Pompa servo D127

Suspensii, frane, directie, roti. Tipuri, modificari, reparatii.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
User avatar
fulgeras
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 402
Joined: 18 Oct 2010, 22:09
Location: Sebes-Alba

Pompa servo D127

Post by fulgeras »

Va salut pe toti!

Dupa o mica-mare pauza de lucru la al meu aro,(am modernizat garaju, nici acuma nu ii chiar gata), vreau sa cumpar o pompa de directie noua cu corp de aluminiu pentru servodirectie...am o intrebare...pe stanga sau pe dreapta trebuie pompa? din cate stiu si mi-am dat seama trebuie pe dreapta...vreau sa o montez in distributie, fara curele sau altele...

Cu respect,
Cristi Dan
ARO 243(GHIVOLU)

User avatar
razvy
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 2492
Joined: 07 Feb 2008, 20:49
Location: beius bihor
Contact:

Re: Pompa servo D127

Post by razvy »

Pe dreapta ,cum iti dai seama , o privesti din spatele ei , axu trebe sa iasa im partea dreapta cand gaurile mici de 6 sunt sus
User avatar
fulgeras
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 402
Joined: 18 Oct 2010, 22:09
Location: Sebes-Alba

Re: Pompa servo D127

Post by fulgeras »

Am achizionat pompa, montat sus totul ok! merge perfect la cauciucurile 37 !!!
ARO 243(GHIVOLU)
User avatar
dtomcat
Junior
Junior
Posts: 54
Joined: 01 Sep 2011, 14:59
Location: Puchenii Mosneni, Prahova

Re: Pompa servo D127

Post by dtomcat »

Buna seara,

Nu s-a mai postat de mult aici ... scriu si eu in speranta ca poate gasesc pe cineva (altfel o sa fac un alt topic eventual) - caut o pompa servo si o lista cu ce mai imi trebuie sa pun pe un Aro 320 , D127.

Am nevoie relativ urgent, chiar si ajutor (contra cost evident) ca sa o montez pe Aro, sa vad ca functioneaza servo.

Multumesc frumos!

User avatar
dtomcat
Junior
Junior
Posts: 54
Joined: 01 Sep 2011, 14:59
Location: Puchenii Mosneni, Prahova

Re: Pompa servo D127

Post by dtomcat »

Revin pe scurt, ma intereseaza si un tutorial daca se poate - nu sunt cineva care sa ma dau mare sa "traforez" Aro in toate felurile - vreau sa adopt o solutie eficienta pentru servo directie. Daca cea de fabrica este buna si stiti vreun tutorial prin forum, sau o lista de piese de care am nevoie si apoi o secventa pasi in care pot sa instalez.
Am roti pe 16 pe fata si directia curenta mi se pare imposibil de folosit .. e aproape blocata. Daca tot umblu la ea sa o repar, mai bine pun si servo directie.
Stiti cumva si din ce an s-a inceput sa se instaleze servo ? (Aro 320 al meu este din 1992).

Multumesc inca o data
User avatar
alex
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1518
Joined: 12 Mar 2007, 23:16
Location: Bucuresti

Re: Pompa servo D127

Post by alex »

ai nevoie de caseta de directie de servo, pompa de servo si furtune.
plus un kit de pinioane care vin in distributie, pentru a antrena pompa de servo.

mai trebuie sa gasesti suporti de caseta de directie pentru servo. caseta servo nu se potriveste in suportii pe care ii ai acum.

si...daca mai tin eu bine minte.....si coloana de volan se schimba.

eu am facut modificarea la servo si diferenta de condus a fost de la pamant la cer! cred ca m-a costat 500 eur cu achizitie piese second si manopera.
happily mending an Aro 320 D127
User avatar
motul
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 384
Joined: 21 Jan 2012, 20:04
Location: Hunedoara
Contact:

Re: Pompa servo D127

Post by motul »

Ce a zis colegul Alex este corect. Astea sunt piesele necesare. La pret nu stiu ce sa zic. Daca gasesti pe la dezmembrari un aro cu servodirectie, poate iesi mai ieftin, dar nu poti sa stii daca caseta este in stare de functionare. Legat de pompa servo, poate fi antrenata si de curea (vezi pe forum la colegii care au trecut prin aceste chinuri), este mai simplu. Iar cu pinioanele, trebuie sa dai motorul jos, dar poate ai deja pinioanele, trebuie sa verifici. Dar neavand servodirectie, nu cred ca le ai. Poti sa verifici.
Spor la mesterit.
ARO= Automobile Romanesti Off-road. Adevarat spus!!!
User avatar
mihai71
Membru Devotat
Membru Devotat
Posts: 388
Joined: 15 Aug 2011, 14:09
Location: Bucuresti

Re: Pompa servo D127

Post by mihai71 »

Salut piese gasesti la CampuLung totul complet , am montat de curand pe un Brasov servo . Costuri piese 700-800 lei
Rockere partidul te vrea tuns
User avatar
dtomcat
Junior
Junior
Posts: 54
Joined: 01 Sep 2011, 14:59
Location: Puchenii Mosneni, Prahova

Re: Pompa servo D127

Post by dtomcat »

Multumesc frumos Alex, Mihai,

Daca are cineva niste poze si mai multe recomandari - multumesc anticipat. Eventual daca este dispus sa ajute (contra cost bineinteles) - sunt in zona de sud a jud. Prahova (Pucheni).
O sa fac un tutorial, cu foto , la momentul instalarii. Acum nu are rost sa pun poze - ca probabil se stie caseta clasica.
Dar la caseta asta clasica - pana una alta , chiar nu e nimic de facut ? Asa de greu merge ea ? Mentionez ca am roti relativ subtiri pe fata ,205 pe 16 (ca de IMS).

Multumesc,
User avatar
dtomcat
Junior
Junior
Posts: 54
Joined: 01 Sep 2011, 14:59
Location: Puchenii Mosneni, Prahova

Re: Pompa servo D127

Post by dtomcat »

observ ca nu este nimeni pe aici, sau macar interesat ...
23cvl
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 888
Joined: 05 Feb 2012, 18:39
Location: MATCA

Re: Pompa servo D127

Post by 23cvl »

Daca suspensia fata este gresata si nu are uzuri mari la fel si caseta.. ar trebui sa mearga acceptabil si fara servo. Pivotii si capetele de bara uzate si neunse fac directia foarte greoaie.
Forum Aro Club Romania !

Post Reply