Raidul ARO

Iesiri,intalniri,intruniri,mai mult sau mai putin organizate

Moderator: costy84

Post Reply
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

Raidul ARO

Post by LupulSui »

In urma discutiilor de pe topicul "Gravel Romania Historic Rally", revin aici cu intrebarea si propunerea: vreti un raid, fara pretentii de cursa oficiala/licente etc.? Doua zile, pe roadbook, cam 300-400 km de speciale?
Puteti sa o considerati "intilnirea" din 2020. Am mai intrebat in urma cu vreo doi ani, despre ce se intimpla (mai ales ca traseu) la o astfel de intilnire, dar... n-a zis nimeni nimic...
Deci?

P.S.: Daca nu-i sectiunea potrivita, pentru topic, va rog, puneti-l unde este mai nimerit.

User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Raidul ARO

Post by BAGADI »

Da, ar fi interesant, eu am scris pe topicul Gravel Romania Historic Rally cam cum as vedea eu raidul nostru. Sa punem toate ideile aici, daca mai sunt doritori si stoarcem concluziile...
User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Raidul ARO

Post by BAGADI »

Am copiat de acolo ca sa fie mai usor de urmarit : Eu ma gandeam la ceva ieftin dar cu mult farmec si pasiune, sa-si permita cat mai multi. Adica 2 zile de traseu forestier, plecare la start din 5 in 5 minute sau 10 minute ( in functie de cate masini sunt inscrise) , depasiri civilizate pe traseu, nu de rally. O singura tabara noaptea la mijlocul traseului, cu dormit la botul calului ( a se citi cort, sub masina in sac de dormit, la foc, etc...in functie de alcoolemie :) ) Dimineata plecare in functie de ordinea de ajungere in tabara sau/si de alcolemie. Adica ceva mai salbatic, mai rudimentar, asa ca ARO :).
User avatar
44dac
Membru
Membru
Posts: 145
Joined: 04 Sep 2010, 19:36
Location: sibiu

Re: Raidul ARO

Post by 44dac »

Sunt bucuros sa ajut la organizare. Daca nu toti vor la cort, gasim o locatie unde oamenii pot alege ce vor si isi platesc singuri cazarea. Daca facem un ceaun la comun sau nu, vedem noi. Lupule Sui, te pot ajuta la road-book sau GPS, la alegere. Poate vii pe la Sibiu si povestim, ca nu ne-am vazut de mult. Cred ca o locatie mai in centrul tarii e mai potrivita. Sunt cateva locuri in zona asta (Sibiu) unde am mai organizat intalniri 4x4 si avem tot ce ne trebuie, asistenta mecanica, medicala, prieteni pe la institutiile care pot sa ne ajute (sau sa nu ne bage bete in roate). Ce ziceti de zona Valea Frumoasei, Oasa, Cindrel ?

User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Raidul ARO

Post by BAGADI »

Din punct de vedere al deplasarii paricipantilor intr-adevar centru tarii este de preferat. Am intrat pe net un pic, e faina tare zona. Daca si ceilalti doi interesati ( adica voi ;D ) sunt de acord, acolo ramane. Bine ca suntem 3 si nu 2, ca ne ieseau alte vorbe ^:)^
User avatar
vetu
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 07 Apr 2009, 19:15
Location: Bucuresti

Re: Raidul ARO

Post by vetu »

Sunt interesat si eu.
niku111
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1277
Joined: 07 Mar 2011, 20:33
Location: Craiova

Re: Raidul ARO

Post by niku111 »

Depinde de perioada.Daca sunt mai liber vin si eu.
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Raidul ARO

Post by oncioiuo »

Sunt pentru si eu , daca am masina gata bineanteles
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

Re: Raidul ARO

Post by LupulSui »

Toata treaba asta depinde de citi vor fi interesati, cu adevarat. Am, deja, experienta unor raliuri si scoli de pilotaj moto (cu pilot de uzina adus aici, Dakaruri la activ si alte cele...), la care veneau 5-6 mobristi, dintre care doi apareau in ziua startului - costurile nu au mai justificat efortul...
Perioada... depinde, in primul rind, de momentul cind se va renunta la restrictiile actuale.
Vreau sa plecam din Craiova, dupa ce o sa fie si masinile aliniate frumos, sa le vaza publicul, ca sa mai miscam ceva si pe aici (si s-ar putea rezolva si cu presa)... Punct final, zona Paltinis-Sibiu. Repet, nu va ginditi ca-i cursa oficiala, adica licente, federatie, echipare rally in privinta sigurantei, arbitri. Dar va fi pe roadbook (nu-i nimic complicat de citit asa ceva), deci veti avea nevoie de "copilot" - oricum nu cred ca ar veni careva de unul singur. :)
De asemenea, daca sint doritori, se pot include si niste portiuni mai tehnice.
Din punctul meu de vedere, ca sa nu fie foarte pe fuga, cel mai bine ar fi un week-end prelungit, adica adunare joi seara (chiar daca unii vor ajunge tirziu) vineri si simbata zile pline, ca sa fie timp si de poze. Aici, depinde doar de voi.
User avatar
Razvan95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 585
Joined: 21 Jan 2010, 20:14
Location: Sebes jud. Alba
Contact:

Re: Raidul ARO

Post by Razvan95 »

In zona precizata de tine pot ajuta si eu cu trasee, track-uri, cazare etc.
Oriunde, oricand ... ARO!
User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Raidul ARO

Post by BAGADI »

Incet, incet poate se incheaga ceva fain.....:)
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Raidul ARO

Post by oncioiuo »

La ce perioada va ganditi ?
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

Re: Raidul ARO

Post by LupulSui »

Catre sfirsitul lui iunie (26-28, nu mai devreme) sau 31 iulie - 2 august... Nu-i musai asa, puteti propune si voi, dar nu in perioada 13-26 iulie.
Pe mine ma intereseaza sa vina cit mai multi si sa am timp sa fac roadbookurile.
LupulSui
Junior
Junior
Posts: 72
Joined: 14 Nov 2016, 23:37
Location: Craiova

Re: Raidul ARO

Post by LupulSui »

Lista cu cei interesati, pina acum:
- Bagadi
- 44 Dac
- Vetu
- Oncioiuo
- Niku111
- Razvan95
Pe cei care mai sint interesati de acest raid, va rog sa va treceti aici, in continuare. Lista cu participantii confirmati, o sa fie alta chestiune.
Pina la jumatea lui iunie, ar fi bine sa cadem de acord si asupra peiroadei.
User avatar
BAGADI
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 789
Joined: 07 Jan 2019, 16:22
Location: Suceava

Re: Raidul ARO

Post by BAGADI »

Mie mi-ar conveni mai mult varianta 31.07 - 02.08 .

Post Reply