Turometru ARO 24x (diesel)?

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1515
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by alex »

3200 e data ca turatia de putere nominala.(pe net putere nominala e  puterea pentru care a fost gandit un sistem.... :-??).
eu nu stiu ce inseamna asta , daca e echivalent de maxim sau nu. 3400 e turatia max in gol.
cand schimb vitezele urca frecvent spre 3000rpm....

banuiesc ca poti tura oricat motorul sau cat te lasa pompa de injectie, dar il distrugi.....
deci, trebuie sa nu o tin la mai mult de 3200 la drum intins, dar pot sa trec spre 4000 in depasiri?

nu inteleg de ce viteza max a automobilului e data in talon ca 105/ echivalentul a 4000+ turatie, daca nu ai voie sa mergi cu mai mult de 3200???????????
happily mending an Aro 320 D127

vstef_is
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1809
Joined: 31 Jan 2007, 23:10
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by vstef_is »

turatia la care se atinge puterea maxima nu insemana ca este si turatia maxima. la 3200 ai maximul de 67 de calutzi, mai departe... mai putini, dar poti sa te duci mai departe nu-i bai.

Pompa de injectie fiind rotativa, nu esti limitat decat de... limitatorul de acceleratie de pe pompa (daca il ai, depinde cum e reglat) si de momentul T0 cand crapa motorul daca-l turezi ca o masina de formula 1...
User avatar
Dan CHIRIAC
Administrator
Administrator
Posts: 2676
Joined: 20 Feb 2007, 10:10
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by Dan CHIRIAC »

D127 la 4000 rpm?
Esti sigur ca indicatia turometrului este reala?
In alta ordine de idei, orice motor are o turatie la care se atinge cuplul maxim, una la care se atinge puterea maxima, una maxima de mers continuu si una care poate fi atinsa pentru scurta durata, dupa care ...
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1515
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by alex »

e naspa sa-ti pui turometru ca intri la idei (sa nu va puneti! ;D)

la relanti am 700rpm
la 2000rpm am 50km/h in a patra(mai sus nu am testat ca nu am iesit din oras)

cuplul max cf manualului e la 1600rpm
turatia max gol e 3350-3400
turatia de putere nominala e 3200

asadar....puterea nominala se refera la turatia pe care e bina sa nu o depasesc mult timp???

ar rezulta ca mersul cu 90km/h e distructiv pt masina si ca 80km/h e cam max ce trebuie dat pe d127 cu grupuri 11/41
asa e? :-??  :-??
happily mending an Aro 320 D127

User avatar
tarzy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2646
Joined: 03 Dec 2006, 20:06
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by tarzy »

nu am date concrete .... dar tin minte ca dementii de la statia ITP aveau notat ca trebuie sa incerce masina la peste 3800 de ture .... si nu una 2 ci vre-o 10 consecutive

oricum daca nu-i dadeam peste deste o duceau la peste 4000
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by mosu »

Datele din talonul masinii nu au relevanta pentru cei de la itp.Fiecare motor diesel are trecut la ei turatia la care pur si simplu se opreste masina din lipsa de combustibil,asa numita turatie de saturatie la care pompa nu mai face fata si ei cica trebuie sa o duca acolo.Stiu asta de la o cunostiinta la care am fost cu diesele la itp(bineinteles ca nici macar nu le-am pornit niciodata)  ;D
User avatar
Victor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 682
Joined: 08 Feb 2008, 17:03
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by Victor »

La ITP le trebuie sa ajunga la 3150 ture ca altfel nu Inregistreaza saracia aia de aparat si turatia asta am obtinuto umbland la pompa  In sarcina nu depaseste 2800 sigur ai turometru defect.
Nu Fura! Guvernul Uraste Competitia.
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1515
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by alex »

Dumitru Victor wrote: La ITP le trebuie sa ajunga la 3150 ture ca altfel nu Inregistreaza saracia aia de aparat si turatia asta am obtinuto umbland la pompa  In sarcina nu depaseste 2800 sigur ai turometru defect.
este o posibilitate sa fie turometrul defect sau necalibrat.
dar pana una alta la relanti indica 700rpm, ceea ce e conform cu manualul. de unde stii de 2800, nu e mentionata turatia asta in nici un manual....?
ai turometru functional pe bv-ul tau? ce-ti indica tie?
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1515
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by alex »

tarzy wrote: nu am date concrete .... dar tin minte ca dementii de la statia ITP aveau notat ca trebuie sa incerce masina la peste 3800 de ture .... si nu una 2 ci vre-o 10 consecutive

oricum daca nu-i dadeam peste deste o duceau la peste 4000
inainte de itp mai insurubezi limitatorul de la clapeta. la mine la itp au spus ca o sa astepte temperatura uleiului la 85 grade, apoi turata, apoi masurat.

tot nu m-am lamurit cu turatia bv.
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
Victor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 682
Joined: 08 Feb 2008, 17:03
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by Victor »

Da turometre functionale pe trei AROURI si nici unu nu se duce peste 2800 In sarcina. asta la bv.
Nu Fura! Guvernul Uraste Competitia.
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1515
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by alex »

ooooops...
si la relanti cat ai?
la 50km/h cat?
la 90km/h....
la 105km/h....?

ce viteza are la 2800 in sarcina? cu ce grupuri? ce roti?

cate saibe ai la volanta?

la reglaj la mine, in functie de cat apropiam sonda de  saibe turatia varia intre 400-1200.
asa ca am lasat-o la o varianta care parea plauzibila si de la care acul pleaca de la 0 (initial indica 900 dar acul nu cadea de tot la 0).
Last edited by alex on 28 May 2008, 19:32, edited 1 time in total.
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
Victor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 682
Joined: 08 Feb 2008, 17:03
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by Victor »

grupuri 11 cu 41 jante 15 cauciucuri JR. cutie 4 trepte viteza maxima 120km h. la 2800 ture. de saibe nu stiu ce sa Iti zic nu le-am numarat.
Nu Fura! Guvernul Uraste Competitia.
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1515
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by alex »

pai in lipsa de cineva care sa stie mai bine...eu zic ca difera numarul de saibe si ca tu ai mai putine saibe puse la volanta.(daca a fost aceeasi mana care le-a montat/reglat la toate masinile ar fi plauzibil)
conform manualului, motorul bv prinde 3200 rpm la putere nominala.
extinzand logica a ceea ce ai spus tu...120km/h cu 2800rpm, inseamna ca motorul tau e capabil la 3200 sa dea masinii o viteza de 137km/h!!!!!!!
si asta in regim de lucru indelungat!!!!!!! asta nu mai pare real.

eu cred ca ambele variante si la tine si la mine sunt eronate.mie imi indica prea mult, la tine prea putin.
cum deja e aiurea sa mai dam cu presupusul...am vorbit cu cineva la un service sa masor turatia motorului cu alt device si sa compar cu bordul meu.
rabdare si cu noroc in cateva zile vedem care e eroarea.chiar sunt curios :-"
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
Victor
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 682
Joined: 08 Feb 2008, 17:03
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by Victor »

Masinile asa au venit din fabrica nu a umblat nimeni la nici o saiba si Iti spun sigur ca nu ajunge la 3200 de ture nici de frica si viteza e reala sa mers cu o alta masina paralel si atata duce. mai depinde si ce ai prin cutia de viteze.
Nu Fura! Guvernul Uraste Competitia.
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1515
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Turometru ARO 24x (diesel)?

Post by alex »

revin cu datele pe care le-am obtinut la masuratoare, aparat tip itp.
va mai urma o alta masuratoare cu un aparat care masoara turatia de pe chiulasa si aceea va fi definitiva. .
bordul meu se pare ca are ceas de dacie benzina...asta daca au existat vreodata si turometre gandite pentru diesel.
prima coloana reprezinta turatia asa cum o arata bordul cu reglajul pe care l-am facut initial, a doua cu noile date si a treia cu echivalentul de viteza estimat.

relanti 700-810
1000-1170-39km/h (echivalente de viteza in a patra, cutie in patru, grupuri 11/41, jruri, motor bv)
2000-1500-50km/h
2400-1780-60km/h
3000-2290-76km/h
3400-2580-83-85km/h

mai sus nu am turat-o dar regula de trei simpla ar da in scala de turatie noua
        3187-105km/h
        3642-120km/h

nu bag mana in foc ca noua scala e 100% corecta, astept si versiunea de masurare pe chiulasa.
interesante sunt trei aspecte:
1-la 83-85km/h e posibil sa am o turatie de 2600rpm, ceea ce cade in litera manualului si pare decent pentru mers la drum lung.
2-la 105km/h cat e dat constructiv pentru 320-ul meu reiese o turatie de 3200!!!, fix cat da manualul (go figure)
3-la ipoteticul 120km/h pe masina mea ar trebui sa indice 3642rpm, mult peste ce spune teoria .am inteles ca exista si un limitator de debit in pompa de injectie care iti limiteaza rpm-ul, neputand sa te duci cu un motor unde vrei tu in sensul unui rpm dement.

asa ca pana la noi date sau masuratori cu alte ceasuri si etalonari, astea sunt datele gasite de mine.
singura utilitate pe care o gasesc aici ar fi de a stabili o plaja de turatii pe motor ca sa nu il fortezi si sa stii cam cu ce viteza e bine sa mergi sau sa o tii la deal incarcata.
restul e academic.
:>-
happily mending an Aro 320 D127

Post Reply