Nu mai functioneaza farurile

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Nu mai functioneaza farurile

Post by traianj »

Le am scurtcircuitat cred cu claxonul . Claxonul era legat direct de la comanda din bord , de unde se aprind si farurile ,fara sa mai treaca prin tabloul de sigurante. Boacana am facut o in momentul in care am incercat sa verific direct pe baterie daca mai suna .
Va rog sa va dati cu parerea si sa mi spuneti:
Ce s a putut arde , strica ?
Care sunt releele responsabile cu farurile ?
Am schimbat toate sigurantele .
Astazi mi am luat un multimetru si daca trebuie sa masor ceva, pot sa o fac
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
florin 34
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 335
Joined: 14 Nov 2008, 16:33
Location: medias, str. alexandru vlahuta 37, 551044
Contact:

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by florin 34 »

mai traian, dar sunt improvizatii?\ poate de aceea a facut scurt circuit!
releele care protejeaza farurile sunt: al doilea de la cel pentru semnalizare, care e mai mare, e cu 5 contacte, acesta e pentru faza lunga sau de drum;
al treilea releu e pentru faruri ceata, iluminare bord, pozitie, e cu 5 contacte;
nu stiu care e pentru faza mica, cred ca tot al treilea!
User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by traianj »

am sa mai adaug pe rand foto cu releurile si o piesa electrica care i rupta si care nu stiu ce rol are . Am gasit in ea un betisor de vreo 3 cm de plastic iar firul care se termine cu 2 cleme de metal nu are contact cu nimic
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by traianj »

aici am mai vazut un fir bagat intre pinii releului si mi s a parut suspect ...
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by traianj »

ar mai fi acestea 3 . Totusi eu cred ca pt lumini sunt acelea scoase .
As ruga pe cineva care stie sa foloseasca multimetrul ,sa mi spuna cum sa l setez si sa l conectez la releu ori fir ca sa aflu daca ajuge curentul acolo.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
mosu
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 319
Joined: 27 Feb 2007, 05:41
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by mosu »

Ar trebuii sa o iei prin eliminare,in primul rand blocul de lumini, vezi daca e alimentat(daca pozitia merge este alimentat).Daca ai dubii cu ”clansonul”,eu o sa-i zic claxon ca e mai romaneste, scoate firele care merg la el.O lampa de control e tot ce i-ti trebuie ca sa poti verifica,daca blocul e ok(verifici cu lampa in priza care iese de la el)treci mai departe la sigurante si faci acelasi lucru vezi daca ajunge la ele si daca trece mai departe.Relee ai in general numai pe faza lunga dar daca s-a intamplat ceva cand umblai la claxon,putin probabil sa aiba ceva.Daca a facut cumva vreun poc mai zdravan cred ca ai scos alimentarea blocului de lumini si a dat la masa(este un fir gros rosu sau maro chiar in mijlocul contactelor de pe bloc)
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by myke »

Pe instalatia veche ai 2 relee pentru faruri
1 in interior(intre podurile pedaliere) responsabil cu faza scurta si pozitia
al 2-lea e in compartimentul motor in stinga si e responsabil de faza lunga.
Ca sigurante ai 4. 2pentru lunga si 2 pt scurta+pozitii fata spate.
cind cuplezi de la maneta faza scurta sau pozitia(rotesti maneta) se aude un click in interior?Adica cupleaza releul?
Daca nu, verifica releul sau maneta.In plus, verifica daca ai + pe unul dintre suruburile manetei.
spor.
User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by traianj »

Pana o sa rezolv eu problema cu luminile, va rog sa ma lamuriti , ce actioneaza butonul ala rosu cu lumina in el de langa contact (din prima poza) si tot asa sa mi ziceti, ce fir e ala ce l tin eu in mana ? Are in capat doua cleme mici din metal si intra intr o mufa de pe piesa aia rotunda si metalica . Eu tare l suspectez pe ala de rele, pt ca l am gasit pe el cu urme de lipici poxipol si nu se arata deloc sa aiba contact cu piesa in care intra . Am mai gasit in el un betisor de vreo 3 cm dintr un plastic alb ce se parea ca i cazut in priza respectiva.
Dupa ce iese lumea de la slujba , ma duc sa caut si releul ala de care spune mike , dintre podurile pedaliere . S ar putea ca de acolo sa fie problema. De existenta lui nici n am stiut.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by traianj »

AM REPARAT O !!!
De vina era piesa din fotografie , care nici macar nu stiu cum se numeste. Este situata pe aripa interioara langa far. Piesa are sub carcasa de plastic 2 punti de metal moale . Am depistat o cu ajutorul multimetrului. Cand am pus acul pe ea, mi a aratat 12 V in trei puncte nu si n al patrulea . Ala era de vina . Cand am desfacut surubul, mi am dat seama ca in locul ala s a mai umblat pt ca puntea era taiata aproape de capat si firul care trebuia sa faca contact cu ea , era fara papuc.
Am gasit si firul original al CLAXONULUI folosind testul de continuitate al multimetrului .Altfel greu imi dadeam seama care este, ca incepea in culoarea neagra si se termina in alb cu rosu.
Cu ocazia asta am invatat sa folosesc catusi de putin un multimetru, pluralul de la RELEU ( RELEE)si cum se scrie si pronunta CLAXON (nu clanson)
Multumesc tuturor!
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by myke »

Butonul ala probabil proiectoarele
Cutia rotunda e un presostat al motorului.
User avatar
myke
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1336
Joined: 23 Mar 2007, 09:01
Location: Petrosani
Contact:

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by myke »

Cutia aia e cutia de sigurante generale 2x50 A.La cum arata de ruginita, contactele sigurat sunt varza deci garantat se vor incalzi...deci garantat vei lua odata foc ;D .I-ti recomand sa o schimbi e vreo 100 de mii noua :)>-
User avatar
traianj
Membru
Membru
Posts: 105
Joined: 13 Nov 2008, 14:40
Location: Bistrita

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by traianj »

Da , am sa schimb urgent sigurantele generale .
Ce mai poate fi totusi butonul rosu cu beculet , ca de la proiectoare, sigur nu este? Pentru proiectoare am alt buton functional, situat langa scrumiera.
Bine ca am aflat cum se numeste piesa aia , adica presostatul. Acum stiu sa caut si sa ma interesez ce rol are .

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


P.S. pentru MODERATOR

Daca mi a cere din nou , aprobarea unui moderator sa pot trimite mesajul , rog pe acel moderator sa mi scoata setarea asta de accept.
Daca de la mine i problema , sa mi spuna ce tre sa fac.
Multumesc!

Un pic mai multa atentie !
PS. Am rezolvat eu
baciu
AlexKiv
Incepator
Incepator
Posts: 14
Joined: 21 Mar 2023, 20:06

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by AlexKiv »

Ma poate ajuta cineva in legatura cu farurile? Cand dau pe faza scurta functioneaza normal dar cand dau pe faza lunga farul din dreapta de faza scurta se stinge, ramanand 3 faruri aprinse(2 faza lunga si stanga scurta). Ce i as putea face?
User avatar
toni
Administrator
Administrator
Posts: 523
Joined: 09 Oct 2018, 21:36
Location: Bucuresti

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by toni »

In mod faza lunga toate 4 farurile primesc + pe papucul de faza lunga de pe bec, verifica ca vine acolo curent intai.
AlexKiv
Incepator
Incepator
Posts: 14
Joined: 21 Mar 2023, 20:06

Re: Nu mai functioneaza farurile

Post by AlexKiv »

Mda, acum nu mai merge niciunul, decat stopurile

Post Reply