Foile de arc ...

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Foile de arc ...

Post by Schumy »

Pai adica tot eu ma murdaresc ;D...Da nu e problema ca iese cu ariel...Doar ca eu nu stiam ca foile de arc lucreaza intre ele si ca trebuie sa aiba ungere ca sa ofere cursa la suspensie.....eu eram obisnuit cu arcurile elicoidale.......astea cu foi de arc necesita ceva mai multa atentie...dar dupa ce ma duc la nenea George sa vad cum le springluieste pe ale lui o sa le fac si la mine tot asa ca s-au cam tasat cica.....si o sa le si gresez cu ocazia asta si ai dreptate cu faza cu invelitul..........e ineficient...

User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Foile de arc ...

Post by pantelimon »

domnilor si uite ca m-am pus pa ele  ;D ciaca ,paca pa la 3 jumate m-am apucat si pala 9 jumate le-am dat gata
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Foile de arc ...

Post by pantelimon »

si bine inteles dupa atata cioca boca un pocal cu bere bine meritat
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Foile de arc ...

Post by pantelimon »

deci daca va apucati inarmativa cu multa rabdare si cel mai indicat ar fi sa aveti doua arcuri de rezerva pe care sa le pregatiti ca va spun va epuizeaza nu va mai arde sa le si montati dupa aia,binee asta cand ai 42 de primaveri in carca astia care santeti mai chichen mc fresh e posibil sa izbanditi de dimineata pana seara
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

SERGHEI
Banat
Banat
Posts: 2354
Joined: 27 Dec 2006, 15:14

Re: Foile de arc ...

Post by SERGHEI »

[quote="baciudibaciu"]
Arcurile de 24 fata de cele ptr 32 au  2 foi mai putin. Schumi nu are rost sa imbracam arcul in folie este inestetic si daca apuca sa intre totusi ceva apa  ACOLO RAMANE pana te prinzi de faza.In ce priveste vaselina sau uleiul daca cineva zice ca afecteaza in mod negativ ceva sau cu ceva asta e. Singurii care au obiectii fata de operatia asta sunt mecanicii care se murdaresc ceva mai mult pe maini par si haine . %%- good luck
[/quote

Daca stau bine si ma gandesc ,oare cati ani ar trebui ca sa manance nisipul ala din arcuri???!!! Hai ca bag si eu vaselina...ca n-o fi dracul chiar asa de negru.....

PS- treaba cu mecanicii este adevarata.
User avatar
kingarthurcj
Junior
Junior
Posts: 90
Joined: 05 Jan 2008, 17:50
Location: cluj Napoca
Contact:

Re: Foile de arc ...

Post by kingarthurcj »

nu se poate vopsi fiecare foaie in parte ?
sau nu are rost?
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Foile de arc ...

Post by pantelimon »

da am vopsit si fiecare foaie dar cand le-am avut sablate foaie cu foaie.
sergheiu vezi ca exista shpreriuri cu unsoare pentru intretinerea arcurilor.
oricum toata operatiunea asta chinuitoare a revigorari arcurilor e fix 0 daca amortizoarele sant basinoase.masina fuge de cur in curbe ,frane ineficace plus ca tinde s-o ia razna la franare,arcurile se pot rupe mult mai usor din cauza oscilatiilor foarte mari,roata topaie pe asfalt exact ca si mingia
User avatar
kingarthurcj
Junior
Junior
Posts: 90
Joined: 05 Jan 2008, 17:50
Location: cluj Napoca
Contact:

Re: Foile de arc ...

Post by kingarthurcj »

sablarea asta  persupune ciocanirea lor marunt  din aproape in aproape ?
nu se decalesc asa?
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Foile de arc ...

Post by baciudibaciu »

Sablarea este o operatiune de cUratare a suprafetelor prin suflarea cu mare presiune a unui jet de nisip foarte  fin si special  {de fapt o pulbere abraziva }
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
kingarthurcj
Junior
Junior
Posts: 90
Joined: 05 Jan 2008, 17:50
Location: cluj Napoca
Contact:

Re: Foile de arc ...

Post by kingarthurcj »

ok scuze am vazut ciocanul si  deja imi venea sa dau in arcuri
User avatar
baciudibaciu
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3075
Joined: 12 Aug 2007, 22:26
Location: Bucuresti Titan
Contact:

Re: Foile de arc ...

Post by baciudibaciu »

Si nu uitati de marele  adevar scris de PANTELIMON vizavi de amortizoare carora din pacate multi foarte multi AROisti nu le dau importanta cuvenita
Cu omul nescolarizat ,te certi putin si ai scapat,dar duci o lupta infernala cu PROSTUL care are scoala !


ARO 10-4
Renault Kangoo 15 dci
Mercedes W123 200d
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Foile de arc ...

Post by pantelimon »

kartuj uite aici cum arata neste table sablate

http://www.aro4x4.net/smf/index.php/topic,360.0.html
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Re: Foile de arc ...

Post by Schumy »

La mine amortizoarele pe fatza si pe spate le-am dus la reparat....si sa stiti ca eu unul sunt multumit.....cam 40ron bucata de reparat....si le duci pe cele uzate si iti dau unele reparate in schimb pe loc...
User avatar
pantelimon
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1499
Joined: 28 Jan 2007, 20:35
Location: Bucuresti

Re: Foile de arc ...

Post by pantelimon »

shumyy! e frectie cu reparatu de amortizoare credema  :-@  toate care le-am montat de genul asta ori erau prea dure, ori prea flescaite,ori le lua plansu, acu nu vreau eu sa fac pa importantu ca doar nu sant toti caini scurti de coada,poate tu ai nimerit ceva ce eu nu am nimerit  :-\ azi incep operatiunea da harachiri la ARO 10 ALA DIN CURTE
User avatar
Schumy
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 767
Joined: 04 Jan 2008, 18:04
Location: Bucuresti

Sasiu - Restaurare sasiu

Post by Schumy »

Nenea George baietii astia de repara amortizoare au cica un utilaj cu care verifica amortizoarele si le fac aproape de standard..sigur ca e frectie pana la urma dar pana acum multumesc lu Dumnezeu in afara de faza cu santul cand am rupt un amortizor nu am avut probleme cu ele si sa sti ca tin destul de bine pe viraje si pe gropi si sunt multumit deocamdata....am sa mai trec pe la matale din cand in cand tot asa pe la 4 da te sun inainte ca sa nu te iau pe nepregatite....si poate iti aduc si cardanu ala de ziceam eu ca il am de la aro ala...Da de venit o sa vin eu cand o sa te apuci sa il asamblezi ca de demontat ne pricepem mai toti:D ;D...eu la capitolul motare si asamblare am probleme si cunostiinte putine...succes si sa faci o poza inainte sa il dezmembrezi sa vada lumea cum arata ...sa isi faca o idee de cat de meseriasi esti si ce misto le faci ^:)^
Last edited by tarzy on 17 Jan 2008, 08:43, edited 1 time in total.

Post Reply