinti ,,si tot nu prinde,,,

cere altu nou,,-
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
COSMIN D
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 608
Joined: 27 Oct 2007, 19:32
Location: Constanta
Contact:

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by COSMIN D »

Aceeasi problema, dar la mine trebuie si melcul
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
COSMIN D
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 608
Joined: 27 Oct 2007, 19:32
Location: Constanta
Contact:

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by COSMIN D »

merg cumva de papuc, stie cineva?
User avatar
florin75
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 709
Joined: 13 Feb 2007, 12:54
Location: Bucuresti

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by florin75 »

Mergi la magazin cu ele in mana, spui ca ai papuc si vrei asa ceva! Le compari inainte de a plati si daca nu se potrivesc te arati uimit, multumesti si pleci!

User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Elijah »

Eu cand am luat masina, de la o firma ce se ocupa cu padurea, ..nu spun care...cutia de viteza nu avea pinion de kilometraj. Prietenii stiu de ce. Era doar gaura goala, goala.
Am niste amici care mesteresc la masini si mi-au pus un pinion de la o cutie de dacie...si merge. Acuma, nu stiu cat de corect, ca n-am avut inca ocazia sa verific.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Soryn »

pinionu ala de dacie care ai spus tu,,,nu are cum sa mearga,,,cel putin la cutiile noastre- ,poate tu ai vreo cutie de papuc  pusa pe ia,,,,,

pinionu de dacie capul cu dinti  pinionului este din plastic--si melcu din cutiie (dinti ) tot din plastic,,,(la dacie  pinionu ala micu ..intra direct in capacu din spate al cutiieei -pe cand la noii pinionu ala pitic intra in carcasa reductorului-deci ---!!!!in final cutia de dacie nu are cutie de transfer!!!!

a fost probat la mine la cutie o saracie daia de pinion de plastic.de dacie si nu mergea,--ala nu are buza aia  pe axu ala unde intra cablu,,,

e un umar din fier,imediat dupa pinion pe ax...-ciotu ala.. ;D,,uitate la pozele mele de mai sus,ala tine pinionu mai in jos in gaura,se propteste intre camasa (aia.. rotunda de plastic..si carcasa de aluminiu a reductorului unde are o scobitura mica...si la extremitatea aia a pinionului de fier..in cap ..are cam 2-3 mm un stut.)....si ala .nu are chestia aia .(umaru ala )

si mam saturat sa umblu cu pinionu ala pe la magazinele de piese auto Dacia..ca nu  e ..la fel...

of..cata suparare am pe cap cu problema asta..sper.s.a rezolv..odata...sa vad si eu acu ala ca misca...cand ..acelerez..
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Soryn »

off sa va mai zic..inca o teorie,,,,,

referitor si la problema..lui fan_aro,,,,, cutia mea de viteze fiind fabricata prin 93--- ,desteptii aia.. ;Dcred ca au confectionat melcul din cutie la mine dintr-un material mai dur-otel.. ;D.naiba sa il ia,,,,si pinionu ala mic dintrun material mai moale tot OL ''Cred"" ca are aceasi culoare---pentru ca cutia asta pe care o am acum- a mai ros inca un pinion de chilometraj(ala mic) (acum am aflat)

si la mine melcu nu are nici pe dracu,,,-dar pinionu la capatul superior e ros--toti dinti -diferenta dintre diametre--de la un capat al pinionulu--ala de jos si ala de sus ---e cam 2,1 2,2 mm  (e mai subtire ;D)(AM MASURAT CU SUBLERU) ,,SI ITI DAI SEAMA CA NU MAI PRINDE PE MELC

cutia ta fiind fabricata mai tarziu .-98--sau mai incolo de cand o fi masina,,,,sau jucat astia cu materialele la piese,,si uite ce a iesi----

si daca a mai fost batuta camasa pinionului in gaura cu ciocanu,...o frecat in vreo margine ..si asa sa terminat -inainte de termen...- ;))
Last edited by Soryn on 21 Apr 2008, 20:19, edited 1 time in total.
User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Elijah »

Masina mea e din '99. Sincer nu stiu exact de pe ce dacie (veche, noua, papuc?) or luat melcu' dar baietii mi-au zis ca merge uns!. Verific in vacanta asta de Pasti cu mana mea. Il iau jos si-l pozez.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Soryn »

bre poate au schimbat si melcu din cutie...--cu unul de dacie..--dar cum naiba..-ca am vazut melcu ala de dacie si e numai o-leaca....de flecustet- ;D

si te rugam frumos....poate faci si niste poze cu cutia..-reductoru-si grupu fata-...cu cardanu cu tot--sa vedem ce cutie ai bre pe masina :>-


si sa bagi degetu bre in gaura aia .de intra pinionu--sa pipai---sa vezi dinti aia sunt din plastic---sau fier--
Last edited by Soryn on 21 Apr 2008, 23:42, edited 1 time in total.
User avatar
Elijah
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 342
Joined: 21 Feb 2008, 10:50
Location: Cluj

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Elijah »

Mi-am luat un Karcher sa spal cu apa cu presiune ridicata toata burta masinii. De-abia astept sa am timp. Acu' in ce masura ma lasa familia...ca de sarbatori crestine am interdictie la mesterit pe masini. Asta-i o regula la ai mei. Sper sa apuc sambata, apoi duminica pot poza cat vreau, c'aia'i voie \:/
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Soryn »

bre ia zicetimi si mie -melcu ala ce sistem de prindere are pe axu ala de la reductor----Caneluri---ca eu nu lam dat inca jos--dar sa stiu ce cumpar
User avatar
COSMIN D
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 608
Joined: 27 Oct 2007, 19:32
Location: Constanta
Contact:

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by COSMIN D »

Are un singur canal pe el , se vede clar in poza nr.2 postata de mine
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Soryn »

melcu din cutia-cu reductorul original al masini---scrie pe el ---un 2 sters sau ---un 7 --vai mama lui----dar mai mult ca sigur e 2...

Cosmine,,la tine...nu are bucsa dinaia in spate---cand vine bagat -pe axu  la reductor--- si la mine pe gaura- la melc nu are nici un canel---si dupa melc vine un  oring de cauciuc-----si ce fel de transmisie are ala frate----duar---asa ce se atinge axu de melc---prin frictiune---sau so fi ros canelu ala---
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Soryn »

acuma miam dat seama bre----la mine ..cred ca preseaza...flansa aia ..de se cupleaza cu cardanu -----cand e stransa piulita---preseaza melcu --si se blocheaza pe ax---alt fel nu imi inchipui cum...

diseara sa vad ce gasesc acolo
Last edited by Soryn on 23 Apr 2008, 19:53, edited 1 time in total.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Pinion Kilometraj aro 10,4

Post by Soryn »

gata--am reusit  sa aflu ce numar sunt--si melcu si pinionu -mancalear boala-- sunt Nr 2

am cautat pinionu ala vechi de mia sarit capacele-care a fost original pe masina..

asta cu patratu rupt e 
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

Post Reply