Reconditionare grup fata la Aro 10

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by mosu »

Incalzitul da randament daca arunci imediat apa rece pe el(sau mai bine imersie)apoi o runda de ciocanit de jur imprejur.Repeta chestia asta de 2-3 ori si ...  %%- good luck Satelitii si pinioanele satelit sunt chiar inutilizabile?Incearca sa le fierbi vreo ora in ulei(nu in bucatarie)si mai verifica o data

User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Misi din Cluj »

Victorieeee! :>- :>- :>-
Am invins rugina!  \:/
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Misi din Cluj »

Am taiat rulmentul ala mare de pe ax, cum zicea Don' George si cu un levier si un baros, am dat in cruce, pana s-a miscat! ;D

Partea grea a trecut!  :>-

Mersi tuturor, pentru sfaturi!  ^:)^
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Misi din Cluj »

Iata o cruce, nou-nouta de Dacia 1100, in cutie originala, acoperita cu ceara din fabrica! :D
Crucea din poza, a stat 25 de ani, in dulapul din garaj  ::)
La D1100 erau montate in interiorul unei carcase, iar la Aro 10 fiind in exterior nu stiu cat va rezista.
Dimensional se potriveste perfect, problema e ca nu are ungator.
Oricum, am reusit sa salvez si crucea originala care este inca in stare buna  :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Misi din Cluj on 23 May 2008, 17:29, edited 1 time in total.
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980

User avatar
silvester
Membru
Membru
Posts: 226
Joined: 16 Oct 2007, 07:06
Location: ploiesti
Contact:

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by silvester »

Nu poti imbraca crucea aia intr-un burduf de planetara sau ceva asemanator?
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by georgenis »

Daca ar fi goala inauntru ai putea sa dai o gaura ii faci filet si pui un gresor. Dar nu stim daca e goala inauntru. Cauta si tu un cardan de fata de la un ARO dezemembrat.
User avatar
silvester
Membru
Membru
Posts: 226
Joined: 16 Oct 2007, 07:06
Location: ploiesti
Contact:

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by silvester »

Ce sa fie goala? Crucea? Nu e, believe me, am avut 1100 construita din bucati ;D
georgenis
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 797
Joined: 28 Mar 2007, 14:04
Contact:

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by georgenis »

Atunci poate sa o foloseasca pana se uzeaza si trebuie alta. Nu are ce sa ii faca. Oricum nu se duce chiar asa repede.
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Misi din Cluj »

Cardanul original, deocamdata mai tine o vreme!
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by pantelimon »

misii ma bucur ca ai reusit sa pui poza cu,crucea de 1100.stii eu nu vorbesc daca nu stiu exact si daca nu am facut eu respectiva manevra.mai ma bucur ca ai reusit sa le dovedesti pe FIARE  ;) E CACAREA LUMI CU ELE  ;D nu e pentru oricine se pare ca ai abilitati nu gluma.stii e greu sa explici uni om ceva care tine de experienta  :-@ se pare ca pricepi bine de tot fara prea mari explicatii


aa si mike nu te mai contrazice daca nu incerci ceiutul ala de rozmarin...................................... ;D
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Misi din Cluj »

pantelimon wrote: misii ma bucur ca ai reusit sa pui poza cu,crucea de 1100.stii eu nu vorbesc daca nu stiu exact si daca nu am facut eu respectiva manevra.mai ma bucur ca ai reusit sa le dovedesti pe FIARE  ;) E CACAREA LUMI CU ELE  ;D nu e pentru oricine se pare ca ai abilitati nu gluma.stii e greu sa explici uni om ceva care tine de experienta  :-@ se pare ca pricepi bine de tot fara prea mari explicatii


aa si mike nu te mai contrazice daca nu incerci ceiutul ala de rozmarin...................................... ;D

Si eu ma bucur, ca am reusit sa inving nenorocita de rugina!
Si Mersi pentru sfaturile cu taiatul rulmentilor si cu crucea de 1100  ^:)^ ^:)^ ^:)^
Cat, despre experienta, saptamana trecuta, de cateva ori era sa ma dau cu capu, de perete, asa de tare ma enerva, ca nu pot desface crucea aia! Ar fi fost culmea, sa ma las invins de niste fiare ruginite  ::)
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Soryn »

nenea misi...nu terminasi.... ??? :'(...am desfacut si eu diferentialu de fatza...la a mea

am gasit orgie acolo ,pinionu de atac rupt- -- canelurile pentru cruce -tot stutu ,si la un satelit tot la fel
(rulmentu  ala mare)o colivie si cu conurile ei erau pur si simplu presate (zici ca erau sudate) pe inelu ala  dublu si pe calea de rulare de pe pinion-u de atac

(deia cred ca sau rupt alea- ca sa blocat)

in rest  ,coroana e ok,,si cu restul grupului- dar pinionu de atac   :'(pauza


imi vine sa il iau pe asta batran la suturi fiar capu  sa ii fie,  ceva util nu a stiut sa faca  - de facut praf ,nimeni nu il intrece
Last edited by Soryn on 26 May 2008, 16:44, edited 1 time in total.
User avatar
Misi din Cluj
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1005
Joined: 24 Oct 2007, 10:37
Location: Cluj-Napoca

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Misi din Cluj »

Asa este  :(
Din pacate lumea neglijeaza sa faca lucrarile de intretinere si de aceea se face praf.
Nu era mai usor sa faca revizia si schimbatu' uleiului din timp  ??? 
Baga niste poze, sa vedem ce s-a intamplat acolo! :-??
Gaz 69 AM -1962; Aro 10 Mk1 - 1980
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Soryn »

nenea misi, pe undeva ai dreptate ,dar, la  grupul meu fatza , e alta buba,   a crapat axu pinionului de atac din cauza ca nu a mai putut decupla reductoru   de pe 4x4 , pe 4x2 ,,,  si a mers cu mai mult de 40  de km\h  cu ia in drum spre constanta -din tulcea pe asfalt- sa blocat  pentru ca a fortat-o cu cutia pe R - intr-un noroi-  sa-u slabit furcile alea la reductor--si deaia- dar taranu nu cred ca a stiut ca se poate decupla prin suturi , in mers si dat cu spatele   , si de acolo   a crapat rulmentu ala dublu  , sa blocat diferentialu si sa rupt si  pinionu de atac si  satelitu la planetara ,


uf, imi vine sa urlu... :'(


poze maine fac,astazi nu am avut baterii la camera,,si la telefon nam cablu de date ,sau blututh ,pentru pc, :>-



curajul matale,parca mia dat putina speranta cu dif-u ,meu,  deaia la-m si desfacut azi ,desi e duminica  ;D ;  intro zi  poate o ridic si eu la stadiul   initial de  4x4 ;D
Last edited by Soryn on 26 May 2008, 00:43, edited 1 time in total.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Soryn »

cum am promis ,  poze   grupu 41/9    abandonat de cine stie cand lumea , din cutia cu vechituri si fiare :'(
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by Soryn on 26 May 2008, 15:03, edited 1 time in total.

Post Reply