Probleme frânare

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

GRMihai
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 15 Mar 2015, 19:18

Re: Probleme frânare

Post by GRMihai »

Am montat pompa volvo pe tambur fata/spate, avea frane super.Frana la a doua pedala nu este ok.Cilindrii sunt noi? Daca nu ai excentrici, nu vad cum poti regla sabotii.

User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 384
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: Probleme frânare

Post by motul »

Deci, revin cu noi informatii: am facut alte modificari la sistemul de franare. Dupa cum am spus in primele postari, am reglat sabotii cu ajutorul pistonaselor din cilindri, adica am desfacut pistonasul pe care este pusa garnitura din cilindru. Luni am facut altfel: am infiletat la loc pistonasul si am sudat la capetele sabotilor, asa incat distanta dintre oala si saboti sa fie cat mai mica. Am reusit, nu din prima, montat, demontat de vreo cateva ori, iar acum am pedala, se intareste si masina opreste, dar pedala este destul de tare la apasare, exact cu n-ar lucra pompa de vacum. O mai las cateva zile si dupa aia, daca nu isi mai revine o sa schimb si pompa centrala, sa vad diferenta.
Legat de excentrice, vreau sa vad si eu un coleg care si-a montat asa ceva, ca de atata laudatura sunt cam satul.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
pcv
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 330
Joined: 30 Dec 2007, 16:11
Location: PITESTI

Re: Probleme frânare

Post by pcv »

Ca sa nu deschid alt topic,merge pus lichid Dot 4 ?Nu afecteaza garniturile?Pompa de vacuum se repara sau se inlocuieste cu totul?
in the end we are just stardust
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Probleme frânare

Post by Soryn »

Dot 3-4 sunt compatibile ,da. Depinde ce tip de pompă de vacum ai . Pentru unele se găsesc kit de reparatie ,pentru altele nu . Unele kituri de reparatie pot costa cât o mică avere . Unele pompe pot costa cât o avere (pierburg) .

User avatar
pcv
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 330
Joined: 30 Dec 2007, 16:11
Location: PITESTI

Re: Probleme frânare

Post by pcv »

Ok,am inteles.Nu stiu exact ce tip e,trebuie sa verific,cred ca se poate desface!Multam fain!
in the end we are just stardust
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Probleme frânare

Post by alex »

motul wrote: 22 May 2019, 12:34
Legat de excentrice, vreau sa vad si eu un coleg care si-a montat asa ceva, ca de atata laudatura sunt cam satul.
Am montat excentrice la 320 pe fata. diferenta de la cer la pamant. luasem si piese sa pun discuri pe fata dar am renuntat pentru ca aveam frane decente.

pentru spate am luat talere de 244 cu excentric facute de uzina. pentru fata nu a existat asa ceva, le -am facut la un atelier din bucuresti.

masina nu o mai am.
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 384
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: Probleme frânare

Post by motul »

Am inteles. Dar nu se poate afla si sa se ia legatura cu actualul proprietar?
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!

Post Reply