Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

De la bicicleta pana la locomotiva. Orice lucrare mai serioasa, despre orice acaret iesit din tipare o puteti prezenta aici.

Moderators: Werner, mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

salutare,

am ajuns la capitolul motor care nu a fost menajat si nici macar pe departe intretinut ! Am gasit joc mare la o biela si sunt in ,, POM " !

pentru a continua reparatia gasesc cateva solutii :

- alt motor - model diferit - momentan nu vreau sa aud !

- alt motor, modelul de fabrica , dar nu gasesc . poate ma ajuta cineva cu informatii despre motorul pus pe Ford A, ( construit si in Bucuresti prin `35 ca varianta ,,B" din cate am inteles) care sa pus pe gaz 67, M57 si M59A

- reparatia motorului insemna rectificare/tratare arbore si biele, construire cuzineti biela si palier, rectificare pompa ulei, inlocuire segmenti si garnitura chiulasa.

Problema apare ca nu gasesc deloc piese, nu gasesc meseriasi care sa fie credibili cand spun ca incarca arborele si fac cuzineti ! Daca se cunosc meseriasi care sa poata face o asfel de manopera, rog suport.

Daca aveti cumva cunostinta, era undeva pe langa str Eminescu un atelier care construia garnituri. Stie cineva unde este exact, eventual un numar de telefon ?

Atasez foto cu motorul si garnitura de chiulasa pentru a se intelege tipul de motor

multumesc anticipat
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by Soryn »

Prin state sigur gasesti solutii .
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

SorinTVY wrote:Prin state sigur gasesti solutii .

stiu, as da o fuga da ma tine VIZA in loc.

am gasit garnitura de chiulasa acolo si oricum e posibil sa nu fie ce trebuie.

ar fi mai aproape la rusi . moorul a fost pe gaz 67 si putin pe gaz 69 din cate am gasit eu .
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
Werner
Aro Club Romania
Aro Club Romania
Posts: 5229
Joined: 11 Dec 2006, 19:41
Location: Enzberg D
Contact:

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by Werner »

Nu vreau sa vorbesc prostii, dar din câte stiu eu, motorul de pe GAZ 69 parca era un Dodge flathead.

User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

Werner wrote:Nu vreau sa vorbesc prostii, dar din câte stiu eu, motorul de pe GAZ 69 parca era un Dodge flathead.

Motorul de gaz este luat dupa ford A ( varianta B sau AA ) . prima generatie de ford A este cu bujia montata intr-o cavitate a chiulasei iar varianta finala folosita si pe gaz se monteaza la rasul chiulasei.

Motorul de ford A , gaz 67 , prima generatie de gaz 69 , IMS 57, M 59A, au partea laterala din stanga a blocului fara racire cu apa; mai exact se observa relieful / suprafata exteriaora a cilindrului
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
Cotizo
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 409
Joined: 19 Jan 2009, 08:18
Location: Sibiu
Contact:

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by Cotizo »

Nu iti trebuie viza de USA ca sa iti iei piese, poti comanda online, de pilda aici: http://www.brattons.com/prodtype.asp?co ... s&PT_ID=55

Sau poti incerca la rusi, poate mai gasesti piese pentru motoarele vechi de GAZ69. Sau vorbeste cu un user de la Cluj care a restaurat un astfel de motor.
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

piese am gasit in ambele tari ( URSS/SUA ) doar ca nu stiu cotele de reparatie pentru a da comanda.

am gasit ceva dimensiuni in SUA dar nu se potrivesc cu ce masor eu pe masina mea.

ceea ce nu a specificat nimeni, este ca in ROMANIA -( indiferent unde si ce meserias care inventeaza un cuzinet) cere de 5-6 ori pretul din SUA ( unde se produc in serie )

am gasit meseriasi la noi dar tot mai rezonabil este cu piese din state
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

momentan nu am termen de livrare pentru cuzineti palier ( am cerut catre cativa furnizori in state )

probleme apare la biela unde nu se gasesc cuzineti; exsistand doar varianta de biele ce contin cuzineti turnati. si cum nu este deajuns, se pare ca la M sau folosit alte cote pentru manetonul bielei si nu se potriveste nimic din state.

ramane sa caut alta varianta. are careva ,,intrare" la facultatea de Metalurgica ? acolo as putea rezolva turnarea materialului de cuzinet in biele.
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

salutare,

din pacate nu reusescsa obtin termen de livrare pentru cuzinetii de arbore/palier si nu stiu unde sa mai intreb. daca are cineva idee furnizori de astfel de piese, am rugamintea sa posteze aici. ideea este ca majoritatea au standard si livreaza impreuna cu arborele nou . este o varianta pentru reparatie dar costurile sunt mari si momentan nu sunt pregatit.
eventual daca stie careva un prof sau maistru in facultatea de metalurgie ( in Politehnica Bucuresti ) unde am inteles ca ar putea sa fie refacuti prin turnare si apoi sa caut doar prelucrare. metoda asta este categoric destinata bielelor unde nu se comercializeaza cuzineti ( din ce am gasit pana acum )

are cineva experienta cu rusii ? nu reusesc sa comunic cu ei foarte bine ( le scriu in engleza si raspund in rusa).
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

am terminat motorul si functioneaza, pentru cei care vor sa faca asa ceva :

- rectificarea cilindrilor se face pe orice masina de honuire
- rectificarea in bloc pentru arbore a fost o poveste lunga dar in final ( dupa 5 -6 luni ) este ok lucrarea sa facut la o persoana pe care nu o recomand ca si caracter ( nu este serios , nu respecta termene si teapuca dmblaua !) ca si meserias nu am ce reprosa
- cuzinetii au fost facuti ( de acelas meserias de mai sus)
- supape rectificate la aceeas persoana
- chiuloasa planata pe cutit zburator ( este de fonta si la camioane au cerut prea mult ) spre pantelimon
- garniturile luate din state

am folosit ulei Selenia si sunt multumit
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
CRISX
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 568
Joined: 19 Dec 2009, 13:33
Location: BUCURESTI
Contact:

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by CRISX »

bine ca ai rezolvat ;
cat te-a costat ?
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

putin peste 100 euro, manopera fiind a mea ( cu exceptia rectificarilor bineanteles)
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

oncioiuo wrote:putin peste 1000 euro, manopera fiind a mea ( cu exceptia rectificarilor bineanteles)
Abia acum am remarcat eroarea, discutam de 1000 euro; ce bine era sa coste 100 , ma apucam si de celalalt ...
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

salutare,

caut un capac delco , cel luat nou are deja fisuri; nu reuseam sa inteleg de ce merge intr-un singur piston.......!
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !
User avatar
oncioiuo
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1225
Joined: 05 Mar 2015, 18:42
Location: Sector 1, Bucuresti

Re: Motor M57 / M59A - GAZ 67 - FORD A

Post by oncioiuo »

schimbat capac delco si merge frumos la relanti, dar tot mai da rateuri in sarcina; cu siguranta ne lamurim dupa iesim pe strada si facem cateva drumuri, dar pana atunci mai avem.
au distrus scoala profesionala...........au disparut profesionistii !

Post Reply