Restaurare Aro 10.4

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Incepe sa capete forma :

Image

Image

Image

User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

La caroserie astazi am dat primele doua straturi de grund pe dedesubt : primul , mai inchis la culoare , este de fapt o vopsea 3/1 ( inhibator + grund + vopsea) , al doilea este un grund compatibil .

Image

Image
User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by razvy »

Rulmenti planetare rhna 253216 destul de greu de gasit
Fifty911
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 21 Aug 2013, 23:13

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by Fifty911 »

bravo ti-a iesit super,sunt si eu pe urmele tale!

User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Multumesc Razvy pentru codul rulmentilor : ai dreptate , nu se gasesc ... deja am dat comanda de bucse .

Fifty , nu stiu cum ai sa te descurci cu Aro tau , din cate am observat este mai ''terminat '' decat era al meu ::) ... eu am peste cinci saptamani de cand lucrez la el aproape zilnic , uneori si duminica si as vrea sa cred ca-l termin pana la jumatatea lui septembrie .... pe tine te prinde iarna daca nu ai cateva ajutoare ( eu am apelat la ajutor doar pentru demontat si curatat de rugina , tot ce tine de mecanica si tinechigerie fac singur ) .

La motor nu umblu , l-am facut acum un an si abia am vreo 9000 cu el , in schimb la cutie am o problema cu priza de legatura cu reductorul :

Image
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Mai aveam doua cutii tip mai vechi ( fara rulment in capac ) , fiecare cu cate o hiba , asa ca m-am dat sa fac din doua una :

Image

Am reusit nu fara probleme ( credeti sau nu , e prima data cand desfac cutia , reductoare am mai reparat , cutii nu )

Apoi am trecut la reductor :
- am reglat jocul axelor
Image

- am schimbat toate trei semeringurile :

Image

Image

- gata de atasat la cutie :

Image
Fifty911
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 21 Aug 2013, 23:13

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by Fifty911 »

daca ai 2 cutii de vitezi imi dai si mie satelitul care iese pentru cardanase si grup fata?!
eu am cutia asta si unde trebuia sa iasa satelitul ala e prinsa o tabla in acele 3 suruburi!
parca e in poza 5 in astea cu cutia!
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Fifty daca iti mai trebuie piesa ti-o dau ... n-am mai intrat de ceva vreme si acum abia am vazut mesajul tau .

La mine a mers greu reparatia , dupa cum am mai spus doar la motor nu am lucrat in rest fiecare piesa montata a fost verificata si dupa caz inlocuita .
Am montat caroseria pe sasiu , am vopsit-o pe exterior dupa cateva zile bune de polizat , chituit si slefuit .
Am vopsit si partea fata ( aripile si capota ) fara a le monta inca , mai am de vopsit portierele si usa spate , sper ca maine sa reusesc s-o fac.
In paralel cu vopsitul am montat instalatia de franare ( pompa , conducte , etriere ) dupa ce am schimbat tot ce era uzat ... am montat suportul la volan si pedalele , am pozat instalatia electrica , radiatorul incalzitorului , ansamblul stergatoare fata , ventilatorul , urmeaza bordul .
Poze n-am prea facut , postez una mai veche acum dar am sa revin cu altele .

Image
Fifty911
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 21 Aug 2013, 23:13

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by Fifty911 »

da imi mai trebuie piesa daca vrei sa ma ajuti!o sa te sun maine sa vedem cum facem!
Fifty911
Incepator
Incepator
Posts: 13
Joined: 21 Aug 2013, 23:13

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by Fifty911 »

Sa traiti! nu am gasit numarul dumneavoastra de telefon pe forum si as dori sa vorvim in legatura cu satelitul acela de care v-am spus!lasati-mi numarul de tel sa va sun sau sunati-ma pe nr 0745199966!
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

Inca n-am terminat masina , mi-a luat mai mult timp decat ma asteptam , dar e vorba de 2-3 zile si ies cu ea pe drum ......
http://imageshack.us/a/img31/4373/2le.JPG
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

O mica modificare in instalatia electrica ::) :

Image
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

O privire din fata :

Image
User avatar
sinergie
Junior
Junior
Posts: 68
Joined: 03 Aug 2013, 22:00
Location: Neamt
Contact:

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by sinergie »

In sfarsit pe drum , dupa trei luni de munca : astazi am facut cca 200 km , la intoarcere spre casa am oprit pentru o ipostaza foto la Piatra Teiului :

Image

Stiu , tobele alea vechi nu prea dau bine cu restul masinii , dar sunt deja in lucru o pereche noi .
Dupa ce am tras linie totalul cheltuielilor a atins suma de 3500 ( din aceasta suma cca 600 am platit pe cineva care-l chemam ocazional sa ma ajute la unele operatii ce nu le puteam face singur )
Munca mea nu stiu la cat s-o estimez , apreciati voi si faceti un total ... mai face cineva asa ceva cu un Aro de 26 ani ? ;)) .

Partea buna este ca pentru cativa ani am o masina pe care ma pot baza ...

ps- pentru o vizionare integrala deschideti imaginea separat ''intr-o fila noua'' .
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Restaurare Aro 10.4

Post by Soryn »

imbunatatirile nu intodeauana sunt bune, sigurantele alea automate din cauza vibratiilor gropilor se vor dezarma singure si o sa ai probleme cu ele, inafara de faptul ca o sa ai probleme legat de inspectia tehnica,daca ai acte,al treilea fapt ar fi dimensionarea lor , al 4trulea fapt ar fi ca sigurantele acelea sunt de regula pentru curent alternativ.

Post Reply