revin cu datele pe care le-am obtinut la masuratoare, aparat tip itp.
va mai urma o alta masuratoare cu un aparat care masoara turatia de pe chiulasa si aceea va fi definitiva. .
bordul meu se pare ca are ceas de dacie benzina...asta daca au existat vreodata si turometre gandite pentru diesel.
prima coloana reprezinta turatia asa cum o arata bordul cu reglajul pe care l-am facut initial, a doua cu noile date si a treia cu echivalentul de viteza estimat.
relanti 700-810
1000-1170-39km/h (echivalente de viteza in a patra, cutie in patru, grupuri 11/41, jruri, motor bv)
2000-1500-50km/h
2400-1780-60km/h
3000-2290-76km/h
3400-2580-83-85km/h
mai sus nu am turat-o dar regula de trei simpla ar da in scala de turatie noua
3187-
105km/h
3642-120km/h
nu bag mana in foc ca noua scala e 100% corecta, astept si versiunea de masurare pe chiulasa.
interesante sunt trei aspecte:
1-la 83-85km/h e posibil sa am o turatie de 2600rpm, ceea ce cade in litera manualului si pare decent pentru mers la drum lung.
2-la 105km/h cat e dat constructiv pentru 320-ul meu reiese o turatie de 3200!!!, fix cat da manualul (go figure)
3-la ipoteticul 120km/h pe masina mea ar trebui sa indice 3642rpm, mult peste ce spune teoria .am inteles ca exista si un limitator de debit in pompa de injectie care iti limiteaza rpm-ul, neputand sa te duci cu un motor unde vrei tu in sensul unui rpm dement.
asa ca pana la noi date sau masuratori cu alte ceasuri si etalonari, astea sunt datele gasite de mine.
singura utilitate pe care o gasesc aici ar fi de a stabili o plaja de turatii pe motor ca sa nu il fortezi si sa stii cam cu ce viteza e bine sa mergi sau sa o tii la deal incarcata.
restul e academic.
