Reconditionare grup fata la Aro 10

Probleme, modificari, reparatii.

Moderators: costy84, socratee

Post Reply
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Soryn »

Pentru blocant fata<trebuie modificata planetara.

UMMM461
Membru
Membru
Posts: 248
Joined: 11 Jul 2011, 12:02
Location: Bucuresti

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by UMMM461 »

Un sfat prietenesc, nu pune blocant fata, risti sa rupi planetarele foarte repede.

Blocantul fata poti sa il folosesti in siguranta pe urcari sau drum drept si nu brachezi rotile. Masini mult mai robuste au rupt planetarele fata ca pe betele de chibrit.
User avatar
Soryn
Membru legendar
Membru legendar
Posts: 3367
Joined: 13 Apr 2008, 18:38
Location: Constanta

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by Soryn »

Pentru a nu rupe nimic, trebuie tehnica,tehnica se castiga odata cu experienta in sofat ( on sau off depinde unde se aduce referire) .Intradevar,nu poti bloca diferentialul in orice situatie, dar macar sa fie acolo pentru zone dificile unde o roata din fata sau din spate ramane in aer.
Pana una alta,o sa incerc sa fabric un diferential fata din asta.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
UMMM461
Membru
Membru
Posts: 248
Joined: 11 Jul 2011, 12:02
Location: Bucuresti

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by UMMM461 »

Ai perfecta dreptate, planetarele nu se rup din cauza blocantului ci din cauza soferului.
...si iar ai perfecta dreptate...asa-mi ardea uneorui buza dupa un blocant...in anumite situatii. In fine am compensat utilizand frana de mane pe spate. Uneori a mers si am iesit din cacao...alte ori am pus troliul...

Spor la lucru.

ilieraduioan
Incepator
Incepator
Posts: 38
Joined: 06 Feb 2017, 18:55

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by ilieraduioan »

Misi din Cluj wrote:Rulmentii de pe carcasa satelitilor au dimensiuni interioare diferite.
Cel din partea carcasei satelitilor este un rulment special, foarte greu de gasit!
in cartea masinii e dat acelasi tip de rulment conic 30207 si eu asa am si pus...nici o problema nu mia aparut...inca, nu stiu de ce spune omul ca e un rulment special .( daca mai intereseaza pe cineva in 2017 :) )
GRMihai
Membru
Membru
Posts: 146
Joined: 15 Mar 2015, 19:18

Re: Reconditionare grup fata la Aro 10

Post by GRMihai »

30207 si 302/37.
Nu sunt greu de gasit.

Post Reply