sistem incalzire aro 24x

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 519
Joined: 03 Sep 2010, 22:38
Location: bucuresti
Contact:

Re: sistem incalzire aro 24x

Post by ionutzzz123 »

daca stii pe cineva, dami de stire

brisco
Junior
Junior
Posts: 63
Joined: 15 Dec 2010, 14:19
Location: IASI
Contact:

Re: sistem incalzire aro 24x

Post by brisco »

Salut,

Aeroterma de care ai nevoie e cea din fotografia pusa de colegul nostru 23cvl(Vali). Se monteaza in interior f.simplu, vine si la gauri fara modificari. Inafara de ea mai ai nevoie de 1.5 metri de tubulatura. Cea originala este din aluminiu imbracata in hartie. De la cele doua tuburi (ce dupa montaj vor fi orientate in sus) va pleca tubulatura la grila pentru dezaburire din stanga si din dreapta. Grilele cred ca le ai e putin probabil sa le fi demonta careva. Daca nu ai sau nu vrei sa faci gauri noi pentru furtune, au loc pe langa cablajul principal ce iese din cabina la motor.
Tubul mai gros ce iese din aeroterma se conecteaza la grila centrala(de pe mijloc sub bord).
Tot ce iti trebuie, este ca Vali sa iti gaseasca si tie o aeroterma completa asa cum mi-a trimis si mie si pentru care ii multumesc.

Cu stima,
si cei de pe TITANIC erau sanatosi, noroc nu au avut
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: sistem incalzire aro 24x

Post by alex »

Iar apoi....verifica daca ai debit egal de aer intre dreapta si stanga.....in general se duce mai mult aer pe traseul din dreapta, fiind mai scurt.

Eu am mai sugrumat din conducta din dreapta pentru ca ma interesa sa vad in dreptul volanului.

Nu in ultimul rand, la montare foloseste niste duct tape si silicon si incerca sa inchizi toate gaurile inutile.

Daca ai o aeroterma suplimentara, poate ar fi bine sa lasi aeroterma de parbriz sa lucreze doar pentru dezaburire parbriz. Si asa e semilesinata.

Ultimul pas, incearca sa intelegi ce a facut herisanu pentru a obtine caldura mai repede din motor. E un topic cu asa ceva la fosta masina a lui tarzy.
happily mending an Aro 320 D127
ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 519
Joined: 03 Sep 2010, 22:38
Location: bucuresti
Contact:

Re: sistem incalzire aro 24x

Post by ionutzzz123 »

Ambinteles ce a facut herisanu. O sa incerc si eu. Grilele de sub bord nu le am, una e lipsa si una e rupta, din cauza asta vreau sa cumpar un bord complet, aeroterma mi-a zis cineva ca avea una si a zis ca mi-o da. Dar mai imi trebuie grilele alea de sub bord sau bordul complet.

User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: sistem incalzire aro 24x

Post by alex »

Remat? Poate au
happily mending an Aro 320 D127
ionutzzz123
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 519
Joined: 03 Sep 2010, 22:38
Location: bucuresti
Contact:

Re: sistem incalzire aro 24x

Post by ionutzzz123 »

Nu prea am avut timp sa merg pe la remat, daca nu gasesc, o sa ma duc, sper sa gasesc la cineva pe forum.
23cvl
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 888
Joined: 05 Feb 2012, 18:39
Location: MATCA

Re: sistem incalzire aro 24x

Post by 23cvl »

ionutzzz123 wrote:Ambinteles ce a facut herisanu. O sa incerc si eu. Grilele de sub bord nu le am, una e lipsa si una e rupta, din cauza asta vreau sa cumpar un bord complet, aeroterma mi-a zis cineva ca avea una si a zis ca mi-o da. Dar mai imi trebuie grilele alea de sub bord sau bordul complet.
Daca vrei un bord complet cred ca te pot ajuta eu ca la-am schimbat si il am, daca te intereseaza suna-ma si vorbim, cred ca am si grilele de la parbriz cu urechile intregi. Tu alegi.

Ma bucur ca colegu brisco e multumit si ca am putut sa fiu de folos %%- good luck
Forum Aro Club Romania !

Post Reply