culoare exterior

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
clau83you
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 30 Dec 2012, 09:45
Location: targu mures
Contact:

culoare exterior

Post by clau83you »

in acest indelungat proces de reparatie am slefuit niste piese de caroserie cum ar fi capota aripile fata spate si imi place foarte mult cum arata tabla culoarea ei naturala,ce ar trebui sa fac ca la exterior sa pastrez tabla goala fara nici o vopsea ar trebui sa o dau cu lac oare nu se va cojii acel lac? sau e vreun lac special?dupa ce am slefuit capota am umezit-o cu putin diluant si arata fenomenal am gasit si inscriptia de газ care a fost ascunsa de fostul proprietar.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.

User avatar
Razvan95
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 585
Joined: 21 Jan 2010, 20:14
Location: Sebes jud. Alba
Contact:

Re: culoare exterior

Post by Razvan95 »

Ai putea sa folosesti o vopsea gri carbon sau alta care sa imite culoarea preferata de tine, iar tabla va fi protejata mai bine decat daca o vei da cu vreun lac.
Oriunde, oricand ... ARO!
23cvl
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 888
Joined: 05 Feb 2012, 18:39
Location: MATCA

Re: culoare exterior

Post by 23cvl »

Tabla chioara ar merge tratata contra ruginii si lacuita, dar cu reparatiile asupra tablei ce faci cum repari frumos?
O faci petice?
Daca te tine buzunarul cromeaza tot si esti unicat, fereasca Dumnezeu dupa aia sa mergi pe soare cu ea 8) :o
Forum Aro Club Romania !
User avatar
clau83you
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 30 Dec 2012, 09:45
Location: targu mures
Contact:

Re: culoare exterior

Post by clau83you »

peticele raman ca arata destul de bine sudura iar interiorul si partea de jos vreau sa le fac negre

User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: culoare exterior

Post by niscu »

Eu nu stiu cum se poate proteja tabla fara vopsire,..dar, am o propunete de nume pentru masina : "FRANCHESTAIN" - din moment ce avem petice la vedere, la fel si cusaturile.......am si o fotografie [tot pe verde] :)
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: culoare exterior

Post by niscu »

.. probabil ideea vine de la masinile sobolan ale americanilor. Ca sa obtii un astfel de aspect sant cateva variante :
-Lasi masina sa rugineasca apoi creezi contrast prin finisarea partilor inca vii ale masinii -ex; jante, motor cromate ori vopsite strident , contrastant cu rugina
-Dai un grund cat mai tern pe intreaga caroserie apoi cu o carpa ,burete ,mana,pensula faci pete de vopsea intr-o nuanta apropiata. Cand vopseaua din pete e aproape uscata freci locul cu o carpa [ fara diluant] ca si cand ai vrea sa stergi. Dupa cateva incercari ai sa obtii ce doresti ,apoi lac.
- dai peste tabla masini asa cum o ai acum cu ceara auto si apoi cumperi un garaj unde sa o tii tot timpul fiindca devine masina de expozitie"""nu de folosinta ;D
-sau combinatii intre cele 3.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
User avatar
clau83you
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 30 Dec 2012, 09:45
Location: targu mures
Contact:

Re: culoare exterior

Post by clau83you »

eu ma gandeam ca ar fi deajuns sa curat toate suprafetele si dupa degresare sa le lacuiesc
User avatar
niscu
Membru de elita
Membru de elita
Posts: 735
Joined: 20 Oct 2009, 17:14
Location: Galati-Tulcea

Re: culoare exterior

Post by niscu »

lacul face priza buna pe tipul de vopsea caruia i-a fost destinat. O acoperire cu lac ,pe metal direct, care sa nu exfolieze este cea aplicata electrostatic ,dar .....
Pasiunile ne definesc,ne apropie si ne fac sa nu imbatranim degeaba !
User avatar
clau83you
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 30 Dec 2012, 09:45
Location: targu mures
Contact:

Re: culoare exterior

Post by clau83you »

este o posibilitate si vopsitoria in camp electrostatic asta nu ar fi o problema si daca se exfoliaza dau lacul jos si primeste grund si vopsea.Dar trebuie sa incerc pentru ca imi place foarte mult cum arata tabla goala.MULTUMESC FOARTE MULT PENTRU SFATURI.
frankenstein suna interesant.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: culoare exterior

Post by florian »

daca aveti nevoie si de o parere avizata in domeniul vopsitoriei, ma pot exprima si eu.
User avatar
clau83you
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 30 Dec 2012, 09:45
Location: targu mures
Contact:

Re: culoare exterior

Post by clau83you »

chiar va rog.eu am inteles ca ar fi ceva lac care se poate aplica direct pe tabla
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: culoare exterior

Post by florian »

am stat de vorba cu vopsitorii mei. toate lacurile uzuale se pot aplica si pe "tabla goala " conditia este ca suprafata sa fie foate bine degresata .
User avatar
clau83you
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 30 Dec 2012, 09:45
Location: targu mures
Contact:

Re: culoare exterior

Post by clau83you »

pai daca am avut rabdare sa curat 6 ore o aripa fata atunci promit ca le voi degresa cat de bine se poate.multumesc pentru sfaturi.
User avatar
florian
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 1605
Joined: 12 May 2011, 14:57
Location: Ploiesti

Re: culoare exterior

Post by florian »

nu te-ar avantaja o sablare ?
User avatar
clau83you
Junior
Junior
Posts: 59
Joined: 30 Dec 2012, 09:45
Location: targu mures
Contact:

Re: culoare exterior

Post by clau83you »

m-ar fi ajutat foatre mult dar nu mai am de curatat decat lateralele si spatele in rest totul e luna si bec si numai exteriorul il curat complet pana la tabla,restul cat e nevoie.Si eu mai am de lucru la omocinetica la fel tinichigiul mai are ceva de lucru la ea asa ca am timp oricum candva la vara as vrea sa termin .

Post Reply