Circuit ambreaj ARO M461C

Cutii de viteze si transfer, planetare, ambreiaje, diferentiale. Tipuri, reparatii, modificari.

Moderators: mariusjaz, socratee

Post Reply
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Circuit ambreaj ARO M461C

Post by cim95 »

Va salut prieteni!
Poate sa ma lamureasca cineva ce-i cu cei doi cilindri de sub capota/stanga unde credeam ca se completeaza lichidul de frana?
Spun "credeam" fiindca eram convins ca ambii cilindrii sunt ptr. circuitul de franare si acum mi s-a spus ca unul ar fi ptr. actionarea hidraulica a ambreajului ???
Tema este importanta ptr. mina fiindca am fost la ITP, in Austria, si mi-au aratat ca intr-un cilindru lichidul este negru si are o valoare de 121°!!
Inseamna ca trebuie ceva schimbat pe acolo?
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

lica_lkw
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 524
Joined: 15 Apr 2009, 20:41
Location: Suceava

Re: Circuit ambreaj ARO M461C

Post by lica_lkw »

Pompa dinspre motor este de frana,cea din exterior este pentru comanda hidraulica a ambreiajului.Sunt aproape identice,cea de ambreiaj are o supapa in minus,dar nu asta te intereseaza acum. Trebuie sa schimbi lichidul de frana care nu mai este in parametri care ii vrea nenea austriacu. Daca e necorespunzator ala din pompa de ambreiaj e mai simplu si mai putin de lucru.
cim95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 638
Joined: 24 Jan 2013, 13:17
Location: Gmunden, Austria

Re: Circuit ambreaj ARO M461C

Post by cim95 »

Salut LICA si multumest ptr. informatie.
Eu am cautat in documentatia pe care o am si nu am fost sigur, asa ca am intrebat pe FORUM.
am sa ma apuc sa inlocuiesc lichidul de la ambreaj, dupa ce ma lamuresc cu se face si ce lichid ii trebuie!
De fapt, mecanicul a vrut sa fie amabil si mi-a atras doar atentia ca este cazul sa schimb lichidul.
Inpectia tehnica a avut loc prieteneste si am primit placheta valabila pe 2 ani!
User avatar
George
Administrator
Administrator
Posts: 6950
Joined: 11 Dec 2006, 21:18
Location: Bucuresti
Contact:

Re: Circuit ambreaj ARO M461C

Post by George »

Lichid de frana comun, se pune. DOT4 ti-e la indemana.
ARO CLUB ROMANIA

Post Reply