Turometru ARO 24x (diesel)?
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Turometru ARO 24x (diesel)?
Cine ce stie despre subiectul ,,turometru" la aro 24? La mine turometrul a mers 10 minute cand am luat masina de la ,,producator"si apoi 10 minute cand am ajuns in oras...de atunci ..pauza.Am vazut ca atarna ceva fire cam peste tot dar unde si cum vin ,habar nu am.Ca sa descopar ceva cred ca va trebui sa ma bag pe sub masina si nu prea ma trece...Stie careva cum vine legat turometrul la masinile cu motor Andoria??
- amicul
- Membru de elita

- Posts: 594
- Joined: 26 Jul 2007, 19:05
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Sal. Ia vezi nu este ca la modelul BV sau CL turometrul?
Daca da priza este la fel, verifica daca mai ai sonda pe carcasa de la volanta, eu am sparto
.
In rest ea culege informatii si le transforma in impulsuri ( frecventa ), aparatul din bord este ca la dacie si citeste impulsuri ( frecventa ).
Poti scoate sonda respectiva si o poti verifica cu un motoras electric, doar o apropi de carcasa motorasului si ea masoara, eu am incercat si este real.
Daca da priza este la fel, verifica daca mai ai sonda pe carcasa de la volanta, eu am sparto
In rest ea culege informatii si le transforma in impulsuri ( frecventa ), aparatul din bord este ca la dacie si citeste impulsuri ( frecventa ).
Poti scoate sonda respectiva si o poti verifica cu un motoras electric, doar o apropi de carcasa motorasului si ea masoara, eu am incercat si este real.
Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decit de pastrat
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Ma ..eu cfred ca este la fel..si sigur ,,cititorul"ala este la locul lui....Nasol ca trebuie sa ma bag sub masina ,iar asta este foarte greu cand ai in curte 6 caini maturi si 4 pui....ca stau numai calare pe mine si au chef de joaca...Poate o bag sambata cu botul in garaj sa vad ce si cum..Deci cam atat poseda ,,turometru"....? Ok. Multzam.amicul wrote: Sal. Ia vezi nu este ca la modelul BV sau CL turometrul?
Daca da priza este la fel, verifica daca mai ai sonda pe carcasa de la volanta, eu am sparto.
In rest ea culege informatii si le transforma in impulsuri ( frecventa ), aparatul din bord este ca la dacie si citeste impulsuri ( frecventa ).
Poti scoate sonda si o poti verifica cu un motoras electric, doar o apropi de carcasa motorasului si ea masoara, eu am incercat si este real.
- alex
- Membru legendar

- Posts: 1515
- Joined: 12 Mar 2007, 23:16
- Location: Bucuresti
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
[quote
Ma ..eu cfred ca este la fel..si sigur ,,cititorul"ala este la locul lui....
[/quote]
poate a plecat la plimbare.
eu vreau sa instalez la a mea si o sa incerc sa fixez mai bine sonda pe carcasa ambreiajului.
ajungi la ea printr-o deschizatura din capacul ambreiajului, acces din cabina (la bv).
Ma ..eu cfred ca este la fel..si sigur ,,cititorul"ala este la locul lui....
[/quote]
poate a plecat la plimbare.
eu vreau sa instalez la a mea si o sa incerc sa fixez mai bine sonda pe carcasa ambreiajului.
ajungi la ea printr-o deschizatura din capacul ambreiajului, acces din cabina (la bv).
happily mending an Aro 320 D127
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
poate a plecat la plimbare.alex wrote: [quote
Ma ..eu cfred ca este la fel..si sigur ,,cititorul"ala este la locul lui....
eu vreau sa instalez la a mea si o sa incerc sa fixez mai bine sonda pe carcasa ambreiajului.
ajungi la ea printr-o deschizatura din capacul ambreiajului, acces din cabina (la bv).
[/quote]
- amicul
- Membru de elita

- Posts: 594
- Joined: 26 Jul 2007, 19:05
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Da vezi ca este pus deasupra carcasei ambreaj ( de AL ). Dar trebuie sa dai carcasa aia din cabina jos ( sa o scoti )
, daca nu ai la ea un capac de vizitare pe partea St.
Spor la treaba.
Spor la treaba.
Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decit de pastrat
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Am gasit ,,vinovatul"....decedat datorita ,,mecanicilor "de la CL...
.......
Accesul la ,,cititor"este foarte usor.. la mine..trebuire doar sa\te urci pe motor si gata ,bagi mana si il scoti...
In concluzie : are cineva asa ceva ,sau poate toata instalatia....?
Accesul la ,,cititor"este foarte usor.. la mine..trebuire doar sa\te urci pe motor si gata ,bagi mana si il scoti...
In concluzie : are cineva asa ceva ,sau poate toata instalatia....?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- amicul
- Membru de elita

- Posts: 594
- Joined: 26 Jul 2007, 19:05
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Paaaaaaa. Eram sigur de asta
. Scuze.
Nu iti trebuie toata instalatia. Vezi ca mai ai un dreptunghi mic sub bord in partea dreapta + mufa + sonda, Nu stiu cat te duce si la ce pret este
Nu iti trebuie toata instalatia. Vezi ca mai ai un dreptunghi mic sub bord in partea dreapta + mufa + sonda, Nu stiu cat te duce si la ce pret este
Prietenia este la fel ca banii, este mai usor de facut decit de pastrat
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Pai daca baietii l-au pus asa in bataie de joc ,iti dai seama ca a jucat pe acolo pana l-a prin volanta ...si gata ...l-a ras.....Asta este ...ghinion..amicul wrote: Paaaaaaa. Eram sigur de asta![]()
. Scuze.
- Florin
- Membru

- Posts: 237
- Joined: 13 Dec 2006, 19:06
- Location: Bucuresti
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
E la magazin tot sistemul de turometru eu am vazut la magazin pe Sebastian .
ARO 244,an 1997,motor peugeot XD3TP
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Pai exact la asta ma refeream cand am spus ,,instalatia"....la senzor si ,,cutia"aia maro de sub bord...Cam cat costa toata distractia ,aveti idee???
Asta este cutia nebuna care este capsulata ..din pacate....
Asta este cutia nebuna care este capsulata ..din pacate....
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Last edited by SERGHEI on 09 Feb 2008, 19:06, edited 1 time in total.
- alex
- Membru legendar

- Posts: 1515
- Joined: 12 Mar 2007, 23:16
- Location: Bucuresti
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
in jur de 150 ron
eu am luat din cl
pare identica cu a ta.
vezi cat loctite sau rasina pui sa stea jucaria la locul ei.....
eu am luat din cl
pare identica cu a ta.
vezi cat loctite sau rasina pui sa stea jucaria la locul ei.....
happily mending an Aro 320 D127
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
Buna treaba cu loctite...alex wrote: in jur de 150 ron
eu am luat din cl
pare identica cu a ta.
vezi cat loctite sau rasina pui sa stea jucaria la locul ei.....
- Maxim
- Membru Devotat

- Posts: 306
- Joined: 18 Oct 2007, 18:16
- Location: Russia , Krasnoyarsk city
- Contact:
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
On my car , I established industrial inductive sensor (SIEMENS BERO , diam=18mm, u=10...65V DC , distance take on = 8 mm) , sensor out - directly to of gauge input ;
changed , on the wire jumping , input resistor 82kOhm, in tachometer circuit ;
also added two additional "small caps" to the clutch screws. All the gauge scale is 4000RPM ( painted new numbers).
changed , on the wire jumping , input resistor 82kOhm, in tachometer circuit ;
also added two additional "small caps" to the clutch screws. All the gauge scale is 4000RPM ( painted new numbers).
-
SERGHEI
- Banat

- Posts: 2354
- Joined: 27 Dec 2006, 15:14
Re: Turometru ARO 24x (diesel)?
This is alsow a good idea.Thank you.Maxim wrote: On my car , I established industrial inductive sensor (SIEMENS BERO , diam=18mm, u=10...65V DC , distance take on = 8 mm) , sensor out - directly to of gauge input ;
changed , on the wire jumping , input resistor 82kOhm, in tachometer circuit ;
also added two additional "small caps" to the clutch screws. All the gauge scale is 4000RPM ( painted new numbers).
