Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Iesiri,intalniri,intruniri,mai mult sau mai putin organizate

Moderator: costy84

Post Reply
User avatar
gorishor
Administrator
Administrator
Posts: 771
Joined: 25 Aug 2009, 07:45
Location: Bucuresti
Contact:

Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Post by gorishor »

Pe 23 si 24 Octombrie, cu ocazia etapelor de VTM de la Campulung, ne-am gandit sa mai dezmortim putin capetele de bara ale masinilor. Asa ca pe 23 fiind ziua libera dintre cele doua etape de VTM, ne-am adunat in parcarea hotelului Poiana Lerului. In timp ce noi, cei cazati acolo, cascam gura la verificarea masinilor pentru etapa de a doua zi, ceilalti participanti la drumetie au inceput sa soseasca. Ne-am strans vreo 3 Aro 24x, un Aro 10.4, un Aro Spartana inlocuit putin mai tarziu de un 10.1 si doua Suzuki Samurai. Invitatii au fost "Baietii de la Colina" si Monica , PR si membru in Aro Club Romania. Bineinteles ca toata turma de masini a fost manata de baciul local, Adi Herisanu. Ne-a plimbat pe dealuri si vai, prin paduri si pe stanci. Spre sfarsitul traseului, cand mai aveam putin pana la cabana Voina, am inceput sa facem intr-adevar OFFroad. Adica drumul forestier pe care urma sa coboram, era plin de copaci "lasati la vale" de pe versant. Asa ca urmatorii 2 km au fost facuti in mai mult de 4 ore. A trebuit inventat un drum printr-un parau ce serpuia printre copaci, dar cum drujba-i frate cu romanul, am reusit sa trecem. Dovada celor intamplate ar fi aici:
http://picasaweb.google.com/gorishorgor ... ti23102010#

Iesirea de a doua zi, de pe Iezer, in episodul urmator....
Gore
YO3IGR
B 244 ARO

User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Post by Cristian1 »

Frumoasa iesire, dar acolo spre sfarsit ce era cu brazii aia cazuti peste drum ?
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6951
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Post by George »

Cristian1 wrote:Frumoasa iesire, dar acolo spre sfarsit ce era cu brazii aia cazuti peste drum ?
nu te-a satisfacut raspunsul? sau n-ai citit? ;D
gorishor wrote:... drumul forestier pe care urma sa coboram, era plin de copaci "lasati la vale" de pe versant. Asa ca urmatorii 2 km au fost facuti in mai mult de 4 ore. A trebuit inventat un drum printr-un parau ce serpuia printre copaci, dar cum drujba-i frate cu romanul, am reusit sa trecem..
ARO CLUB ROMANIA
User avatar
Herisanu
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 839
Joined: 26 Dec 2008, 11:38
Location: Campulung - Muscel , Arges , Romania

Re: Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Post by Herisanu »

Si ceva poze de duminica daca se poate Gorisor ^:)^ te rog frumos si mutumesc pentru poze si spiritul

de echipa de care ai dat dovada \:D/

User avatar
gorishor
Administrator
Administrator
Posts: 771
Joined: 25 Aug 2009, 07:45
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Post by gorishor »

Vin acum :)
Dupa prima zi, am zis ca duminica nu-l mai scot pe Marcel la pascut, sa nu risc sa se strice ceva, ca in cateva zile trebuia sa ne duca la concurs. George si echipa de la Colina plecasera la etapa de VTM asa ca se parea ca urmeaza o duminica de somn. Dar pe la ora 14, am iesit totusi sa luam putin aer. Si pentru ca aerul din Leresti nu era suficient, Adi Herisanu ne-a oferit alte doua variante de aer mai...rarefiat: Iezer sau Papusa. Am ales-o pe prima. Asa ca pe la 14:30 am luat-o "la pas"cu 3 masini: Aro 244, Aro 10.4 si Suzuki samurai. A fost un traseu mai greu, dar foarte frumos. A inceput cu o urcare in troliu, a continuat cu cateva mai lejere dar frumoase, printre copaci si am ajuns pe dumul de pe coama muntelui, drum ce duce la Iezer. Pe la ora 18, cand deja se inserase bine, am ajuns la Crucea Ateneului. Apoi a urmat coborarea, pe intuneric. Pe multe portiuni in care nu se mai vedea drumul, Adi era in fata, in bataia farurilor si ne ghida prin statie pe unde s-o luam. Bineinteles ca n-au lipsit copacii cazuti si drujba. Apoi a urmat coborarea pe "Vacarea", pe un traseu abrupt, plin de noroi si acoperit cu frunze cazute. Si din nou, poze:
http://picasaweb.google.com/gorishorgor ... er24102010#
Gore
YO3IGR
B 244 ARO
User avatar
Herisanu
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 839
Joined: 26 Dec 2008, 11:38
Location: Campulung - Muscel , Arges , Romania

Re: Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Post by Herisanu »

Supebe poze Gorisor \:D/ , la cit mai multe iesiri , poate mai ma luati si pe mine cu voi . ^:)^ :-j :-j ;)
User avatar
gorishor
Administrator
Administrator
Posts: 771
Joined: 25 Aug 2009, 07:45
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Post by gorishor »

Pai daca te pricepi sa mergi cu masina pe munte, poti sa vii. ;)
Gore
YO3IGR
B 244 ARO
User avatar
Cristian1
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 589
Joined: 13 Dec 2009, 22:18
Location: Agnita SIBIU
Contact:

Re: Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Post by Cristian1 »

George wrote:
Cristian1 wrote:Frumoasa iesire, dar acolo spre sfarsit ce era cu brazii aia cazuti peste drum ?
nu te-a satisfacut raspunsul? sau n-ai citit? ;D
gorishor wrote:... drumul forestier pe care urma sa coboram, era plin de copaci "lasati la vale" de pe versant. Asa ca urmatorii 2 km au fost facuti in mai mult de 4 ore. A trebuit inventat un drum printr-un parau ce serpuia printre copaci, dar cum drujba-i frate cu romanul, am reusit sa trecem..

Da, da am citit, dar cum au fost "lasati la vale" de tapinari, de alunecari de teren... ??? sau ii un fel de bariera impotriva hotilor de lemne sau braconieri...
Copaci taiati si cazuti peste drum impotriva hotilor/braconierilor is si prin zona mea .
NO LIMITS, NO RULES, NO ROADS
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6951
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Iesire 23-24 octombrie - Leresti-Iezer

Post by George »

am crezut ca ai vazut si pozele. erau prea multi copaci, ca sa poti spune ca erau impotriva hotilor. s-a taiat foarte mult lemn si l-au dat in drum, pur si simplu, urmand sa vina sa-l ridice...alta data.
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply