Reglare faruri

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
sebycretz91
Nou venit
Nou venit
Posts: 2
Joined: 03 Apr 2011, 10:48

Reglare faruri

Post by sebycretz91 »

Ma ajuta si pe mine cineva cu o schema sau ceva despre reglarea farurilor la aro 243(cu 4 faruri)?

User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Reglare faruri

Post by wolfman »

Dac ate referi la reglajul din interior, e un sistem destul de prost facut pentru ca toate piesele sunt din plastic si se rup sau se uzeaza destul de repede, deci m-as mira sa functioneze. Pentru reglajul maual, cu surubelnita, fiecare far are niste suruburi pe margine (n-ai cum sa nu le vezi pentru ca si masca e putin decupata in dreptul lor) si te "joci" la ele (preferabil noaptea) pana iti place cum lumineaza drumul. Eu iti recomand sa eviti reglajul la service, pe aparat, ca mai mult ca sigur nu o sa fii multumit.
sebycretz91
Nou venit
Nou venit
Posts: 2
Joined: 03 Apr 2011, 10:48

Re: Reglare faruri

Post by sebycretz91 »

La reglajul din fata de la suruburi ma refeream...dar stiam ca trebuie reglate sa bata la o anumita distanta si inaltime ca sa nu bata aiurea sau in ochii celor de pe contrasens...asa din ochi le-am reglat eu cat de cat da parca tot nu sunt multumit.
User avatar
wolfman
Membru
Membru
Posts: 196
Joined: 24 Mar 2011, 00:32
Location: Bucuresti

Re: Reglare faruri

Post by wolfman »

In cazul asta cred ca tre' sa mergi la un service unde au un aparat de reglat faruri. Eu am fost acum mai multi ani sa fac aceasta operatiune la service si a doua seara mi le-am reglat eu cum mi-a placut ca nu prea am fost multumit de ce au facut mesterii. Incearca si cu alte becuri. Eu am pus pe faza lunga de aproape un an Osram night breaker si sunt multumit de ele.

Post Reply