Senzorul + cutia aia este 150 lei? Fara ceasul de bord?????alex wrote: in jur de 150 ron
Turometru ARO 24x (diesel)?
- silvester
- Membru

- Posts: 226
- Joined: 16 Oct 2007, 07:06
- Location: ploiesti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
- Florin
- Membru

- Posts: 237
- Joined: 13 Dec 2006, 19:06
- Location: Bucuresti
- Contact:
- amicul
- Membru de elita

- Posts: 594
- Joined: 26 Jul 2007, 19:05
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Iar ceasul cred ca este si el 200 lei.
mai bine ei un bord de dacie de la desmembrari, pt ca se potriveste si mai dai 150 de lei pe Senzorul + cutia aia
mai bine ei un bord de dacie de la desmembrari, pt ca se potriveste si mai dai 150 de lei pe Senzorul + cutia aia
Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decit de pastrat
- tarzy
- Membru legendar

- Posts: 2646
- Joined: 03 Dec 2006, 20:06
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
vrem
in ce consta modificarea la alternator?
in ce consta modificarea la alternator?
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
(Winston Churchill)
- silvester
- Membru

- Posts: 226
- Joined: 16 Oct 2007, 07:06
- Location: ploiesti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Probabil ia tensiune alternativa de pe una din infasurari, inaintea puntii de diode. Deci, o sarma.
- tarzy
- Membru legendar

- Posts: 2646
- Joined: 03 Dec 2006, 20:06
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
si cum o da la ceas? nu trebuie un traductor ceva?
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
(Winston Churchill)
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Re: :)
alex. wrote: deci cva cva dreptate aveti..
.. pe alternator e 'baza' .. are o mica inovatie .. o 'chestie capsulata' care e in contact cu toate cele 3 infasurari .. comanda din 'chestia capsulata' iese prin doua borne ..
.. cam asta e tot ce stiu momentan ..
PS: aliniatul asta e lipsit de certitudine .... o sa ma uit in weekend asta la el mai sigur ..
- tarzy
- Membru legendar

- Posts: 2646
- Joined: 03 Dec 2006, 20:06
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
eu propun sa-l prindem ... si sa-l punem la cazne pana spune tot
ce dreqau bre alex .... chiar asa .... trebuie sa-ti smulgem cu cleste orice informatie?
ce dreqau bre alex .... chiar asa .... trebuie sa-ti smulgem cu cleste orice informatie?
Eu cred ca o tara care incearca sa prospere prin stabilirea de taxe mari este ca un om care, stind intr-o galeata, incearca sa se ridice tragind de miner.
(Winston Churchill)
(Winston Churchill)
- myke
- Membru legendar

- Posts: 1336
- Joined: 23 Mar 2007, 09:01
- Location: Petrosani
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Cautati pe net "W alternator modification" sau ceva de genul asta...Iesirea w e iesirea din alternatorul special de diesel care se ia de pe cele 3 infasurari...chestia e mai complicat de explicat...ginditiva la comanda turatiei unui motor de tensiune alternativa prin frecventa,cresti frecventa->creste turatia motorului....
Dupa ce am studiat citeva scheme m-am linistit....trebuie reetalonat turometrul trebuie pastrat raportul diam fulie arbore cotit/diametru fulie alternator...etc
Vedeti ca turometrul facut de romanasi e din 2 bucati....senzorul magnetic de pe volanta+montajul afarenet cuplat la un generator de impulsuri (arata ca un claxon deala vechi)
http://www.vwdiesel.net/phpBB/viewtopic ... ab7429cb48
http://www.4crawler.com/Diesel/CheapTri ... ndex.shtml
Dupa ce am studiat citeva scheme m-am linistit....trebuie reetalonat turometrul trebuie pastrat raportul diam fulie arbore cotit/diametru fulie alternator...etc
Vedeti ca turometrul facut de romanasi e din 2 bucati....senzorul magnetic de pe volanta+montajul afarenet cuplat la un generator de impulsuri (arata ca un claxon deala vechi)
http://www.vwdiesel.net/phpBB/viewtopic ... ab7429cb48
http://www.4crawler.com/Diesel/CheapTri ... ndex.shtml
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Re: :)
Pai ,,ala"cu chestia capsulata nu esti tu?? Daca te referi la mine este de rau,inseamna ca te joci cu c--- gol pe langa p--- sculata...alex. wrote: deci cva cva dreptate aveti..
.. pe alternator e 'baza' .. are o mica inovatie .. o 'chestie capsulata' care e in contact cu toate cele 3 infasurari .. comanda din 'chestia capsulata' iese prin doua borne ..
.. cam asta e tot ce stiu momentan ..
PS: aliniatul asta e lipsit de certitudine .... o sa ma uit in weekend asta la el mai sigur ..
PS- pana una alta ,da mata o fuga la ,,prezentare forumisti" si scrie ceva pe acolo ,asa ca sa stim si noi cine este asa ,,glumet"..
Last edited by SERGHEI on 21 Mar 2008, 14:05, edited 1 time in total.
- Soryn
- Membru legendar

- Posts: 3362
- Joined: 13 Apr 2008, 18:38
- Location: Constanta
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
aide bre,dati si voi detali, ca vreau sa pun si eu , ce conteaza ca al meu e 10, ..... am si gaura in carcasa la ambreiaj-volanta,pentru sonda

- alex
- Membru legendar

- Posts: 1515
- Joined: 12 Mar 2007, 23:16
- Location: Bucuresti
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
iti trebuie-
trei saibe metalice care vin prinse in suruburile de fixareplaca presiune costa 2,5 lei bucata la cl
suport sonda traductor (eu am dat gaura in carcasa de ambreiaj si l-am fixat cu popnituri)-ieftin iar
traductor cu sonda-asta costa cam 150 ron
instalatie electrica in mintile ei....ai o mufa sub bord cu trei contacte (un plus,masa si firul de semnal)
ceas turometru functional, vezi ca turometrul are contactele 3,4,5 de la dreapta la stanga pe mufa din dreptul ceasului. te uiti pe spate.cand dai contact pe cheie trebuie sa ai tensiune pe plusul din turometru si pe plusul de la mufa de sub bord.
pasul 1 e sa masori distanta saiba-suport sonda (evident variaza intre saibe)
2 sonda are o piulita de reglaj pe ea, o setezi la o distanta de siguranta min (eu am pus-o la 2mm) fata de saiba.
3 mai retragi sonda putin, speri sa mearga tot ansamblul si pornesti motorul.
4 mai avansezi cu sonda pana ai un semnal constant la ac, fara variatii .
5 faci bine si intepenesti sonda cumva sa nu se desprinda din suport sa plece la plimbare. eu i-am pus superglue si mai vad cum se comporta. loctite sau rasina suna ok pt mine. inclusiv pe surubelul de fixare de pe suport.
poate fac si poze ca nu am fixat definitiv jucaria si trebuie sa ii scot capacul de cutie iar
cine e din bucuresti si are probleme la montarea turometrului poate arunca o privire la 320.
trei saibe metalice care vin prinse in suruburile de fixareplaca presiune costa 2,5 lei bucata la cl
suport sonda traductor (eu am dat gaura in carcasa de ambreiaj si l-am fixat cu popnituri)-ieftin iar
traductor cu sonda-asta costa cam 150 ron
instalatie electrica in mintile ei....ai o mufa sub bord cu trei contacte (un plus,masa si firul de semnal)
ceas turometru functional, vezi ca turometrul are contactele 3,4,5 de la dreapta la stanga pe mufa din dreptul ceasului. te uiti pe spate.cand dai contact pe cheie trebuie sa ai tensiune pe plusul din turometru si pe plusul de la mufa de sub bord.
pasul 1 e sa masori distanta saiba-suport sonda (evident variaza intre saibe)
2 sonda are o piulita de reglaj pe ea, o setezi la o distanta de siguranta min (eu am pus-o la 2mm) fata de saiba.
3 mai retragi sonda putin, speri sa mearga tot ansamblul si pornesti motorul.
4 mai avansezi cu sonda pana ai un semnal constant la ac, fara variatii .
5 faci bine si intepenesti sonda cumva sa nu se desprinda din suport sa plece la plimbare. eu i-am pus superglue si mai vad cum se comporta. loctite sau rasina suna ok pt mine. inclusiv pe surubelul de fixare de pe suport.
poate fac si poze ca nu am fixat definitiv jucaria si trebuie sa ii scot capacul de cutie iar
cine e din bucuresti si are probleme la montarea turometrului poate arunca o privire la 320.
happily mending an Aro 320 D127
- alex
- Membru legendar

- Posts: 1515
- Joined: 12 Mar 2007, 23:16
- Location: Bucuresti
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
prima si ultima prezinta saiba de pe volanta,
a doua suportul cu sonda (la mine am pus popnituri decat sa mai fac filet),
a treia e traductorul care merge pus oriunde in apropierea mufei din instalatia electrica care are trebui sa faca legatura cu bordul.
a doua suportul cu sonda (la mine am pus popnituri decat sa mai fac filet),
a treia e traductorul care merge pus oriunde in apropierea mufei din instalatia electrica care are trebui sa faca legatura cu bordul.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
happily mending an Aro 320 D127
- alex
- Membru legendar

- Posts: 1515
- Joined: 12 Mar 2007, 23:16
- Location: Bucuresti
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
stie cineva care e turatia max pt d127?
turatia de putere nominala de 3200rpm reprezinta turatia peste care e bine sa nu tii motorul?
calculul meu (fara test inca) ar fi ca la 105km/h cat scrie in talon, motorul ar baga 4200rpm!!!
turatia de putere nominala de 3200rpm reprezinta turatia peste care e bine sa nu tii motorul?
calculul meu (fara test inca) ar fi ca la 105km/h cat scrie in talon, motorul ar baga 4200rpm!!!
happily mending an Aro 320 D127
- Dan CHIRIAC
- Administrator

- Posts: 2676
- Joined: 20 Feb 2007, 10:10
- Location: Bucuresti
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Eu stiu ca 3200 rpm este turatia maxima pentru D127.
ARO 244, an 1997, motor L25
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
ARO 244, an 2001, motor Toyota 2L-T, zis si "Torpilorul" - furat din Bucuresti, Sector 6, pe 29 Ianuarie 2011
